CNN Prima News Vojtěch Šeliga
Vojtěch Šeliga

Vojtěch Šeliga

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Vojtěch vystudoval mediální a mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2017 působil v redakci Echo24 a Týdeníku Echo. Do CNN Prima NEWS nastoupil na podzim roku 2020.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Ministři EU schválili novou normu Euro 7. Emisní limity pro auta jsou mírnější, říká Kupka
Doprava

Ministři EU schválili novou normu Euro 7. Emisní limity pro auta jsou mírnější, říká Kupka

Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost v pondělí schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec zavedení normy. Českou republiku, která velmi usilovala o zmírnění limitů, na jednání v Bruselu spolu s Kupkou zastupoval i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Rakušan používal šifrovaný telefon. Mafiána to ze mě nedělá, brání se ministr vnitra
Politika

Rakušan používal šifrovaný telefon. Mafiána to ze mě nedělá, brání se ministr vnitra

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon, v souvislosti s kauzou Dozimetr přitom vloni tvrdil, že sám doporučil bývalému ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN), aby takový telefon nevyužíval. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš již volá po Rakušanově rezignaci. Sám ministr vnitra se však brání, že šifrovaný mobil z něj mafiána nedělá. Informace přinesl web iDnes.cz.

Další příspěvky autora

OBRAZEM: Prahu čeká velká proměna. Podívejte se, jak bude vypadat Kulaťák či Rohanský ostrov

Metropole se v blízké budoucnosti promění k nepoznání. Zástavba a úprava Vítězného náměstí se po sto letech dokončí a příjemným místem k relaxaci se stane i oblast Rohanského ostrova. Podobu obou významných lokalit v minulých dnech představil Institut plánování a rozvoje (IPR). Za pozornost stojí také přestavba Masarykova nádraží, která míří do finále. Do kanceláří se již začaly stěhovat firmy, a lidé navíc mohou využívat například první kavárny v přízemí.

Proč Česko hrubě zaostává v budování infrastruktury? Svatý formalismus, tvrdí experti

Zatímco Němci, Poláci či Rakušané stavějí dálnice a železnice, my řešíme složité byrokratické problémy a trváme na „svatém formalismu“. Na středečním Summitu stavebního rozvoje to řekl šéf Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Ondřej Boháč. Netýká se to však pouze dopravní infrastruktury. Jako příklad, jak lze bleskurychle stavět, uvedl například LNG terminály, které zachránily Evropu před energetickou krizí. Zatímco Nizozemci či Němci je byli schopni během několika měsíců z ničeho postavit, my bychom prý kolem nich několik let obíhali byrokratické kolečko.

Hořký výhled pro mladé. Na hypotéky nedosáhnou a spásu nenajdou ani v nájmu, varují experti

Mladé lidi nečeká v souvislosti s bydlením příliš růžová budoucnost, upozornili na to experti během středečního Summitu stavebního rozvoje v Praze, který uspořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj. Kvůli vysokým úrokovým sazbám totiž jen tak nedosáhnou na hypotéky. Odpovědí pro ně ale není ani nájemní bydlení, jelikož také zde je očekáván výrazný nárůst cen. Řešením je podle expertů pouze snížení úrokových sazeb.

Stavebnictví je v těžkém útlumu. Hrozí dluhová krize a porostou ceny nájmů, varují experti

Sektor stavebnictví se dostává do velké krize. Vysoké úrokové sazby a ceny stavebních materiálů způsobují propad zájmu o nové byty, a developerské společnosti tak své stavební projekty odkládají. Experti na Summitu stavebního rozvoje, který ve středu pořádalo v Praze Sdružení pro architekturu a rozvoj, tak varovali, že to může vést k dluhové krizi či k růstu cen nájemního bydlení.

Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář

Praha se bude v blízké době potýkat s alarmujícím nedostatkem školních kapacit, vyplývá to z prognózy vývoje obyvatelstva, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Z části za to může například také rozrůstání Středočeského kraje, jehož obyvatelé využívají pražských škol a další vybavenosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na to upozornil náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Podle něj je nutné investovat kromě bytů také právě do školních kapacit.

Katastrofa, ceny poletí nahoru, kritizoval Fiala balíček. Inflaci má řešit ČNB, řekla Pekarová

Česko je v tak katastrofické situaci, že lidé včetně prezidenta jezdí raději na nákupy do Polska. Konsolidační balíček navíc vše ještě zhorší, řekl v Partii předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vládu také kritizoval za vysokou inflaci. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP) je však nutné, aby inflaci řešila především Česká národní banka (ČNB). Její guvernér Aleš Michl ovšem tvrdí, že se jí to daří. Ukazují to prý současná čísla.

Decroix: Étos Ukrajina versus naši občané mě děsí. Demonstranty nálepkujete, oponoval Nacher

Argument, že Česko podporuje Ukrajinu na úkor českých občanů, je děsivý, uvedla v Partii Terezie Tománkové poslankyně ODS Eva Decroix. Kromě toho, že tento názor zazníval na sobotní protivládní demonstraci, použil jej v nedávném rozhovoru také předseda hnutí ANO Andrej Babiš (ANO). Poslanec za hnutí Patrik Nacher nařkl současnou vládu, že demonstranty nálepkuje.

Rajchlovci na demonstraci napadli Rusa, který kritizoval Putina. Věřili, že je Ukrajinec

Na sobotní protivládní a protiukrajinské demonstraci napadli příznivci organizátora Jindřicha Rajchla mladého Rusa Andreje, který utekl ze své země. Ten se spolu se skupinou dalších protiputinovských krajanů snažil demonstranty upozornit, že ruský prezident a strůjce invaze na Ukrajinu není jejich spojenec. Setkal se ale s mnoha verbálními útoky, někteří protestující se mu pokoušeli vytrhnout transparent, jeden ho chytil za ruce. Část přítomných se domnívala, že ruská skupina je ve skutečnosti původem z Ukrajiny a pouze se snaží provokovat. Konflikt ukončila až policie.