reklama
CNN Prima News tradice

tradice

Výpis příspěvků ke štítku „tradice“

Jiný kraj, jiný mrav. Kde na silvestra nosí puntíky a na Nový rok červené kalhotky?

31. prosince 2021 07:07

Oslavy příchodu Nového roku jsou tu. Každý silvestra prožívá jinak – někteří s přáteli vyrazí do ruchu velkoměsta, další ho raději stráví u televize s jednohubkami. Také každý národ má své specifické silvestrovské a novoroční tradice. Kde o štěstí v následujícím roce rozhoduje barva spodního prádla? A proč silvestra slavíme zrovna 31. prosince? Tyto a další odpovědi se dozvíte v článku.

Proč jedí Japonci na Vánoce kuřata z KFC? Za „tradicí“ stojí marketing i nevinná lež

24. prosince 2021 18:08

Co je pro Čechy smažený kapr, to je pro Japonce kyblík s kuřaty z KFC. Země vycházejícího slunce se k vánočním svátkům postavila po svém, za což může silná marketingová kampaň ze 70. let. Skrze ni vznikla v Japonsku poněkud kuriózní tradice, kdy na vánočním menu nechybí smažená kuřata či čokoládový dort tohoto amerického fastfoodového řetězce.

Vánoce politiků: Pekarová běhá, Babiš má svetr se sobem. A kdo začíná večeři modlitbou?

24. prosince 2021 12:28

I když kapr s bramborovým salátem nechybí téměř na žádném štědrovečerním talíři českých politiků, někteří během Vánoc dodržují i méně tradiční zvyky. Například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Štědrý den sportuje, její stranický kolega Matěj Ondřej Havel se zase těší na degustaci speciálů z minipivovarů. Noví ministři plánují strávit Vánoce pracovně.

Vánoční cesta: Kapr na talíři, šupina pod ním. Co vše se pojí ke štědrovečerní večeři?

19. prosince 2021 08:39

Než zazvoní zvonek a Ježíšek na Štědrý den donese dárky, schází se celá rodina u prostřeného stolu. Stejně jako vánoční svátky má i štědrovečerní večeře svá pravidla a tradice. Ačkoliv se s postupem doby mnohé z nich vytratily či upravily, nadále se najdou rodiny, které je alespoň zčásti dodržují. Hodujete jako naši předci?

Vánoční cesta: Tradice Vánoc podle narození Ježíše Krista. Znáte příběh z Betléma?

15. prosince 2021 08:00

Tradiční jesličky z nejrůznějších materiálů, které vyobrazují narození malého Ježíška. Přesně to si mnozí lidé vybaví při slově betlém. Pro věřící však nejde o pouhou dekoraci či hračku. Jde o připomínku jednoho z nejzásadnějších okamžiků křesťanství, kdy ve městě Betlém v Izraeli přišel na svět Ježíš Kristus – Spasitel a Mesiáš. Jak dobře znáte příběh narození Syna Božího?

Lití olova, házení pantoflem či krájení jablka. Znáte všechny vánoční tradice v Česku?

30. listopadu 2021 09:31

Lití olova, pouštění lodiček, házení pantoflem, držení půstu či krájení jablka. Tradice nesporně patří k Vánocům. Každá z nich má navíc svůj význam – lidé dříve věřili, že jim dokážou předpovědět budoucnost nebo přinést štěstí či peníze. Některé se zachovaly do i současnosti. Znáte je všechny? A víte, co znamenají?

V neděli lidé zapálí první svíčku na věnci. Jaký je význam adventu a proč se slaví?

28. listopadu 2021 17:00

V neděli Češi zapálí první svíčku na vánočním věnci, začíná totiž advent. S ním obvykle přichází i vánoční nálada. Otevírají se trhy a na náměstích po celém Česku se rozsvěcí vánoční stromy. I když jsou letošní Vánoce kvůli pandemii koronaviru o mnoho tradic ochuzené, některé z nich mohou lidé dodržet i z domova. Co patří mez typické symboly adventu a proč se slaví?

reklama