reklama

Tragédie na Mauriciu nekončí. Vrak lodi ohrožuje mláďata velryb

Mohlo by se zdát, že osud lodi MV Wakashio, která na konci července havarovala v mauricijských vodách, už nemůže být horší. Do vody se dostaly stovky tun ropy a loď se rozlomila. Následky katastrofy budou v oblasti citelné ještě další desetiletí. Nové vášně ochránců však budí plán převézt polovinu vraku na otevřené moře. Na místo, kde se scházejí velryby kvůli rozmnožování a rození potomků.

reklama

Přední polovina vraku japonského plavidla má být převezena na východ ostrova. Zde se má potopit. Tato oblast je však známa jako konečná zastávka migrace mnoha druhů kytovců, kteří sem putují z Antarktidy za vydatnými zásobami krilu. V tomto velice důležitém období rozmnožování se tu objevují keporkakové, vorvani, plejtváci i další druhy kytovců.

Vzhledem k jejich klesajícím počtům a náročnosti rozmnožování v prostředí, které k nim začíná být téměř nehostinné, jsou rezervace a ochranná pásma okolo Mauricia velice důležité. Kolem ostrova probíhají dvě z nejvytíženějších tras lodní dopravy na světě. Vědecké analýzy však ukazují, že lodě při průplavu kolem něj a jeho rezervací nezpomalují. Srážka s lodí patří u velryb mezi vysoká rizika, a proto v některých částech světa, kde k nim dochází, vznikají ochranné zóny. Několik takových vzniklo v minulosti například u Srí Lanky. Ochranná zóna by tak podle odborníků měla vzniknout právě na místě, kde má skončit polovina vraku japonského plavidla.

„Při průzkumech v letech 2009 až 2010 bylo zaznamenáno více než 1 200 pozorování velryb. Šlo o 17 různých druhů. Při osmi z nich byl vidět vzácný dugong indický. Dalších 586 byly želvy. To ukazuje, jak bohatý byl podmořský život u pobřeží Mauricia a jak se mu dařilo před nehodou lodě Wakashio,“ uvádí bývalá mauricijská prezidentka a přední odbornice na biodiverzitu Ameenah Gurib-Fakim

Místo, kde došlo k úniku ropy, slouží jako střed sítě chráněných hnízdišť želv po celém jihovýchodě země. Po dvaceti letech náročných snah o obnovu zdejších želvích populací je pro želvy nehoda plavidla velkým krokem zpět.

Důsledky znečištění tohoto křehkého ekosystému ropou zatím nejsou zcela známy. Známy nejsou ani dopady korodujícího plavidla na zdejší populace velryb a dalších živočichů obývajících tyto korálové útesy. Již nyní je však zřejmé, že bude trvat desítky let, než se z této katastrofy ostrov zotaví.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Část Belgie zasáhly bleskové záplavy. Z ulic se staly řeky, záchranáři evakuovali domy

Belgická města Dinant a Namur v sobotu odpoledne a večer zasáhly bleskové záplavy vyvolané silnými bouřkami. Ulice se proměnily v řeky, voda strhávala zaparkovaná auta a vytrhávala asfalt. Záchranáři museli evakuovat blíže neurčený počet lidí. Následky na mnoha místech nadále komplikují dopravu, oběti na životech ani zraněné však belgická média ani v sobotu ráno nehlásila.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama