Trenér španělských fotbalistů Enrique končí. Nahradí ho kouč jednadvacítky de la Fuente

Trenér Luis Enrique skončil u španělských fotbalistů po překvapivém vyřazení v osmifinále mistrovství světa s Marokem. Ve čtvrtek to na webu oznámilo vedení svazu a hned vzápětí uvedlo, kdo odvolaného muže nahradí. Výběr La Roja povede dosavadní kouč jednadvacítky Luis de la Fuente, který v minulosti působil v Bilbau či Alavés.

„Chceme poděkovat Luisi Enriquemu a celému trenérskému štábu za maximální úsilí, které v posledních letech věnovali španělské reprezentaci. Tým pod jejich vedením udělal pokrok, na kterém můžeme stavět i v dalších letech,“ uvedli představitelé svazu.

„Mrzí mě, že jsem nemohl pomoct víc. Ale vážím si toho, že jsem mohl být u toho,“ napsal Enrique na Twitteru a vyzval fanoušky, aby nového kouče přijali. „Národní tým potřebuje veškerou podporu, aby Luis de la Fuente mohl splnit stanovené cíle, dodal.

Dvaapadesátiletý Enrique působil na lavičce „La Roja“ od července 2018, kdy tým převzal po vypadnutí v osmifinále MS v Rusku. Španělé ale zklamali i nyní v Kataru, když ze čtyř utkání porazili pouze Kostariku a potřetí za sebou neprošli do čtvrtfinále.

Už na závěr skupiny Enriqueho svěřenci překvapivě nestačili na Japonsko a v úterním osmifinále je vyřadilo po penaltovém rozstřelu Maroko. Někdejší vynikající záložník Realu Madrid, Barcelony i národního týmu převzal ihned po utkání za vypadnutí plnou odpovědnost.

Svaz ocenil Enriqueho i za zapojení mladých hráčů, kteří postupně nahrazují členy úspěšné generace mistrů Evropy (2008, 2012) a světa (2010). Právě s talentovaným jádrem týmu kolem záložníků Pedriho, Gaviho nebo Daniho Olma už spolupracoval u mládežnických reprezentací nový kouč Luis de la Fuente.

Jednašedesátiletý bývalý trenér Bilbaa nebo Alavésu vedl mezi lety 2013 a 2018 španělskou devatenáctku a od roku 2018 až dosud jednadvacítku. S oběma výběry se stal mistrem Evropy. Kromě toho získal loni stříbrné medaile na olympiádě v Tokiu.

Nový kouč si odbyde soutěžní debut u „áčka“ v březnu v kvalifikaci na Euro 2024 proti Norsku.

Tagy: