reklama

Tenistka Voráčová, kterou zadrželi v Austrálii: Bušili mi na dveře, bylo to jako ve filmu

Příběh české tenistky Renaty Voráčové je jiný než ten, který sleduje celý svět. Na rozdíl od Novaka Djokoviče si více než týden užívala Austrálii mimo karanténu, dokonce v Melbourne odehrála jeden zápas. Jenže po třaskavých událostech kolem srbského hráče ji zadrželi policisté v civilu. Zjistila, že výjimka, kterou dostala od pořadatelů Australian Open, nestačí. „Chvílemi jsem si připadala jako ve filmu, nebyly to úplně standardní postupy,“ popisuje pro CNN Prima NEWS.

reklama

Australský tenisový svaz podmínil účast na tamních turnajích včetně grandslamu Australian Open povinným očkováním. Později však přišel s tím, že někteří hráči a některé hráčky se na turnaj mohou podívat, i když vakcinaci nepodstoupili. Potřebovali k tomu dostat zdravotní výjimku.

„Dostali jsme od australského tenisového svazu podmínky pro splnění výjimky. Jelikož jsem v prosinci prodělala covid, požádala jsem o ni. Nejsem očkovaná,“ prozradila Voráčová CNN Prima NEWS. Dále popisuje, že postupovala přesně tak, jak měla. „Dodala jsem potřebné dokumenty a výjimka mi byla schválená nezávislou radou. Takže jsem vyrazila do Austrálie.“

Hned po příletu do Melbourne nenastal žádný problém, který o pár dní později potkal Djokoviče. „Nic moc se nestalo. Normálně jsem přiletěla, jsem v Austrálii týden, prošla jsem všemi kontrolami. Dokonce jsem odehrála i jeden zápas na turnaji,“ mluví o prohře na menším turnaji v Melbourne, jedné z generálek na grandslam. Žádný další duel při australské misi ale přidat nemůže.

„Přišli dva chlapi v civilu s odznakem policie. Bylo to hodně nepříjemné. Bušili mi na dveře, a to nečekáte, když jste na turnaji. Chvílemi jsem si připadala jako ve filmu, nebyly to úplně standardní postupy,“ vykládá, jak se dozvěděla, že se o ni australské úřady zajímají.

„Pak mě odvezli na výslech, abych doložila svoji výjimku – abych řekla, proč nejsem vakcinovaná. Bylo to těsně předtím, než jsem měla odjet na jiný turnaj, a už jsem nemusela být v Melbourne.“

Nečekáte, že se něco takového může stát

Po výslechu se dozvěděla, že jí bude zrušeno vízum, protože se svojí obhajobou neuspěla. „Tím pádem jsem se nemohla volně pohybovat a museli mě převézt do detenčního hotelu, kde čekáte do doby, než odletíte, případně dostanete nová víza.“

O onom karanténním hotelu na předměstí Melbourne, ve kterém je i Novak Djokovič, se nemluví příliš lichotivě. Média jej vykreslují jako odpudivé ubytování. „Možná to je trochu přehnané. Není to určitě srovnatelné s hotelem, který jsem měla předtím. Je to spíš taková ubytovna. Ale že by tady všude byli nějací brouci, to určitě ne. Každopádně tady úplně nechcete trávit delší čas.“

Nijak neskrývala, že celá záležitost je psychicky náročná. „Jsou to nepříjemné věci. Ani nečekáte, že vás může potkat něco podobného. Máte všechno schválené a jedete hrát tenis. Nepřemýšlíte, že uvíznete na hotelu.“

Rozhodla se, že nezkusí rozhodnutí úřadů zvrátit a vydá se do České republiky. „Uvidíme, jak rychle to půjde, ale vrátit bych se měla v nejbližších dnech.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákona zablokovala SPD

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama