
Kačenku srazila dodávka, v kómatu byla tři měsíce. Život si vybojovala, teď potřebuje pomoc
Ochutnali jste sójový burger nebo mandlové mléko? Měli byste, podle supermarketů bude alternativních potravin na pultech přibývat. Obchody tak prý chtějí mimo jiné bojovat s obezitou v Česku nebo snižovat vlastní uhlíkovou stopu. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je to ale nesmysl.
Rodinné prostředí zásadně ovlivňuje stravovací návyky dětí. V novém výzkumu na to upozorňují vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci zjišťovali, jakým způsobem se k jídlu staví děti s nadváhou či obezitou a současně ty, které kila navíc netrápí. Potvrdili, že na horším stravování těch s obezitou má lví podíl rodina. Roli v tom, jestli dítě bude obézní, nebo ne, hraje i společné stolování, socioekonomický status rodičů a jejich vlastní přístup k jídlu.
Počet lidí trpících obezitou v České republice roste, což představuje nejen zdravotní, ale i ekonomickou hrozbu. Průzkum MultiSport Index ukazuje, že i když se zvýšil počet lidí, kteří se považují za sportovce, některým Čechům brání v pravidelném pohybu nedostatek času, motivace i finanční možnosti. Podle expertů by řešením rostoucí obezity mohlo být například vyšší zdanění nezdravých potravin a naopak zvýhodnění těch zdravých. V případě motivace ke sportování pak může pomoci snížení legislativní zátěže nebo zjednodušení poskytování benefitů zaměstnavatelům.
Metabolický syndrom je skryté nebezpečí, které postihuje více než 30 % mužské populace a čtvrtinu ženské populace. Tento komplexní zdravotní problém zahrnuje obezitu, vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi a špatný cholesterol. Praktický lékař Igor Karen vysvětlil v dalším díle pořadu Ptejte se doktora, co tento syndrom znamená, jaké jsou jeho důsledky a především jak se mu bránit.
I ti nejpovolanější se mohou potýkat s problémy. To byl případ 31letého Wu Tiangena, čínského lékaře z Centra pro léčbu obezity a metabolických onemocnění. Při vykonávání profese pomáhá obézním klientům a chystá pro ně léčebné plány – sám však s váhou bojoval. Takřka 100kilový muž se cítil při kontaktu s pacienty nekvalifikovaně, proto se rozhodl pro rapidní změnu. V průběhu 42 dnů zhubl více než 20 kilo a přihlásil se do kulturistické soutěže. Z ní si nakonec odnesl čtyři tituly, přičemž jeho cesta prý ještě nekončí.
Nadváha a obezita výrazně ovlivňují kvalitu života a přinášejí řadu zdravotních komplikací – od kardiometabolických onemocnění po mechanické potíže, jako jsou bolesti kloubů, páteře či spánková apnoe. Neméně závažné jsou i psychické dopady, mezi nimiž dominují deprese a úzkosti. Mnozí Češi se opakovaně snaží zhubnout, často bez úspěchu, a hledají nové metody, jak se nadbytečných kilogramů zbavit. Jsou však moderní trendy v hubnutí skutečně bezpečné a účinné? Odborný pohled na tuto problematiku nabídl v pořadu Ptejte se doktora MUDr. Jakub Mitro, praktický lékař, který provozuje i obezitologickou poradnu.
Až čtvrtina dospělých Čechů je obézní. Děti, které mají sklon k obezitě, přicházejí během života o téměř 17 let prožitých v plném zdraví, přičemž problémy s nadváhou má téměř 60 procent populace. Takové jsou závěry odborníků, kteří zároveň varují před prognózami, jež tvrdí, že za pět až 25 let se situace výrazně zhorší. Rostoucí zdravotní problém navíc řadí Česko mezi nejhorší země v Evropské unii. Experti u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března, proto volají po změně v systému prevence i léčby této nemoci.
Česko se dle odborníků nachází v demografické krizi, to už je známý fakt. Počet živě narozených dětí každým rokem dramaticky klesá a ani vyhlídky do budoucnosti nejsou příliš „růžové“. Ačkoliv existují nástroje jako zmrazení vajíček nebo umělé oplodnění, páry úspěšnosti početí nejdou příliš naproti. Důvodem bývají věk, otálení s vyhledáním pomoci, finanční nejistota, nezdravý životní styl, a navíc tu jsou „avoiders“. Jedná se o mladé lidi, kteří se založení rodiny zcela vzdávají.
Obezitě dětí se lze elegantně vyhnout aktivním stylem života a správnými návyky, shodli se v anketě CNN Prima NEWS oslovené české sportovní hvězdy. Nadváhou či obezitou trpí odhadem 60 procent české populace a každé čtvrté dítě ve věku 13 až 17 let.
Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.
Nadváha a obezita patří mezi nejčastější zdravotní problémy současné populace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaký dopad mají na naše tělo a kvalitu života? A co můžeme udělat pro to, abychom se jim vyhnuli? Přednosta Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM, profesor Martin Haluzík, mluvil v pořadu Ptejte se doktora o aktuálních poznatcích a praktických radách.
Obézních dětí v České republice rekordně přibývá, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS primář dětského oddělení nemocnice AGEL v Ostravě Jan Boženský. Nárůst podle něj souvisí mimo jiné s covidovou pandemií, během které nemohly děti sportovat, nejedná se však o jedinou příčinu. Primář také zmínil několik konkrétních řešení, na kterých se již pracuje, a která by mohla dramatický nárůst obezity u dětí zvrátit.