Vodáci se převrátili v soutěsce. Obtížný sjezd Labe na raftu jeden z nich nepřežil

Při víkendovém sjíždění Labe v Krkonoších zemřel jeden z vodáků. Po převržení raftu se tonoucí nedokázal dostat na břeh a proud ho unášel ledovou vodou kilometr daleko. Podchlazený 62letý muž později zemřel v nemocnici. Zkušení vodáci v tomto období varují před zrádnou teplotou vody.

Neštěstí se stalo v Labské soutěsce nedaleko Herlíkovic. V obtížném říčním terénu se tam převrátil raft se šesti lidmi. Na místě se zrovna měly konat vodácké závody. Tragédie se ale stala ještě před jejich začátkem. Podle předsedy vodácké asociace nešlo o účastníky akce.

„Dva lidé z raftu vypadli a začali plavat. Jednoho se podařilo zachránit, ale druhý pokračoval proudem dál, nedostal se ke břehu a vylovili ho až po jednom kilometru,“ popsal nehodu předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček, který zároveň bojuje za bezpečnost jízdy na řekách.

Ten den shodou okolností probíhal nedaleko také hasičský výcvik záchrany tonoucího. Dobrovolná jednotka ze Špindlerova Mlýna proto byla na místě rychle. „Přiběhli jsme na břeh, vodáci vytáhli vodáka na druhé straně, resuscitovali ho. My jsme požádali o další raft, aby ho přetáhli na naši stranu. Převzali jsme si ho a začali rychlou rozšířenou resuscitaci,“ popsal situaci na místě velitel hasičské jednotky Pavel Viktorin.

Vodáci nebyli správně vybaveni

Muže následně převezl vrtulník v kritickém stavu do nemocnice. O pár hodin později přišla smutná zpráva – nepřežil. Vyšetřování nehody si převzali kriminalisté. „Provedli ohledání místa činu a dále vyslýchali svědky na místě události. V současné době prověřujeme, zda nedošlo k cizímu zavinění nebo jinému protiprávnímu jednání. Vyšetřovatel u zemřelého nařídil provedení soudní pitvy,“ sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Ač to vypadalo, že vodáci byli na sjezd dobře vybaveni, jejich oblečení prý neodpovídalo vodě, která je v tomto období ještě ledová. „Bylo spíše určené pro letní vodu než na divokou obtížnou jarní vodu. Někteří z nich měli jenom krátké neopreny, někteří měli pouze šortky. I bundy byly velmi slabé. Vesty také nebyly určeny na divokou vodu,“ popsal Ptáček.

Varování od zkušených vodáků tedy zní: Vybavte se podle teploty vody, nikoli vzduchu. To je v jarním období zrádná věc. Kilometr uplavaný v obtížných peřejích v kombinaci s ledovou vodou připravil muže o síly a proto ho nehoda stála život.

Tagy: