reklama

Téměř tři stovky velryb uvízly v Tasmánii na mělčině. Třetina už zřejmě nežije

Na mělčině u australského ostrova Tasmánie uvízlo podle ochránců až 270 velryb. Místní to zaznamenali v pondělí ráno, okamžitě se rozběhly záchranné akce. V úterý záchranáři vstupují do kritické fáze. Experti se obávají, že třetina z téměř tří set uvízlých kytovců je už pravděpodobně mrtvá, informovala agentura DPA.

reklama

Velryby uvízly v pondělí na třech místech v přístavu Macquarie. Biolog Kris Carlyon z programu na ochranu mořských živočichů novinářům řekl, že většina velryb byla lodí nedostupná a v pondělí večer byla až třetina z nich považována za mrtvou. Na záchraně těch přeživších pracuje tým asi 60 záchranářů.

„Tato zvířata jsou bohužel k takovým uvíznutím náchylnější. Alespoň podle dat, která máme k dispozici v Tasmánii a na východním pobřeží Austrálie,“ uvedla oceánografka Vanessa Pirottová.

Proč velryby na mělčině v takovém počtu uvízly, je pro vědce záhadou. „Existuje celá řada důvodů, proč by se to mohlo stát. Tato zvířata využívají biologický sonar známý jako echolokace. Velryby možná pod vodou něco zaslechly, což způsobilo, že se vyděsily a nesprávně navedly skupinu. Existuje ale tolik různých proměnných,“ dodala Pirottová.

Hromadné uvíznutí velryb u ostrovního státu Tasmánie není úplně neobvyklé, nicméně za posledních více než deset let nedošlo k incidentu s více než 150 zvířaty. V posledních dnech navíc nejde o první případ „zbloudilých“ velryb. Nejméně tři velryby hrbaté se například ztratily v mělké řece na severu Austrálie.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama