Tragédie na indické železnici: Srážka vlaků si vyžádala 288 mrtvých, záchranáři shání autobusy

Tragédie na železnici v Indii

Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí. Očekává se, že počet obětí dále poroste.

„Všem postiženým bude poskytnuta maximální možná pomoc,“ uvedl na Twitteru indický premiér Naréndra Módí. Soustrast rodinám obětí vlakového neštěstí na Twitteru vyjádřil mimo jiné český ministr zahraničí Jan Lipavský.

„Zdá se, že zraněných je příliš mnoho. Sháníme značný počet autobusů, aby převezly zraněné do okolních nemocnic,“ napsal na sociálních sítích Pradíp Džena, státní tajemník Odiši. Podle jeho vyjádření bylo do nemocnic převezeno zhruba 900 lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dva mrtví po děsivé nehodě na Písecku. Řidič čelně narazil do kamionu, silnice je uzavřena

Podle listu Hindustan Times k nehodě došlo nedaleko železniční stanice Bahanaga, kde se s nákladní soupravou srazil Coromandel Express. Jeden z vlajkových vlaků indických železnic mířil ze správního střediska státu Bangla Kalkaty do metropole Tamilnádu Čennaí.

Podle mluvčího ministerstva železnic po srážce s nákladním vlakem vykolejilo deset až dvanáct vagónů expresu, část z nich spadla na sousední trať, kde do nich narazil osobní vlak jedoucí z opačného směru. Tři vagóny druhého vlaku rovněž vykolejily.

Navzdory snahám indické vlády o zvýšení bezpečnosti dochází na indických železnicích každoročně k několika stovkám nehod. V srpnu 1995 se poblíž Dillí srazily dva vlaky a při nejhorší vlakové nehodě v historii Indie zahynulo 358 lidí. Většina vlakových nehod je připisována lidské chybě nebo zastaralému signalizačnímu zařízení.

V Indii, která má 1,4 miliardy obyvatel, využije každý den více než 12 milionů cestujících některý ze 14 000 vlaků, které jezdí na 64 000 kilometrů tratí.

Tagy: