Piráti nejsou extrémní levice, jak je nálepkuje premiér Andrej Babiš (ANO), shodují se politologové. I tak jsou u nich ale levicové tendence silné. Vedení strany si podle odborníků musí zkrotit anarchistické křídlo a omezit bezbřehou vnitrostranickou demokracii.
„Piráti jsou extrémní levice. Oni jsou vlastně evropští zelení,“ prohlásil po krajských volbách premiér Andrej Babiš.
Podle politologů, které CNN Prima News oslovila, jde ale ze strany premiéra pouze o snahu onálepkovat stranu vedenou Ivanem Bartošem a odradit tím část voličů. Zároveň očekávají, že taková prohlášení se budou ze strany šéfa vlády stupňovat.
Extrémní levice je účelová nálepka
„Je to účelová nálepka. Pokud bychom chtěli v Česku identifikovat levicové strany, tak z hlediska ideologie a programu jsou to KSČM a ČSSD a z hlediska reálného výkonu politiky a sociálně ekonomického statusu voličů i hnutí ANO,“ řekl pro CNN Prima NEWS Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci s tím, že Piráti svým profilem odpovídají liberálně smýšlejícímu voliči.
Babiš: Nejsme hnutím jednoho muže, v krajích chybí srdcaři. Piráti jsou extrémní levice
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš není dlouhodobě spokojen s fungováním hnutí v krajích. Chybí mu podle něj srdcaři a negeneruje lídry. Babiš to prohlásil v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Předseda vlády také vyjádřil lítost nad propadem sociální demokracie Jana Hamáčka, protože ten se k němu před volbami choval korektně. Hlasy ČSSD podle něj utekly k SPD a Pirátům, které označil za extrémní levici.
„Piráti jsou pro ANO největší hrozbou, proto je Babiš označuje za extrémní levici. Je to snaha odradit část voličů. Počítám, že na to bude navazovat. Už si dláždí argumentaci ke sněmovním volbám,“ doplnil politolog Jan Kubáček.
Podle něj jsou Piráti pro Babiše hrozbou i z toho důvodu, že mají charismatického lídra.
„Lidé Bartoše znají. Má výrazné charisma, stal se Babišovým hlavním vyzyvatelem a je pro něj nebezpečnější než Rakušan nebo Fiala,“ dodal Kubáček s odkazem na šéfy Starostů a ODS Víta Rakušana a Petra Fialu.
Zároveň ale upozorňují na to, že ve straně je silné anarchistické křídlo, které tíhne k levicové politice.
Společná evropská frakce se Zelenými
„Určitě ve straně existuje poměrně značná část, která by se dala nazvat levicí nebo radikální levicí, ale jsou to spíše ti méně viditelní poslanci nebo zastupitelé. Vcelku se strana snaží vystupovat centristicky,“ uvedl politolog z institutu CEVRO Ladislav Mrklas.
Levicové tendence vidí například v podpoře zákonů směřujících k omezení soukromého vlastnictví, regulačních opatření, v důrazu na sociální otázky, práva menšin či v různých feministických a ekologické prvcích.
„Jsou profilově podobní progresivní levici, podobně jako evropští zelení,“ doplnil Mrklas s tím, že i v Evropském parlamentu jsou Piráti se Zelenými v jedné frakci.
Jeho kolegové dokonce připomínají, že Piráti vzešly z anarchistických principů. Ty mají ve straně stále ještě silný hlas.
Lebeda: ANO je výrazně levicovější
„Jsou tam jednotlivci, kteří vzešli z anarchistického prostředí, především na komunální úrovni. Ti mají k tomuto levicovému vyhranění hodně blízko a naplňují zásady razantní progresivní levice,“ vysvětluje Kubáček.
Bartoš premiérem? Piráti a Starostové si věří ve volbách až na 30 procent
Piráti už čile debatují o analýze, již ve čtvrtek večer dostali od svého šéfa Ivana Bartoše, který rozebírá případnou koalici s hnutím STAN pro sněmovní volby. Piráti počítají s tím, že vyhrají volby a Bartoš by se stal adeptem na premiérský post. „Máme volební potenciál až 30 procent,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec a jeden z autorů analýzy Mikuláš Ferjenčík
Podobně to vidí i Lebeda. „Je pravdou, že by se tam daly najít levicově-liberální prvky a v některých případech i anarchistické, ale když se na stranu podíváme globálně, tak v žádném případě nejsou levicovou stranou. Pokud bychom ji měli srovnat s autorem výroku, tak v tuto chvíli je výrazně levicovější hnutí ANO,“ pokračuje Lebeda.
Pokud bude chtít strana uspět na celostátní úrovni, musí se právě se zmíněným radikálním křídlem vypořádat. To je aktivní především na vnitrostranickém internetovém fóru. Důvodem je třeba i to, že je odtržené od sněmovní politiky.
Bartoš si musí srovnat anarchistické křídlo
„Vedení se s anarchistickým křídlem musí srovnat, pokud chce stranu udržet na podpoře, kterou teď má. Členská základna by měla pochopit, že stranu je potřeba vést a že je potřeba si vedení zvolit a pak mu dát jakousi volnost a k odpovědnosti ho hnát při dalších volbách. Nikoliv, že bude vedení, které není schopné realizovat politiku kvůli jednotlivým hlasováním. Taková strana může být brzy nevěrohodná jak pro partnery, tak pro voliče,“ dodal.
Narážel tím na silnou vnitrostranickou demokracii, která v reálů funguje tak, že Piráti o téměř každé věci hlasují ve vnitrostranickém fóru na internetu. Každý z více než 1 000 členů může hlasovat, přičemž každý hlas má stejnou váhu, což je v českém prostředí ojedinělé a Piráti jsou na to pyšní.
„Mají velmi silnou vnitrostranickou přímou demokracii, a to je faktor, který může zasáhnout. Jiné strany takto bezbřehou vnitrostranickou demokracii nemají. Jestli někdy Piráti na něco zajdou, tak to bude na tuto formu,“ doplnil svůj pohled Lebeda.
Právě vnitrostranické hlasování bude velmi důležité při pirátských úvahách o koalici se STAN. Nyní na fóru probíhá debata a podle výsledků následného hlasování se rozhodne o tom, zda Piráti do jednání o koalici vůbec vstoupí.