Švédská politika zažívá převrat. I přistěhovalci volili protiimigrační krajní pravici

Politické zemětřesení ve Skandinávii. Pravicové strany ve Švédsku po desítkách let dominance tamní sociální demokracie získaly po víkendových volbách parlamentní většinu a pokusí se složit vládu. Lví podíl na tom má prudký vzestup protiimigrační strany s ultrapravicovými kořeny.

V neděli večer po skončení švédských voleb zavládla ve štábu Švédských demokratů veselá nálada. Výsledky ukázaly, že ostatními stranami dlouho opovrhovaná partaj s krajně pravicovou minulostí získala 20 % hlasů. „Teď jsme druhou největší stranou ve Švédsku,“ řekl předseda Švédské demokratické strany Jimmie Akesson.

Díky tomu pravice ovládne parlament. Sociálně demokratická premiérka po oznámení výsledků rezignovala. „Čtyři pravicové strany zřejmě získaly těsně pod 50 % hlasů a v parlamentu budou mít jeden nebo dva mandáty. A s tím i těsnou většinu,“ uvedla odstupující švédská premiérka Magdalena Andersson.

Švédští demokraté začali v posledních letech výrazně sílit díky odmítání benevolentní imigrační politiky a slibům, že si poradí se zločineckými gangy. „Myslím, že je to všechno o potlačování kriminality. A to je v nejbližším výhledu nejdůležitější,“ sdělil Akesson.

Počet útoků střelnými zbraněmi roste ve Švédsku nejrychleji v Evropě. V přestřelkách gangů zemřely letos už desítky lidí, včetně nevinných kolemjdoucích. Centry zločinnosti jsou zejména přistěhovalecké čtvrti. „V Malmö i všude jinde je tolik zločinnosti kvůli gangům. Moje děti se z Malmö odstěhovaly do Dánska,“ popsala bývalá učitelka Margareta Christensen. „Lidé toho mají plné zuby. Mám spoustu přátel, kteří jsou imigranti a i oni volili Švédské demokraty,“ řekl prodavač ovoce Hama Abullah.

Strana umírněné pravice už před volbami řekla, že je se Švédskými demokraty ochotná spolupracovat ve vládě a domlouvá další spojence. K migraci vstřícné Švédsko tak může velmi rychle získat zcela opačnou tvář.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:57

Putin má nejméně tři dvojníky. Hned je poznám, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

06:22

Guardian: Znovuzískání Krymu „se zdá být nevyhnutelné“, říká Zelenského zástupkyně

05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

05:00

Začíná vyhlašování Nobelových cen, odpůrci Putina mohou dostat cenu za mír

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.