Takové obstrukce Sněmovna nezažila, slíbila Vaňková. „Rozfrcali“ jste peníze ČT, opáčil Fiala


Kvůli navrhovanému zrušení koncesionářských poplatků se na půdě dolní komory Parlamentu schyluje k nekonečné schůzi. „Takové obstrukce, jaké předvedeme v rámci opozice, Sněmovna ještě nezažila,“ vzkázala v pořadu 360° místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Místopředseda SPD Radim Fiala jí záhy vyčetl „rozfrcání“ rezervního fondu ČT, kvůli němuž chce podle něj současná vláda mimo jiné zavést financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu.

Na vládní návrh ministra kultury Oty Klempíře (Motoristé) o financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu zareagoval například předseda ODS Martin Kupka všeříkajícím snímkem se spacákem. „My se určitě k obstrukcím přidáme. A chci jen říci, že takové obstrukce, jaké my předvedeme v rámci opozice, tato Sněmovna ještě nezažila,“ zdůraznila Vaňková ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Macinka zveřejnil „cenzurovaný“ rozhovor s Pavlem. Na prezidenta opět tvrdě zaútočil

„Pokud existuje něco, za co chceme bojovat, jsou to veřejnoprávní média a jejich nezávislost. Tedy, aby politici nerozhodovali o tom, co budou veřejnoprávní média vysílat a aby nerozhodovali o tom, jaké peníze dostanou a nenechávali je vyhladovět,“ navázala Vaňková.

Kvůli financování uděláme výjimku, vzkazuje Vaňková

Byť se podle Vaňkové snaží STAN obdobným obstrukcím vyvarovat, kvůli koncesionářským poplatkům učiní výjimku. „Ačkoliv za STAN všeobecně tlačíme už od minulého volebního období fungování v rámci moderní sněmovny, opravdu se vyhýbáme obstrukcím a neděláme to, co v minulém volebním období dělala současná vládní koalice, tedy že jsme tady nocovali. Ale jedno téma je pro nás teď opravdu velmi zásadní, a tím je ochrana veřejnoprávních médií. Tudíž v tomto případě uděláme výjimku a obstruovat rozhodně budeme,“ předeslala poslankyně STAN.

Tezi o „přiškrcení“ nezávislosti veřejnoprávních médií místopředseda SPD Fiala odmítá. „Nejde o nezávislost, v televizi ani v rozhlase se nic nemění. Struktura zůstává stejná, mediální rady zůstávají stejné a na nic jsme nesáhli,“ bránil návrh vládní poslanec. „Proč tedy měníte něco, co funguje? Neřeknete jediný racionální důvod, proč to děláte?“ opáčila Vaňková.

Fiala se následně bránil například údajným vyplýtváním rezervního fondu ČT, za kterým podle něj stála předchozí vláda Petra Fialy (ODS). „Myslím, že velkým racionálním důvodem je, že právě vy jste zvedli poplatky. Stál jsem u pultíku ve Sněmovně a říkal jsem, že veřejnoprávní média mají šetřit. Že jste ‚rozfrcali‘ rezervní fond České televize, kde bylo pět miliard a dneska z toho nezbylo téměř nic. Říkal jsem, že pokud budete zvedat poplatky, je to chyba, kterou budeme muset řešit. Takže vy jste dali impuls k tomu, proč se to všechno děje,” vylíčil Fiala.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jsem teď svobodnější, řekl Fiala o nové roli. Některé věci bych si jako premiér nedovolil, dodal