reklama

Téměř tři stovky velryb uvízly v Tasmánii na mělčině. Třetina už zřejmě nežije

Na mělčině u australského ostrova Tasmánie uvízlo podle ochránců až 270 velryb. Místní to zaznamenali v pondělí ráno, okamžitě se rozběhly záchranné akce. V úterý záchranáři vstupují do kritické fáze. Experti se obávají, že třetina z téměř tří set uvízlých kytovců je už pravděpodobně mrtvá, informovala agentura DPA.

reklama

Velryby uvízly v pondělí na třech místech v přístavu Macquarie. Biolog Kris Carlyon z programu na ochranu mořských živočichů novinářům řekl, že většina velryb byla lodí nedostupná a v pondělí večer byla až třetina z nich považována za mrtvou. Na záchraně těch přeživších pracuje tým asi 60 záchranářů.

„Tato zvířata jsou bohužel k takovým uvíznutím náchylnější. Alespoň podle dat, která máme k dispozici v Tasmánii a na východním pobřeží Austrálie,“ uvedla oceánografka Vanessa Pirottová.

Proč velryby na mělčině v takovém počtu uvízly, je pro vědce záhadou. „Existuje celá řada důvodů, proč by se to mohlo stát. Tato zvířata využívají biologický sonar známý jako echolokace. Velryby možná pod vodou něco zaslechly, což způsobilo, že se vyděsily a nesprávně navedly skupinu. Existuje ale tolik různých proměnných,“ dodala Pirottová.

Hromadné uvíznutí velryb u ostrovního státu Tasmánie není úplně neobvyklé, nicméně za posledních více než deset let nedošlo k incidentu s více než 150 zvířaty. V posledních dnech navíc nejde o první případ „zbloudilých“ velryb. Nejméně tři velryby hrbaté se například ztratily v mělké řece na severu Austrálie.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama