CNN Prima News obezita

obezita

Výpis příspěvků ke štítku „obezita“

Lidé v postkomunistických zemích častěji čelí selhání orgánů. Praktici chtějí změnu pravomocí

Praktičtí lékaři musí mít větší pravomoci v léčbě chronického selhání srdce, ledvin nebo cukrovky. Shodli se na tom čeští, slovenští a polští praktici, kteří se sjeli do Prahy, aby řešili, jak vlně pacientů s těmito chorobami čelit. Postkomunistické země totiž trápí výrazně vyšší počty lidí s nemocným srdcem či ledvinami než země západního bloku. Praktici vidí řešení ve větších investicích do prevence a ve včasném záchytu nemocí. Posílení jejich pravomocí by podle nich mělo jít ruku v ruce s možností předepisovat na tato onemocnění moderní léky.

Více než třetina Čechů bude za pár let obézních, varují experti. Roste i počet dětí s nadváhou

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) to uvedlo ve strategickém dokumentu Zdraví 2030. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů. Ministerstvo zdravotnictví v současné době data pravidelně nesbírá, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl, že změnit by se to mohlo od roku 2025 nebo 2026.

Obavy z rakoviny tlustého střeva střídá jiný nebezpečný nádor. Lékaři popsali varovné signály

Rakovina tlustého střeva stále patří mezi nejčastější nádorová onemocnění v Česku. Podle lékařů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ale díky prevenci nemocnost klesá. Obavy mezi odborníky naopak vyvolává rakovina jícnu. U pacientů se v poslední době vyskytuje stále častěji. Na vině je hlavně nezdravý životní styl a s ním spojená obezita.

Herce Jiřího Růžičku se v nemocnici pokusila zabít zdravotní sestra. Nesnášela jeho matku

Herec Jiří Růžička, kterého nejvíce proslavila role tlustého Josefa v komediích Slunce, seno... se během svého krátkého života stačil oženit třikrát, všechna manželství ale skončila rozvodem. V nemocnici, kde bojoval o život, zažil scénu jako z hororu. Zemřel ve věku 43 let, od jeho smrti 20. února uplynulo 25 let. Jaké bylo jeho soukromí?

Speciální daň z cukru? Jsem pro, všichni zkrátka nejsou sportovci, říká Michálek

Jsem pro zavedení spotřební daně z cukru u slazených nápojů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Návrh by měl především pomoci českému zdravotnictví. Piráti podle Michálka chtěli vyšší zdanění nápojů s větším obsahem cukru dostat již do takzvaného konsolidačního balíčku. „Tehdy si ten návrh moc fanoušků nezískal. Zejména konzervativnější strany s tím měly problém,“ dodal člen nejmenší vládní strany.

Česko, země obézních dětí: Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

Zájem českých dětí o spontánní sportování prudce poklesl. Vede to k obezitě i komunikačním problémům mladé generace. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR. Podle něj je nutné, aby zasáhl stát. Daň z cukru je prý jen jeden z mnoha nutných kroků. Začít bychom měli tím, že místo olympijských „profíků“ začneme podporovat obyčejné sportovní nadšence.

Místo prášků zelenina na předpis. Ve zdravotnictví sílí nový trend, stojí za ním i covid

Ovoce a zelenina „na předpis“ by mohly v budoucnosti doplňovat klasické metody v léčbě pacientů. Programy, ve kterých lékaři poskytují nízkopříjmovým domácnostem poukázky na nákup čerstvých plodin, se v posledním desetiletí, a zejména po vypuknutí epidemie koronaviru, objevují stále častěji, uvedl deník Washington Post. Podle nové studie, zveřejněné v odborném časopisu Circulation, se účastníkům podobných programů zlepšily některé zdravotní ukazatele o zhruba poloviční hodnoty oproti užívání běžně předepisovaných léků.