CNN Prima News Tomáš Lebeda

Tomáš Lebeda

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Lebeda“

Zemětřesení na Hradě: Šéf poradců Richter a bývalý diplomat Kolář končí smluvní spolupráci

Ve smluvní spolupráci s Hradem nebudou od ledna na vlastní žádost pokračovat šéf poradců Tomáš Richter nebo bývalý diplomat Petr Kolář. Druhý jmenovaný ale zůstane v expertním zahraničně-politickém panelu. V tiskové zprávě to ve čtvrtek oznámil odbor komunikace Hradu. Prezident Petr Pavel se s oběma v pondělí sešel a poděkoval za jejich práci.

Komentátoři: Situace na Hradě je nepřehledná, čistky po nástupu Vohralíkové přišly rychle

Každý vysoký ústavní činitel je závislý na svých poradcích, avšak v případě prezidenta Pavla je to ve velké míře. Může tak udělat kroky, které prosadí nejsilnější poradce. O týmu okolo hlavy státu to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Uvedl také, že po nejasnostech ohledně podpisu penzijní novely nastal v okolí prezidenta personální „fičák“. Málokdo prý mohl čekat, že čistky ze strany Jany Vohralíkové přijdou tak rychle. Jeho slova podpořila analytička webu Echo24.cz Lenka Zlámalová, která upozornila, že prezident se chystá opět představit Senátu jméno na pozici ústavního soudce.

Politologové: ČSSD by po prohraných senátních volbách měla odejít z vlády

ČSSD by po prohraných senátních volbách podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze měla vážně přemýšlet o změně své strategie a uvažovat o odchodu z vlády. „To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého,“ uvedl. I podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nelze vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády.