Tajná svatba a pasování na rytíře. Královna Alžběta ll. měla dnes napilno

Vnučka britské královny Alžběty ll. se v pátek ráno tajně provdala za svého snoubence, italského podnikatele Edoarda Mapelliho Mozziho. Královna si po obřadu ale musela pospíšit na další událost. Čekal na ni stoletý válečný veterán, jehož příběh v době pandemie obletěl svět. Vybral přes miliardu na zdravotnictví.

Jednatřicetiletá princezna Beatrice se konečně dočkala své vytoužené svatby, která byla původně naplánována na květen, ale kvůli pandemii musela být odložena. Pár se zasnoubil už minulý rok a v pátek dopoledne řekla Beatrice snoubenci Edoardovi své ano.

Tajné svatby se z původních 150 plánovaných hostů zúčastnilo asi jen dvacet lidí z řad nejbližších přátel a rodiny. Skromný obřad se konal v kapli Všech svatých ve Windsoru.

„Svatba proběhla v souladu se všemi nařízeními vlády,“ uvedl Buckinhamský palác v prohlášení.

Královna musela utéct ze svatby vnučky

Britská panovnice byla mezi prvními, kdo svatbu opustil. Měla totiž ještě jednu naplánovanou povinnost. Stoletého válečného veterána Toma Moora dnes pasovala do stavu rytířského. Podle BBC šlo o naprosto jedinečnou ceremonii.

Moorovi se totiž během koronavirové krize podařilo vybrat neuvěřitelných 33 milionů liber, což je v přepočtu přes miliardu korun, pro britské zdravotníky. Jeho příběh obletěl svět. Veterán je totiž vydělal nevšedním způsobem.

Otevřel sbírku a nastavil si cíl, který chtěl splnit do svých stých narozenin, a to do 30. dubna tohoto roku. S podporou chodítka obešel stokrát zahradu, přičemž jedno kolečko činí 25 metrů. Výzvu splnil, vydělal neuvěřitelnou sumu pro zdravotníky a ještě se zapsal do Guinessovy knihy rekordů.

Dnešní soukromá ceremonie proběhla, stejně jako svatba princezny Beatrice, na hradě Windsor. Moora doprovázela jeho dcera s manželem a dvěma vnoučaty. Podle BBC si královna s veteránem povídala zhruba pět minut. Moore pak prohlásil, že to pro něj byl velmi mimořádný den.

Vzhledem k věku veterána z druhé světové války si při pasování nemusel pokleknout. Údajně zavtipkoval, že „kdyby poklekl, už by nikdy nevstal“. Podle paláce královna pro ceremonii zvolila meč, který patřil jejímu otci Jiřímu VI.

Tagy: