CNN Prima News obezita

obezita

Výpis příspěvků ke štítku „obezita“

Češi zlenivěli: Sportu se zcela vyhýbá třetina lidí. Často je brzdí i peníze, ukazuje průzkum

Že je pohyb jednou z nejzásadnějších prevencí řady nemocí včetně nadváhy a obezity, ví každý. Přesto se více než třetina Čechů a Češek dobrovolně rozhodla nesportovat. Vyplývá to z průzkumu Multisport Index 2023, který vznikl ve spolupráci společnosti Multisport Benefit a výzkumné agentury NMS. Ti, kteří se k fyzické aktivitě odhodlají, preferují individuální činnosti, jako je cyklistika, plavání nebo běh. Nejvíce Češi holdují turistice, jejich nejčastější motivací k pohybu je touha cítit se a vypadat dobře.

Co na to vaše zdraví: Profesorka Monika Arenbergerová v novém pořadu rozdá užitečné rady

Většina z nás někdy opomíjí péči o své zdraví a věnuje se více práci a ekonomickým aspektům našich životů. CNN Prima NEWS proto přichází s novým pořadem, který promění zpravodajské studio v ordinaci s moderátorkou, která opravdu ví, o čem mluví – s profesorkou Monikou Arenbergerovou. Uznávaná dermatoložka bude se svými hosty radit lidem s banálními problémy i pomáhat předejít vážným zdravotním potížím. Chybět nebudou ani informacemi nabité reportáže o inovacích v medicíně. Pořad můžete poprvé sledovat v pátek 31. května ve 20:15 na CNN Prima NEWS.

Průzkum: Tři čtvrtiny předškoláků jí obden sladkosti. Mnozí rodiče špatné stravování tolerují

Nadváha, obezita a spolu s tím zadělávání si na další zdravotní problémy v dospělosti. Počet českých dětí, které žijí s nadváhou či obezitou, roste. Problém se přitom netýká jen školních dětí a dospívajících, ale zasahuje už i předškoláky. Na vině je kromě nedostatku pohybu především nevyvážená strava, kterou ovšem řada rodin nevnímá jako problém. Na zdraví a stravovací návyky předškolních dětí se zaměřil průzkum, který pro společnost Hero Česko provedla agentura STEM/MARK.

Lék proti obezitě překvapil vedlejšími účinky. Pomoci může i hubeným lidem, tvrdí studie

Léky proti obezitě mohou zřejmě pomoci také hubeným lidem. Se zjištěním přišla nová studie prezentovaná na webu The New England Journal of Medicine, která se zaměřila na účinky přípravku proti tloustnutí Wegovy. Zatímco dřívější analýzy prokázaly, že lék dokáže snížit riziko infarktu nebo mrtvice, podle nových dat chrání srdce i jinými způsoby než prostou redukcí váhy. Píše o tom zpravodajský web americké CNN.

Philipp: Zdanění cukru by nám pomohlo v boji s obezitou. V Evropě jí kralujeme

Po zdanění sladkých nápojů a potažmo obecně cukrů volá poslanec a lékař Tom Philipp z KDU-ČSL. Podle něj jde o jeden z kroků, který by Česko mělo učinit v boji s obezitou. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Philipp předpokládá, že lidovci návrh podpoří, protože Česko musí posílit zdravotní prevenci, přičemž odkazoval na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Jak předejít mrtvici? Hýbejte se a nekuřte, radí experti. Pomoci může i jednoduché zařízení

Jednou z nejčastějších příčin úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Vedle srdečních infarktů se však často jedná i o mozkové mrtvice. Na rozdíl od infarktu u mrtvice bývá vedle hypertenze a aterosklerózy významným rizikovým faktorem také srdeční arytmie, tedy fibrilace síní. Odhaduje se, že na celém světě trpí více než miliarda lidí vysokým krevním tlakem a více než 30 milionů lidí fibrilací síní. S včasnou detekcí těchto onemocnění přitom dokážou pomoci i běžně dostupné moderní tlakoměry.

Obézních dětí je stále více a rodiče to ignorují, varují lékaři. Cukrovkou dnes trpí i školáci

Jenom v zimě trochu přibral, v létě to zase vylítá. Podobné fráze slýchají pediatři od rodičů dětí s nadváhou denně. Ve většině případů to není pravda a lékaři s obavami pozorují rostoucí počty malých zakulacujících se pacientů. Rodiče si často nepřipouštějí možné zdravotní následky, které dětem hrozí – vysoký krevní tlak, „cholesterol“ či cukrovku druhého typu. I to bylo tématem konference pediatrů Pohybem k životu, která odstartovala 11. dubna v Blansku.

Lidé v postkomunistických zemích častěji čelí selhání orgánů. Praktici chtějí změnu pravomocí

Praktičtí lékaři musí mít větší pravomoci v léčbě chronického selhání srdce, ledvin nebo cukrovky. Shodli se na tom čeští, slovenští a polští praktici, kteří se sjeli do Prahy, aby řešili, jak vlně pacientů s těmito chorobami čelit. Postkomunistické země totiž trápí výrazně vyšší počty lidí s nemocným srdcem či ledvinami než země západního bloku. Praktici vidí řešení ve větších investicích do prevence a ve včasném záchytu nemocí. Posílení jejich pravomocí by podle nich mělo jít ruku v ruce s možností předepisovat na tato onemocnění moderní léky.

Více než třetina Čechů bude za pár let obézních, varují experti. Roste i počet dětí s nadváhou

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) to uvedlo ve strategickém dokumentu Zdraví 2030. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů. Ministerstvo zdravotnictví v současné době data pravidelně nesbírá, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl, že změnit by se to mohlo od roku 2025 nebo 2026.

Obavy z rakoviny tlustého střeva střídá jiný nebezpečný nádor. Lékaři popsali varovné signály

Rakovina tlustého střeva stále patří mezi nejčastější nádorová onemocnění v Česku. Podle lékařů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ale díky prevenci nemocnost klesá. Obavy mezi odborníky naopak vyvolává rakovina jícnu. U pacientů se v poslední době vyskytuje stále častěji. Na vině je hlavně nezdravý životní styl a s ním spojená obezita.