CNN Prima News válečný veterán

válečný veterán

Výpis příspěvků ke štítku „válečný veterán“

O kapitulaci Německa věděl dřív než zbytek světa. 50 let musel o dešifrovaném vzkazu mlčet

Bernard Morgan slavil 18. narozeniny v den, kdy se přihlásil do armády. O dva roky později se jako nejmladší seržant Royal Air Force (RAF) vylodil se svou jednotkou na Den D v Normandii. A byl to právě mladý dešifrant kódů, který o zhruba 48 hodin dříve než zbytek světa věděl, že 2. světová válka končí. Rozluštěnou německou zprávu, o níž 50 let nesměl promluvit, má dodnes v držení. Nabídky muzeí odmítá, chce, aby si tuto část historie po jeho smrti uchovala rodina. Veterán – který za skutečné hrdiny považuje padlé vojáky, letce, námořníky a civilisty – 7. února oslavil 100. narozeniny.

V podzemí Gazy padne hodně vojáků. Válka bude zuřit na dvou frontách, říká izraelský veterán

Hlavním úkolem izraelských vojáků bude proniknout v Pásmu Gazy do podzemí. Je jasné, že tam padne hodně vojáků, bez obětí se to neobejde. Těmito slovy popsal izraelský veterán Arie Gillon další možný vývoj válečného konfliktu. Podle něj hrozí, že Izrael bude muset válčit na dvou frontách, jelikož Hizballáh z Libanonu začal odpalovat rakety na jeho území.

Válečný veterán dojal Británii. V téměř sto letech vyhrál loterii, jackpot brali i sousedé

Osmadevadesátiletý válečný veterán Bernard Botting z dvacetitisícového městečka Burnham on Sea v Anglii se stal nejstarším vítězem jedné z hlavních cen tradiční britské loterie, v níž se tahají čísla podobná českému PSČ a zapojuje se do ní velká část obyvatel. Senior vyhrál téměř 20 milionů korun a oslavit to mohl nejen s rodinou, ale i se sousedy. V okolí bralo hlavní cenu více domácností.

S Emilem Bočkem se rozloučily stovky lidí. Nechyběly stíhačky a dým v barvě trikolory

Rodina, armádní činitelé či váleční veteráni a další se v úterý přišli na brněnský Ústřední hřbitov rozloučit s válečným veteránem Emilem Bočkem. Pohřeb provázely vojenské pocty, začal ve 14:00 průletem letounů JAS-39 Gripen. Do obřadní síně mohli na přání rodiny jen zvaní hosté, před ní ale lidé sledovali přímý přenos na velkoplošné obrazovce. Poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) zemřel 25. března, měsíc po oslavě 100. narozenin.

Mrazivé detaily úprku Američanů z Afghánistánu. Veterán se při popisu „katastrofy“ rozplakal

Američtí váleční veteráni před kongresmany popsali hrůzy, které zažili při ústupu jednotek USA z Afghánistánu. Došlo na mrazivá vyprávění například o sebevražedném útoku, při kterém na letišti v Kábulu zemřely téměř dvě stovky lidí, během nichž se jeden z vypovídajících neubránil slzám. Úprk amerických sil z Afghánistánu byl podle něj katastrofa.

Tatínek vám vyhlásí válku i Tři veteráni. Havlíček s Bendou tasili v hádce o volbách i pohádky

Generálové mají větší tendenci řešit konflikty vojenskou cestou, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) s tím, že Petr Pavel by měl vysvětlovat, že takovou cestou nepůjde. To ale prý Havlíček zatím nezaznamenal. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ale jeho tezi označil za úplný nesmysl. Podotkl, že války nezačínají generálové, ale politici.

REPORTÁŽ: Dunkerk, Irák, Krym. Britové válčili v celém světě, teď tři dny ctí veterány

Velká Británie si po celý víkend pompézně připomíná oběti válek a přeživší veterány. Reportér CNN Prima NEWS sledoval oslavy v jihoanglickém přístavu Portsmouth, odkud Královské námořnictvo (Royal Navy) po staletí vyráželo do bojů po celém světě. Do I. a II. světové války, do Iráku i na Falklandy. V Portsmouthu však řada pomníků připomíná i padlé britské koloniální námořníky v Africe či Asii, o kterých se nyní taktně mlčí. Pieta za oběti začala v pátek 11. listopadu a vrcholí 13. listopadu tradičními průvody na Vzpomínkovou neděli (Remembrance Sunday).

REPORTÁŽ: Šéfka, babička a modla. Jak Britové vzpomínají na královnu Alžbětu II.?

Pohřeb královny Alžběty II. přilákal do Londýna desítky až stovky tisíc lidí nejen z jiných koutů Velké Británie, ale rovnou celého světa. Mezi zahraničními návštěvníky jsem se ocitl i já. V přeplněných ulicích britské metropole jsem si povídal s řadou Britů, rodilých Londýňanů i cizinců, přičemž jsem se primárně ptal na to, jak si zesnulou panovnici zapamatují. Všechny odpovědi měly jeden společný jmenovatel – nikdo neřekl proti Alžbětě II. cokoliv špatného, pro všechny byla modlou a ikonou.

Americký veterán a jeho jednotka na Ukrajině se stali hitem. Vysloužil si ale i kritiku

O tom, jak válka na Ukrajině vypadá, se veřejnost dozvídá díky reportérům z místa i místním. I vojáci přidávají nejrůznější záběry na sociální sítě. Jejich sílu využil i americký veterán James Vasquez, který vstoupil do ukrajinské armády jako zahraniční dobrovolník začátkem tohoto měsíce. A strhl tím na sebe vlnu pozornosti. Zatímco od některých sklízí obdiv, jiní ho kritizují.