reklama

Dívka měla utéct z ústavu, pak u Řevnic skočila pod vlak. Chybovali pracovníci?

Policisté dál pokračují ve vyšetřování sebevraždy teprve šestnáctileté dívky, která v neděli skočila pod vlak nedaleko středočeských Řevnic. Podle zjištění CNN Prima NEWS měla před osudným činem utéct z diagnostického ústavu, kde byla umístěná. Zaměstnanci o tom však údajně nepodali řádné hlášení. Vedení ústavu odmítlo celou záležitost komentovat.

reklama

„Jenom se chci omluvit všem svým blízkým za to, že sem to vzdala. Odpusťte mi moje sobecké jednání, jenže já už celej svůj život nezvládám. Omlouvám se vám, kamarádi, miluju vás a miluju tebe, Maxi.“ Tak zněla poslední slova 16leté dívky, která napsala na sociální síť. Následně na trati mezi Řevnicemi a Zadní Třebaní skočila pod rozjetý vlak. Neměla šanci přežít.

Šestnáctiletá dívka byla umístěná v řevnickém diagnostickém ústavu. Krátce po sebevraždě se na sociálních sítích začaly objevovat komentáře kamarádů, kteří řešili hlavně to, jestli se tragédii nedalo zabránit. Někteří napsali i do redakce Krimi zpráv. Dívka totiž měla mít sebevražedné sklony a sklony k sebepoškozování, což dokládají i fotky, které sama zveřejnila. Pomoci se jí prý ale nedostalo.

„V. se řezala a vychovatelka na to jen řekla: ‚Znám lepší make up.‘ Nebo jí řekla, ať už konečně umře,“ napsala redakci jedna její kamarádka. Pátrání CNN Prima NEWS se zaměřilo především na okolnosti, za kterých mohla dívka sebevraždu spáchat. Umístěna byla ve zmiňovaném diagnostickém ústavu – zařízení, které se řídí přísným režimem a pravidly.

Podcenili zaměstnanci ústavu situaci?

Ze dvou na sobě nezávislých zdrojů se redakci podařilo zjistit, že pracovníci ústavu v tomto případě zřejmě podcenili situaci. Jakmile některé z dětí uteče, mají povinnost to bezodkladně nahlásit na policii. Jak ale tvrdí naše zdroje, v tomto případě se nic takového nestalo.

Na okolnosti tragédie jsme se chtěli zeptat ředitele diagnostického ústavu. Ten nás ale prostřednictvím jednoho ze svých zaměstnanců odkázal na ministerstvo školství. Tam po nás chtěli dotazy poslat e-mailem. Dostalo se nám jen obecné odpovědi.

„Předně je potřeba uvést, že školská zařízení, mezi která patří také diagnostické ústavy, nejsou zařízeními detenčními. Umožnují tedy dětem mimořádné vycházky,“ zněla odpověď ministerstva.

Na dotaz, jestli v tomto případě byla dívka na povolené vycházce, nebo z ústavu utekla, nám bylo řečeno, že na to ministerstvo odpovědět nemůže a máme se obrátit na policii. „Případ je v šetření, nemůžeme sdělovat žádné další podrobnosti,“ reagovala policie. Z oficiálních míst se dosud redakce odpovědí nedočkala. Přinést by ji mělo nejspíš až policejní vyšetřování. To ale může trvat řadu týdnů.

Tagy:
dívka Policie ČR vlak vyšetřování sebevražda koleje ministerstvo školství přátelé vychovatelka diagnostický ústav pochybení Řevnice

Hlavní zprávy

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama