reklama

Tragédie na Mauriciu nekončí. Vrak lodi ohrožuje mláďata velryb

Velryby migrující k Mauriciu může nyní vrak lodi ohrozit.
Zdroj: Pixabay

Mohlo by se zdát, že osud lodi MV Wakashio, která na konci července havarovala v mauricijských vodách, už nemůže být horší. Do vody se dostaly stovky tun ropy a loď se rozlomila. Následky katastrofy budou v oblasti citelné ještě další desetiletí. Nové vášně ochránců však budí plán převézt polovinu vraku na otevřené moře. Na místo, kde se scházejí velryby kvůli rozmnožování a rození potomků.

reklama

Přední polovina vraku japonského plavidla má být převezena na východ ostrova. Zde se má potopit. Tato oblast je však známa jako konečná zastávka migrace mnoha druhů kytovců, kteří sem putují z Antarktidy za vydatnými zásobami krilu. V tomto velice důležitém období rozmnožování se tu objevují keporkakové, vorvani, plejtváci i další druhy kytovců.

K nehodě plavidla došlo u korálových útesů. Zdroj: ESA
K nehodě plavidla došlo u korálových útesů. Zdroj: ESA

Vzhledem k jejich klesajícím počtům a náročnosti rozmnožování v prostředí, které k nim začíná být téměř nehostinné, jsou rezervace a ochranná pásma okolo Mauricia velice důležité. Kolem ostrova probíhají dvě z nejvytíženějších tras lodní dopravy na světě. Vědecké analýzy však ukazují, že lodě při průplavu kolem něj a jeho rezervací nezpomalují. Srážka s lodí patří u velryb mezi vysoká rizika, a proto v některých částech světa, kde k nim dochází, vznikají ochranné zóny. Několik takových vzniklo v minulosti například u Srí Lanky. Ochranná zóna by tak podle odborníků měla vzniknout právě na místě, kde má skončit polovina vraku japonského plavidla.

„Při průzkumech v letech 2009 až 2010 bylo zaznamenáno více než 1 200 pozorování velryb. Šlo o 17 různých druhů. Při osmi z nich byl vidět vzácný dugong indický. Dalších 586 byly želvy. To ukazuje, jak bohatý byl podmořský život u pobřeží Mauricia a jak se mu dařilo před nehodou lodě Wakashio,“ uvádí bývalá mauricijská prezidentka a přední odbornice na biodiverzitu Ameenah Gurib-Fakim

Místo, kde došlo k úniku ropy, slouží jako střed sítě chráněných hnízdišť želv po celém jihovýchodě země. Po dvaceti letech náročných snah o obnovu zdejších želvích populací je pro želvy nehoda plavidla velkým krokem zpět.

Populace velryb jsou nyní v ohrožení.
Populace velryb jsou nyní v ohrožení.
Zdroj: Pixabay

Důsledky znečištění tohoto křehkého ekosystému ropou zatím nejsou zcela známy. Známy nejsou ani dopady korodujícího plavidla na zdejší populace velryb a dalších živočichů obývajících tyto korálové útesy. Již nyní je však zřejmé, že bude trvat desítky let, než se z této katastrofy ostrov zotaví.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama