reklama
CNN Prima News Vojtěch Šeliga
Vojtěch Šeliga

Vojtěch Šeliga

redaktor CNN Prima NEWS

Vojtěch vystudoval mediální a mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2017 působil v redakci Echo24 a Týdeníku Echo. Do CNN Prima NEWS nastoupil na podzim roku 2020.

Nejnovější příspěvky autora

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Další příspěvky autora

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Mentalita nebo počasí? Ve státech střední Evropy sílí pandemie jako přes kopírák

Nejenom Česká republika řeší vysoký nárůst počtu nově nakažených nemocí COVID-19. S problémy se aktuálně potýká celá střední Evropa. Čísla navíc „jako přes kopírák“ rostou v celém regionu přibližně od poloviny října. Podle některých za to může mentalita středoevropských národů a neochota k očkování, jiní zase upozorňují na změnu počasí, která v polovině října nastala.

Nárůst počtu pacientů v nemocnicích i na JIP už týden zpomaluje. Máme šanci, tvrdí Flegr

Přestože jsou úterní čísla nově nakažených nejhorší za celou dobu pandemie nemoci COVID-19, lze v nich najít alespoň nějaký pozitivní trend. Evoluční biolog Jaroslav Flegr upozornil, že v posledním týdnu klesá nárůst hospitalizovaných a počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče. Zároveň podle svých slov očekával, že nových případů bude přes 30 tisíc za den. Vidí proto naději na zlepšení situace.

Způsobuje vakcína proti covidu neplodnost? Jen nepodložené obavy, tvrdí izraelská studie

Nepůjdu se očkovat, protože se bojím neplodnosti. To je jeden z nejčastějších argumentů, proč se především někteří mladí do očkovacích center nehrnou. Jak ale ukázala izraelská studie, jsou to nepodložené obavy. Výzkum provedený v izraelských nemocnicích potvrdil, že se jedná o nesmysl. Vědci neobjevili žádný rozdíl v počtu vajíček, kvalitě spermií a počtu nebo kvalitě embryí ve srovnání s účastníky, kteří vakcínu proti nemoci COVID-19 nedostali.

Mapy ukazují, kde v Česku řádí covid nejvíc. Jsou důkazem, že očkování funguje

Regiony České republiky, které mají nejvyšší podíl plně očkovaných osob, jsou zároveň ty, které mají v přepočtu nejnižší počet aktivních případů. Lze to vyčíst z dat a především z přehledných map, které každý den aktualizuje web ockovani.opendatalab.cz. Nejhůře postižené jsou aktuálně především moravské a slezské regiony. Naopak výrazněji proočkované Čechy rovněž zvládají lépe epidemickou situaci.

V prosinci se otevře pět významných dopravních staveb. Podívejte se, které to budou

Politiky čeká v příštím měsíci velké stříhání pásek. Otevření se totiž dočká hned pět významných dopravních staveb. Život se ulehčí především řidičům ve východních Čechách, kde začne provoz na důležitém místě dálnice D11 z Hradce Králově směrem na Polsko a také na úseku dálnice D35 směřující na Olomouc, který řidičům mířícím z Čech na Moravu umožní vyhnout se Hradci Králové, čímž ušetří desítky minut času.

reklama