reklama

Tlouštíků přibývá: Jsou to nešťastná zvířata, říká veterinář o obézních mazlíčcích

Stejně jako u lidí i u psů a koček vzniká obezita postupně a nenápadně. Na vině však nejsou velké porce granulí, ale celodenní přilepšování pamlsky nebo lidským jídlem. Jenže zatímco majitel chce svého mazlíčka tímto způsobem potěšit, zadělává mu na zdravotní problémy.

reklama

„Psi a kočky milují tuk, mají rádi i slané věci, které by neměli vůbec – to, co nejvíc chutná, je jako u lidí nezdravé a vede to k obezitě, která je velmi častá,“ vysvětluje veterinář a ortoped Lukáš Duchek. Nejčastějším následkem obezity jsou pohybové problémy. „Máme pacienty, kteří mají poraněné křížové vazy, pacienty s výhřezem meziobratlové ploténky a dalšími zásadními pohybovými problémy. Samozřejmě při určité míře obezity potom dochází k dušnosti a dalším problémům s oběhovým aparátem,“ vyjmenovává veterinář.

Přebytečná kila jsou častější u psů než u koček, které s potravou zachází mnohem obezřetněji a jsou také více vybíravé. Psi jsou oproti tomu schopní přijmout v jedné porci kalorickou hodnotu týdenní krmné dávky. Čím později se pak problém začne řešit, tím déle celý proces trvá. „Pokud si třeba přetrhne kolenní vazy, nemůže běhat a je to starší pes, je před námi třeba 2 roky trvající dietoterapie, aby se dostal aspoň trošku do formy. Samozřejmě je to na dlouho, lidi jsou nešťastní a mají takové ty otázky. ‚A to už mu nikdy nebudu moct dát tolik, kolik chce?‘ A já jim na to říkám: ‚To jste neměli nikdy,‘“ říká Lukáš Duchek.

Placaté čumáky v nevýhodě

Některá zvířata to mají s hubnutím přebytečných kil horší než jiná. Týká se to i krátkolebých plemen, která mnohdy zkrátka nejsou schopná větší množství pohybu udýchat. To je i případ mopsice Bohunky, která má jako „bonus“ k dýchacím obtížím i zničené trávení kvůli životu v množírně. Její současná majitelka Věra Exnerová adoptovala Bohunku před dvěma lety. „Na to, že je Bohunka z množírny, byla ve velmi dobrém stavu ve smyslu, že nebyla psychicky úplně na dně. Byla tedy po kastraci a předtím po několika porodech, takže tam byl trochu problém s jizvou. Samozřejmě jsem ji dostala takhle obézní, takže teď bojujeme s její váhou,“ popisuje majitelka.

V případě velmi obézních nebo starších psů, ale také v případě těch krátkolebých je skvělým doplňkem při redukci váhy pohyb ve vodě. „Pro tohohle mopsíčka by byla ideální rehabilitace hydroterapií, kdy vodou dosáhneme toho, že jednak nám tam nebude tolik překážet váha, protože hladina vody nadnáší tělo a nezatěžuje tolik klouby, a další věc je, že odpor vody nám dokáže zlepšit při chůzi kondičku pejska. Velmi snadno se potom osvalí a zlepší trochu schopnost pohybu. Je to pro něj přínosnější než procházky v létě, když nemůže udýchat,“ popisuje Lenka Ičo Zábranská, která se věnuje pohybovým terapiím psů.

Výmluvy, výmluvy a zase výmluvy

Základem všeho je však správně zvolená a dávkovaná potrava. A pokud už k obezitě u zvířete dojde, je potřeba svou chybu přiznat. To je podle veterináře Lukáše Duchka jeden z hlavních problémů. „Lidé se k tomu staví podobně jako k vlastní obezitě. Nechtějí o tom slyšet, potom to bagatelizují, jako že ‚on je takový pěkně kulaťoučký‘ nebo že ‚my máme doma takovou babičku‘ atd., milion různých roztomilých poznámek, které mají v podstatě jen odvést pozornost od toho, že ten problém neřeší a nechtějí řešit. Většina si neuvědomuje, že to je cesta do špatného konce, akorát že je natolik dlouhá, že na její konec ještě nevidí a vlastě ani vidět nechtějí,“ dodává Duchek.

Bohunka má v současné době na jídelníčku dietní granule, nějaký ten psí jogurt a probiotika jako doplněk. Stejně jako u ní i u všech ostatních zvířat je důležité hlídat příjem a kvalitu potravy – do toho se počítá i každý pamlsek, který vašemu chlupáči dáte. Poznat, že je pravý čas začít kila vašeho psa okamžitě řešit, není těžké – stačí se podívat na linii pasu. Čím méně je vidět, tím spíše byste se na jeho potravu a pohyb měli zaměřit.

CHCETE VYHRÁT PLNOU MISKU DOBROT SESTAVENOU PRO VAŠEHO MAZLÍČKA NA MÍRU? PAK SI NENECHTE UJÍT NAŠI SOUTĚŽ S VÝROBCEM KRMIV ZNAČKY YOGGIES!

Naši zvířecí parťáci jsou zkrátka gurmáni každým coulem! 😅 Proto jsme si pro vás spolu s Yoggies - zdravá krmiva pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, October 2, 2021

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou
Sněmovna

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama