CNN Prima News tradice

tradice

Výpis příspěvků ke štítku „tradice“

Britský král Karel III. chystá velké změny. Chce šetřit, krátká bude i jeho korunovace

2. ledna 2023 22:11

Královská rodina čelí po smrti Alžběty II. velkým změnám. S nástupem nového krále Karla III. skončila řada dlouholetých tradic. Nová hlava státu chce šetřit a výrazně zlevnit chod monarchie. Podporu má i od královny manželky Camilly. Ta zrušila například posty dvorních dam, které pobíraly plat. Místo nich teď bude mít společnice a platit jim nebude nic.

Světu vládne italská kuchyně. Jak se umístila česká svíčková v prestižním žebříčku chutí?

26. prosince 2022 15:01

Milovníci jídla ze všech koutů světa rozhodli o nejlepší tradiční kuchyni. V hlasování kritiků i široké veřejnosti na webu Taste Atlas nejvíce zabodovala Itálie se svými ikonickými pokrmy, pozadu nezůstalo ani Řecko či Španělsko. Ocenění za nejlepší pokrm si zase odnesli Japonci. Ani Česká republika si nevedla špatně, probojovala se v obou kategoriích do nejlepší třicítky. Na čem si gurmáni pochutnávali nejvíce a jak si vedla pečená kachna se zelím či svíčková na smetaně?

Tradice stavby a plavby vorů je na seznamu UNESCO. Nominovalo ji i Česko

1. prosince 2022 13:13

Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od čtvrtka zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Informovalo o tom ministerstvo kultury. Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem Timber rafting společně připravilo šest evropských států, kromě Česka ještě Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko, které přípravy koordinovalo.

Pohřeb královny i jako přehlídka tradic a zvyků. Proč měla osobní stráž zbraně obráceně?

19. září 2022 23:39

Pohřeb královny byl se dal také nazvat přehlídkou královských zvyků a tradic. Rakev zesnulé Alžběty II. například symbolicky zdobila koruna, kterou si panovnice poprvé nasadila při své korunovaci. Majestátně působil také průvod, ve kterém táhlo lafetu s rakví přes 140 námořníků. Jedná se o tradici starou více než sto let.

Z nepopulárního k uznávanému: Británie má nového krále. Jaké přijme Charles jméno?

8. září 2022 21:35

Ve věku 96 let ve čtvrtek zemřela britská královna Alžběta II., oznámil Buckinghamský palác, na kterém byla spuštěna vlajka. Šlo o nejdéle vládnoucí panovnici v britských dějinách. Novým britským králem se stal její nejstarší syn, princ Charles. Do povědomí veřejnosti se zapsal také jako manžel princezny Diany. V období jejich rozchodu se Charlesova popularita rapidně propadla. Uznání si však znovu získal.