ČSSD by po prohraných senátních volbách podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze měla vážně přemýšlet o změně své strategie a uvažovat o odchodu z vlády. „To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého,“ uvedl. I podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nelze vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády.
Podle Mrklase skončila jedna éra Senátu, což symbolicky ukazuje porážka Milana Štěcha (ČSSD), který v Senátu zasedal od jeho vzniku v roce 1996. Zároveň s ním končí éra sociální demokracie, protože žádný sociálnědemokratický senátor nebyl zvolen, poznamenal. Poukázal na to, že neuspěli ani kandidáti, kteří byli v minulosti členy ČSSD a nyní kandidovali samostatně.
Debakl vládních stran
Lebeda výsledek sociální demokracie označil za tragický. Strana to ale podle něj musela čekat. Nepředpokládá ovšem, že by neúspěch měl v současné situaci otřást pozicí předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Jeho odvolání by nedávalo smysl, protože je nejviditelnější a nejdůvěryhodnější osobou strany.
Debakl vládních stran. ČSSD přijde o senátní klub, ANO uspělo jen na Karvinsku
Strany vládní koalice v senátních volbách tvrdě narazily. Hnutí ANO uhájilo jen jediné senátní křeslo. Vyložený propadák pak zažila ČSSD. Ta nejenže nikde neuspěla, ale dokonce přišla o celou řadu nynějších senátorů. Straně v Senátu klesl počet členů tak, že nebudou moci ani udržet svůj senátní klub.
Nejde ovšem jen o prohru sociální demokracie, senátní volby skončily porážkou až debaklem obou vládních stran. Mrklas poukázal na to, že jediný vládní mandát v Senátu ANO a ČSSD vybojovaly v Karviné ve vzájemném souboji, a to za účasti pouhých méně než osmi procent voličů. Podle Lebedy ovšem nebudou mít volby velký vliv na celostátní politiku, protože opoziční role Senátu se jen posílí a umocní.
Jednu z možných příčin v debaklu vládních stran vidí oba politologové v nízké volební účasti. Podle Mrklase měli větší motivaci přijít voliči, kteří chtějí s vládou zúčtovat. „Nízká volební účast vždycky hraje obrovskou roli. Při nízké účasti přijdou jen voliči, kteří v té volbě vidí nějaký smysl. A myslím si, že ANO prostě nedokáže svým voličům vysvětlit, že volba pro jejich kandidáta do Senátu ten smysl má,“ podotkl.
Splněný sen Václava Havla
Oba politologové se shodli, že jednoznačným vítězem jsou Starostové. Mrklas poznamenal, že STAN vyhrál téměř ve všech venkovských obvodech. „Což je něco, co se naposledy asi podařilo sociální demokracii při oranžové tsunami,“ řekl. Připomněl tak rok 2008, kdy sociální demokracie získala v senátních volbách 23 z 27 křesel.
Vítězové a poražení voleb. Úspěch Němcové a Šípové, hořká prohra Štěcha a Bendla
Výsledky druhého kola senátních voleb ukazují, že dojde k výrazné proměně osobností v horní komoře Parlamentu. Suverénní výsledky z prvního kola potvrdila bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a jako nová hvězda se představila například pirátská kandidátka Adéla Šípová. Senát ale naopak opustí jeho bývalý dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD). Volební účast byla mimořádně nízká, nedosáhla ani 17 procent. Letos byla čtvrtá nejnižší ve druhém kole senátních voleb.
Naopak ODS většinu senátorů dostala ve velkých městech, což podle Mrklase může ukazovat na návrat do tradičních občanskodemokratických bašt. Poznamenal, že ODS uspěla v soubojích s vládními kandidáty, většinu střetů s ostatními opozičními stranami ale prohrála. „Je to signál o jejím postavení v rámci opozice,“ řekl.
Senát se v novém složení podle Mrklase může stát místem vzájemných volebních bitev případných dvou opozičních bloků pro sněmovní volby, pokud se podaří sestavit volební koalice Pirátů se STAN na jedné straně a ODS, TOP 09 a lidovců na straně druhé.
V současnosti je ovšem hodně senátorů, kteří uspěli za lokální uskupení a zatím nepatří do žádného z klubů. „Myslím si, že Senát bude velmi pestrý a v každém případě bude blíže snu Václava Havla o Senátu složeném z osobností spíše regionálního než celostátního typu,“ poznamenal Mrklas.