
Sebevražda matky oběti z fakulty? Psali o ní nesmysly, komise jí dala jen mlžení, tvrdí Šlachta
Odpůrci amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska se v sobotu shromáždili v řadě měst po celých Spojených státech, aby protestovali proti krokům současné vládní administrativy. Informuje o tom agentura AP.
Srbsko se zřejmě nachází v bodě zlomu, kdy se mění v nějakou formou otevřené diktatury, popisuje dění pro CNN Prima NEWS vedoucí zpravodajství jednoho z posledních nezávislých médií v zemi Igor Božić. Zatímco v ulicích již měsíce protestují tisíce lidí a novinářům chodí výhružné anonymy, režim prezidenta Alexandra Vučiće se snaží umlčet i ty nejznámější tváře, které se proti němu vymezí. Mezi ně patří i tenista Novak Djokovič.
Turecko se zmítá v chaosu a vyhlíží velký sobotní protest proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Demonstranti ovšem nejsou v boji už zdaleka sami – jejich řady rozšířili například Jigsaw, Hulk či Pikaču. Řada protestujících se totiž střetává s policií v různorodých maskách, aby neodhalili svou identitu a neskončili s rukama v poutech. Turecké úřady podle nejnovějších informací totiž zadržely téměř dva tisíce lidí, kteří se postavili prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi.
Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?
V pondělí zemřel legendární slovenský moderátor Pavel Jacz. Informovala o tom slovenská veřejnoprávní televize STVR na svém webu. Do povědomí veřejnosti se zapsal již v listopadu 1989, kdy informoval o studentských protestech. Účastnil se také nejdelšího vysílání v historii slovenské televize. Bylo mu 66 let.
Tureckem otřásají mohutné protesty. Jeho občané se bouří proti zatčení opozičního prezidentského kandidáta a kritizují vedení země za „utahování šroubů“, ke kterému podle nich v Turecku dochází. „Jestliže opozice vyvolala jiskřičku naděje, že by se situace mohla v budoucnu změnit, tak tento Erdoganův krok ji uhasil,“ popisuje bývalý velvyslanec Česka v Turecku Tomáš Laně.
Uvězněný istanbulský starosta Ekrem Imamoglu vyzval Turky k masovým demonstracím po celé zemi na protest proti tomu, že jej soud v neděli vzal do vyšetřovací vazby. Uvedla to agentura Reuters. Populární starosta, který je pokládán za hlavního soupeře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v příspěvku na sociální síti označil způsob, jakým s ním zacházejí úřady, za „naprostou mimosoudní popravu“ a „zradu na Turecku“. Zdůraznil, že v sázce je budoucnost země a národa.
Britská politická kampaň Led by Donkeys uspořádala podle svých slov největší protest proti Elonu Muskovi na světě. Na velšské pláži napsal řidič Tesly 250 metrů dlouhý vzkaz „Nekupujte si Teslu“ a siluetu připomínající kontroverzní záběry Muska, kdy byl obviňován z „hajlování“, informují zahraniční média.
Statisíce protestujících zaplnily o víkendu ulice srbského hlavního města. Vyvrcholily tím více než čtyřměsíční demonstrace proti vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a její pomalé reakci na listopadové zřícení části nádraží ve městě Novi Sad, při kterém zemřelo 15 osob. Policie při ní měla proti protestujícím použít podle informací médií zakázanou sonickou zbraň.
Rumunskem už několikátý den zmítají rozsáhlé protesty, a to kvůli kauze zamítnuté kandidatury Călina Georgescua na prezidenta, kterou po odvolání potvrdil i Ústavní soud. V původních volbách přitom v prvním kole vyhrál. Jeho vítězství ale následně anulovala soudní instance a vyhlásila volby nové.
Opoziční poslanci v úterý v srbském parlamentu zapálili dýmovnice na protest proti tomu, že vláda premiéra Miloše Vučeviče podle nich předložila k projednávání desítky zákonů, ačkoliv je v demisi. Podpořila také studenty vedené protesty, které v zemi vypukly v reakci na loňské neštěstí v Novém Sadu. Informovala o tom místní média.
Zemědělcům jsme nabídli, že ohledně dovozu některých komodit upravíme kvóty, aby to bylo výhodné. Ve vysílání CNN Prima NEWS takto reagoval na avizované protesty farmářů ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Proto svolané akci nerozumí. Pořadatelé ho prý ohledně účasti neoslovili. Farmářům vadí hlavně obchodní dohoda EU a státy mimo unii.