Že mě Babiš „sundá“? Talíř je popový mystik, reagoval Klempíř na prognózu lidovce
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
Ministr Oto Klempíř reaguje na slova poslance Talíře o možném odvolání.
S některými hesly protestujících vůči své osobě Klempíř sám souhlasí.
Klempíř se rovněž zastal Filipa Turka (za Motoristy) a Petra Macinky (Motoristé).
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v rozhovoru ve vysílání CNN Prima NEWS důrazně ohradil proti výrokům poslance a místopředsedy KDU-ČSL Františka Talíře. „Tomu se můžu opravdu jenom smát. Je takový popový mystik. Důrazným a krásným hlasem vypráví věci, které nejsou pravdivé,“ poznamenal v pořadu Nový den. Talíř před několika dny pro SZ naznačil, že premiér Andrej Babiš (ANO) ministra Klempíře z funkce v jisté chvíli „sundá“.
„Že někdo někoho ‚sundá‘ nebo ‚vytváření mlhy‘? Na své pozici pracuji s konkrétními pojmy, úkoly a řešeními. Ale vytváření mlhy a sundavání mezi ně opravdu nepatří. Kromě úsměvu k tomu nemám co dodat, ať si poslanec Talíř žije svůj svět,“ řekl Klempíř. Reagoval tak na Talířovy výroky pro Seznam Zprávy, v nichž uvedl, že Babišovi s Klempířem „časem dojde trpělivost“ a následně jej „sundá“.
ČTĚTE TAKÉ: Hádka o landsmanšaft. Jste odpad společnosti, vmetl Zdechovský Konečné. Ta ostře reagovala
Ministr se rovněž vyjádřil k protestům studentů kvůli škrtům v kultuře. „Musíte s tím žít racionálně. Stejně jako na všech protestech tam máte jednoduchá hesla, která se snadno opakují. Máte nějaký emocionální vhled do problematiky, který je více nebo méně povrchní. A musíte těmi hesly navnadit co největší spoustu lidí, kterým říkáte: My jsme na správné straně a tamti jsou nepřátelé. Jednoduché rozdělení na dobré a špatné nebo na černé a bílé funguje odjakživa a vždy bude,“ vylíčil Klempíř.
Pohlídáme Babiše? Situace se mění
Záhy zopakoval některá hesla ze studentských protestů jako „chceme svobodná média“ nebo „stojíme za kulturou“. „Ale to já samozřejmě taky. Souhlasím s tím, co tam říkají. Proti resortu kultury, vládě a mně protestují kvůli něčemu, s čím já souhlasím,“ upozornil Klempíř ve vysílání CNN Prima NEWS. „Pro tvrzení, že bych ničil kulturu nebo chtěl zlikvidovat zpravodajství, žádné důkazy nejsou. A ani nebudou, protože my to neděláme,“ zdůraznil.
Čtěte také
Retrospektivně se také ohlédl za předvolebním slibem Motoristů „pohlídáme Babiše“ a jeho plnění. „Andrej Babiš je premiérem republiky a poněkolikáté obsadil vrcholnou politickou pozici. Takže nemůže být člověk, který se rozpustí ve stínu jako sněhulák. Je to schopný chlap. A troufnout si tohle napsat do titulku v rámci volební kampaně chtělo určitou politickou i kreativní odvahu. Přičemž po volbách se situace mění. Jsme loajálním členem vlády a táhneme za jeden provaz,“ poznamenal šéf kultury.
„A teď budeme hlídat nezávislost médií veřejné služby, a to hodně,“ popsal Klempíř ústupky od předvolební rétoriky.
Klempíř popsal tandem Červený – Turek
Jak nahlíží na kontroverzní výroky čestného předsedy Motoristů Filipa Turka a ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé)? „Ve vrcholné politice musíte být stále něčím výjimeční. Osobnost těch lidí nemůžete vygumovat. Byli rebelové, měli svůj styl a svá dogmata. Petr Macinka je známý svým ostrým jazykem, který mu upřímně občas závidím, protože to někdy trefí líp než já. I když je velice břitký. Ale mimo to je naprosto skvělý ministr zahraničních věcí a úřad šlape,“ vylíčil Klempíř.
Čtěte také
Podobným způsobem se také zastal Turka. „Působí jako vládní zmocněnec pro Green Deal na ministerstvu životního prostředí. Jednom z nejnáročnějších ministerstev, které máme. A uřídit tento kolos plný různých protichůdných zájmů je prací na více než sto procent. A on ji vykonává spolu s naším kolegou Igorem Červeným, který je oficiálním ministrem. V tomto tandemu zvládají opravdu těžkou agendu,“ popsal Klempíř.
Záhy svá slova o Turkovi upřesnil. „Jako zmocněnec pro Green Deal si (Turek) řídí svoji věc, ale celou agendu řídí Ivan Červený. Jelikož jsou oba Motoristé ze Středočeského kraje a jelikož se znají, tak je ten tandem logický,“ podotkl někdejší marketér či zpěvák.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Politici před sjezdem nemohou zavírat oči, řekl Korecký. Řešíme křivdy minulosti, namítl Palička.