CNN Prima News tradice

tradice

Výpis příspěvků ke štítku „tradice“

Fiala o svátcích připomněl tradice, Schillerová s pomlázkou varovala muže. Co vzkázali další?

Velikonoční svátky jsou příležitostí strávit čas s rodinou a nejbližšími i pro české politiky. Třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) slaví tuto dobu v kruhu rodiny. Na sociálních sítích se pochlubil fotkami „v kompletní sestavě“. Další politické špičky se účastnily bohoslužeb a připomněly také duchovní rozměr Velikonoc a jiní popřáli pěkné svátky z prosluněné pláže. Kromě toho zazněl také apel na koledníky, aby jejich oslava svátků nezpůsobila jiným nepříjemné chvíle.

Češi pokračují v tradici. Z hokejového šampionátu si hráči odvezou „ledové“ křišťálové medaile

Hokejisté budou na květnovém mistrovství světa v Praze a Ostravě usilovat o medaile z křišťálového skla s kovovou obroučkou, z nichž každá váží 250 gramů. Jejich podobu odhalili v pondělí 18. března v metropoli na tiskové konferenci organizátoři šampionátu. Navazují tak na poslední šampionát v Česku před devíti lety, kdy byly medaile ve tvaru puku tvořeny kombinací galvanizovaného kovu a českého křišťálu.

Stoniš: Česká digitalizace je před totálním zhroucením. Tradiční zklamání, souhlasí Hartman

Celá digitalizace je před totálním zhroucením. Kdyby lidé vyplňovali přihlášky ručně, bylo by to jistější, řekl v pořadu Zprávy plus pro CNN Prima NEWS šéfredaktor deníku TO Marek Stoniš. Reagoval na elektronický systém pro přihlášky na střední školy, jehož čtvrteční spuštění se muselo kvůli selhání přesunout. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana se jedná o českou tradici. Nejenom technickým problémům systému se bude věnovat speciál o přijímacích zkouškách na střední školy s odborníky a politiky od 14:00 na CNN Prima NEWS.

REPORTÁŽ: Laufr, ras, kobyla. Hlineckem prošly masopustní maškary zapsané v UNESCO

Několika obcemi na Hlinecku v Pardubickém kraji v sobotu prošly masopustní obchůzky. Jejich tradice spolu s podobou masek, které se obchůzky od domu k domu účastní, je zapsaná na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. „Udržujeme je v té původní tradici tak, jak se to tady historicky vedlo. Masky i ta obchůzka jsou v nezměněné podobě,“ říká pro CNN Prima NEWS starosta obce Hamry Petr Stejskal.

Festival naháčů čeká revoluce: Ženy se zúčastní prastaré tradice při zahánění zlých duchů

Ženy v Japonsku budou mít poprvé po 1250 letech příležitost zúčastnit se tradiční slavnosti Hadaka Macuri, které se také přezdívá festival naháčů. Každý rok v únoru se během něj vydávají do ulic města Inazawa tisíce mužů oblečených pouze v bederních rouškách a ponožkách, aby rituálně zahnaly smůlu a zlé duchy. Pořadatelé letos přizvali na část festivalu asi 40 žen, ty ale budou na rozdíl od mužů oblečené, napsal deník The Guardian.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.

Konec vánočního prodeje živých kaprů? Proti tradici vystupují supermarkety i politici

Prodej živých kaprů z kádí před svými prodejnami stejně jako loni neumožní řetězec Lidl, ke kterému se letos přidá i Billa. Obchodníci tvrdí, že důvodem je zvýšené utrpení prodávaných ryb. Vedle maloobchodního trhu dané téma rezonuje také na politickém kolbišti. Například Piráti se pokoušejí prosadit obecný zákaz prodeje živých kaprů. Aktivisté za práva zvířat upozorňují, že problematický je celý proces chovu ryb určených ke sváteční konzumaci. Inspekce Státní veterinární správy jsou podle nich navíc nedostatečné, sdělila CNN Prima NEWS mluvčí kampaně Vánoce bez násilí Tereza Vandrovcová. Státní veterinární správa si za účinností svých kontrol stojí.