Jedinečný stadion 974 i maskot bez nohou. Co jste nevěděli o fotbalovém MS v Kataru?

V netradičním datu, přesto se fanoušci dočkají. Mezi listopadem a prosincem se příznivci kopané mohou těšit již na 22. ročník mistrovství světa ve fotbale. Poprvé v historii bude jeden z významných sportovních svátků hostit arabská země, konkrétně Katar. Pořadatelé museli vybudovat sedm nových stadionů, překvapili i neobvyklým maskotem. Na co vše se mohou nejen účastníci těšit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech zajímavostí.

Poprvé v historii konání mistrovství světa ve fotbale si fanoušci budou muset na hvězdnou podívanou počkat až do konce roku. Pořadatelem pro 22. ročník soutěže se stala arabská země Katar, která je známá teplým podnebím a úmorně vysokými teplotami v letních měsících. Z toho důvodu se konání mistrovství muselo přesunout z tradičního června a července na listopad a prosinec. O titul mistra světa reprezentace zabojují od 21. listopadu do 18. prosince 2022.

Stadiony zahalené kontroverzí

Obdobně jako v jiných mezinárodních soutěžích se i v Kataru na hostování oblíbené soutěže museli patřičně připravit, například vybudováním nových stadionů. Právě výstavbu center, v nichž se utká 32 týmů, již od jejích počátků v roce 2010 provázela kritika, zejména kvůli pracovním podmínkám. Při stavbě stadionů měly údajně zemřít tisíce dělníků ze zahraničí. Osočování z nepříznivých podmínek však Katar, stejně jako FIFA, odmítá.

Arabsko-muslimská země se pyšní řadou sportovišť, přesto hlásala, že pro konání světového šampionátu přichystá dvanáct nových stadionů. Od tohoto plánu však musela během přípravy upustit, neboť se rozpočet snížil téměř o polovinu. Týmy se o titul mistra světa utkají v roce 2022 na osmi stadionech, přičemž pouze jeden nebyl nově vybudovaný, ale pouze zmodernizovaný. Kde se bude rozhodovat o novém šampionovi?

Stadion Lusail Iconic

 • Kapacita: 80 tisíc míst
 • Město: Lusail

Největší stadion se nachází v budovaném městě Lusail, které je vzdálené zhruba 23 kilometrů od katarské metropole Dauhá. Šest utkání v základní skupině, jedno osmifinále, jedno čtvrtfinále, jedno semifinále a zejména zlaté finále bude moci na stadionu sledovat více než 80 tisíc diváků. Mnohé zaujme nejen svou velikostí, ale také designem, na kterém si nechali pořadatelé při jeho výstavbě zahájené v roce 2017 a dokončené v roce 2021 hodně záležet.

Po konci šampionátu se stadion promění na komunitní centrum, v němž místní naleznou například školy, kavárny, obchody, zdravotní kliniky i sportovní zařízení. Většina z více než 80 tisíc sedaček na šampionátu navíc bude rozebrána a věnována na sportovní projekty napříč světem.

Stadion Al-Bayt

 • Kapacita: 60 tisíc míst
 • Město: Al Khor

Ani druhý největší stadion s kapacitou 60 tisíc míst vybudovaný pro šampionát fanoušci nenaleznou v hlavním městě, nýbrž zhruba 50 kilometrů vzdáleném Al Khoru. Právě tam proběhne zahajovací zápas soutěže, utkání se zde budou konat až do semifinále. Al-Bayt je unikátní zejména svým designem.

Jedná se o stadion, který má zatahovací střechu. Zastřešení připomíná stan, k němuž se odkazuje i samotný název. Ten je odvozen od stanů „bayt al sha'ar“, které v minulosti využívaly kočovné národy v Kataru. Stejně tak bude stadion po skončení soutěže „přenosný“. Horní patro konstrukce bude rozebráno a věnováno do rozvojových zemí. Jedná se o stavbu, která získala certifikát zeleného designu, řízení výstavby a energetické účinnosti.

Stadion Al-Janoub

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Al Wakrah

Kapacitou 40 tisíc míst se může pyšnit stadion Al-Janoub v Al Wakrahu. Co fanoušky i místní rozhodně zaujme, je samotný tvar stadionu. Architekti se při návrhu střechy, která je zatahovací, inspirovali plachtami tradičních lodí Dhow, které používají potápěči perel, kteří jsou v této oblasti proslulí.

Stejně jako další stadiony je i ten v Al Wakrahu vybaven chladícím systémem. Na mistrovství bude hostit utkání základních skupin a jedno osmifinále. Po konci šampionátu se kapacita Al-Janoubu sníží na 20 tisíc míst. Zbylá sedadla budou rozebrána a odvezena do rozvojových zemí. Oficiálně se stadion stane sídlem fotbalového klubu Al-Wakrah SC, kde se budou odehrávat zápasy katarské ligy.

Stadion Education City

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Al Rayyan

Dalším fotbalovým stadionem s kapacitou 40 tisíc míst je Education City ve městě Al Raján. Nachází se v areálu několika univerzitních kampusů. Během mistrovství se zde odehraje šest zápasů základní skupiny, jedno osmifinále a jedno čtvrtfinále. Po skončení šampionátu se kapacita stadionu sníží na polovinu a bude sloužit univerzitním týmům. Zbylá místa se rozeberou a věnují rozvojovým zemím.

Stadion Ahmada bin Alího

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Al Raján

Původní stadion s názvem Al Raján ve městě Al Raján byl v roce 2015 srovnán se zemí. Pořadatelé mistrovství světa se rozhodli vybudovat nový s větší kapacitou – původních 21 tisíc míst navýšili na 40 tisíc. Jedno z osmi moderních dějišť šampionátu nově nese název stadion Ahmada bin Alího – po katarském emírovi. Mimo mistrovství zde hrají domácí zápasy kluby Al-Raján a Al-Kharitiyath.

Celkem se na stadionu odehraje šest zápasů základní skupiny a jedno osmifinále. Sportovní zařízení se nachází na okraji pouště, a tak se architekti inspirovali okolím. Stadion má tvarem připomínat písečnou dunu. Stejně jako u dalších stadionů i ten Ahmada bin Alího bude po konci šampionátu částečně rozebrán a polovina kapacity bude věnována rozvojovým zemím.

Stadion Al-Thumama

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Dauhá

Důraz na tradici klade i stadion Al-Thumana, který se nachází v jižní čtvrti v katarské metropoli, která je domovem pro více než 2,3 milionu lidí. Tvar a design hlavní architekt čerpal z tradiční mužské pokrývky hlavy: taqiyah. Jedná se o oblíbenou součást arabské kultury, jež symbolizuje důstojnost a nezávislost, stejně jako cestu mladých chlapců k dospělosti.

Kapacita stadionu je 40 tisíc míst a bude hostit zápasy od základní skupiny až po čtvrtfinále. Jak je u organizátorů zvykem, bude po konci šampionátu stadion částečně rozebrán a polovina sedadel bude poslána do rozvojových zemí.

Stadion 974

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Dauhá

22. ročník mistrovství světa ve fotbale s sebou přináší řadu prvenství. Jedním z nich je i stadion 974, který se stal prvním stadionem v historii šampionátu, který je dočasný. Po konce ministrovství bude rozebrán a věnován rozvojovým zemím. Zajímavý je nejen svým účelem, ale i konstrukcí.

Stadion by vybudován z 974 recyklovaných přepravních kontejnerů, které mají vyjadřovat poctu průmyslové historii metropole Dauhá, ve kterém se nachází. Stejně tak název a počet kontejnerů odkazuje na mezinárodní telefonní předvolbu Kataru: +974. Stadion, který se měl jmenovat Ras Abu Aboud, s kapacitou 40 tisíc míst, bude hostit šest zápasů základní skupiny a jedno osmifinále.

Chalífův mezinárodní stadion

 • Kapacita: 40 tisíc míst
 • Město: Dauhá

Jediným stadionem, který nebyl kvůli šampionátu nově vybudován, je Chalífův mezinárodní stadion, též známý jako Národní stadion, v Dauhá. Víceúčelové sportoviště – zejména pro fotbal a atletiku – vybudované v roce 1976 prošlo v roce 2005 rekonstrukcí, kdy se jeho kapacita navýšila z 20 tisíc na 40 tisíc míst. Další rekonstrukce Katařany oblíbeného stadionu skončila v roce 2017.

Jména stadion nese po emírovi Chalífu bin Hamádovi Al Sáníhim. V rámci mistrovství se zde odehraje několik zápasů základní skupiny, osmifinále a utkání o třetí místo. Ikonický je svými dvojitými oblouky.

Hostovací města

Největší stadion fanoušci naleznou ve městě Lusail. Jedná se budované centrum, které je vzdálené zhruba 23 kilometrů od katarské metropole. Oficiálně se město na mapě začalo objevovat od roku 2004, kdy katarská vláda schválila jeho výstavbu. Nakonec bude infrastruktura sloužit zhruba půlmilionu lidí.

Fotbalovou podívanou si lidé užijí i v pobřežním městě na severu Kataru: Al Khoru. Od Dauhá je vzdáleno zhruba 50 kilometrů a je považováno za jedno z největších měst země. Al Khor v arabštině znamená potok a je odvozeno od historie města – původní osada byla postavena na potoce.

Druhé největší město Kataru – Al Wakrah – je známé zejména rybářským a perlařským obchodem. Utkání šampionátu v roce 2022 si zde mohou užít někteří z více než 80 tisíc místních obyvatel. Právě výstavba stadionu Al Janoub v květnu 2019 je považován za jeden z významných milníků v historii města.

Největším populačním centrem v Kataru, po metropoli, disponuje město Al Rayyan. Název je odvozen od arabského „ray“, což v překladu znamená „zavlažování“. Kromě fotbalovým stadionem se Al Rayyan může pyšnit největším dostihovým závodištěm v zemi. Turisté zde naleznou sídlo Katarské jezdecké federace.

Katarská metropole – Dauhá –⁠ je domovem pro více než 2,3 milionu lidí. I tam si budou fanoušci užívat fotbalové podívané. Hlavní město je sídlem televizní stanice Al-Džazíra, Katarské univerzity i Katarského národního muzea. Největší rozkvět město prožívá díky spojení s ekonomikou: Katar je díky vývozu ropy jednou z nejbohatších zemí světa.

Právní systém versus šampionát

Pořadatelský Katar se do historie mistrovství světa ve fotbale zapíše jako první hostující země Blízkého východu. Jedná se o nejmenší zemi, ve které se týmy z celého světa utkají o trofej mistra světa. Zároveň se jedná o první arabský a muslimský stát, ve kterém se šampionát v roce 2022 odehraje. Katarský tým si navíc díky pořádání turnaje zajistil účast na mistrovství. Jedná se o jeho první účast.

Právě lokalita Kataru však značně otřásla tradičním termínem mistrovství. Posun šampionátu zasahuje i do domácích fotbalových lig po celém světě. Mnozí si navíc stěžují na horko, které i v zimních měsících bude v Kataru panovat. I přes kritiku se však fanoušci těší na podívanou, na níž čekali celé čtyři roky.

Vysoké teploty a zmiňované podmínky pro dělníky však nejsou jedinými aspekty, kvůli kterým pořadatel 22. ročníků čelí kritice. Vzhledem ke svému právnímu systému panují obavy, zda fanoušci budou moci při sledování šampionátu pít alkohol. Konzumace alkoholu na veřejnosti není v Kataru povolena, konkrétně kvůli právu šaría.

Otázky přicházejí také s reakcí na LGBT fanoušky. V Kataru je homosexualita ilegální a pohlavní styk mezi homosexuály je považován za trestný čin, za nějž hrozí vězení až ve výši pěti let. Stejně tak je otázkou, jak se pořadatelská země postaví k ženám. V Kataru totiž panuje silná diskriminace žen, které se bez povolení svých „mužských opatrovníků“ nesmí například vzdělávat v zahraničí či pracovat ve vládních organizacích.

Fotbalový maskot bez nohou

S mistrovstvím se nedomyslitelně pojí také maskot a hymna. Oficiální písní šampionátu se stala skladba Hayya Hayya (Better Together) za níž stojí Trinidad Cardona, Davido a AISHA. Katar ji světu představil na Apríla, tedy 1. dubna 2022.

Ve stejném termínu byl představen také oficiální maskot celého šampionátu. Tím se pro rok 2022 stal chlapec se jménem La'eeb (Laíb). Jenže právě animovaná postavička, jejíž jméno v arabštině znamená „supertalentovaný hráč“, s sebou přinesla vlnu rozhořčení, zejména ze strany fanoušků.

Jedná se o prvního maskota, který nemá nohy. Vzhledem k tomu, že se chlapec pojí k fotbalu, to mnohé zaskočilo. Mnozí navíc žertovali, že se jedná spíše o ducha než chlapce. Jméno Casper – odkaz na animovaného ducha s tímto jménem – se ve spojení s maskotem hojně objevovalo například na sociálních sítích. Jiní fanoušci ale naopak uznávají kulturu arabské země a vzhled maskota nijak nekritizují.

Nejrychlejší míč v historii

O podívanou by nebylo postaráno bez hráčů a míče. I k mistrovství se váže jeden speciální. Pro 22. ročník šampionátu byl vybrán míč, který nese název Al Rihla, což v překladu z arabštiny znamená „cesta“. S předmětem, který zdobí modré a žlutočervené pruhy, budou kouzlit hráči v listopadu a prosinci v Kataru.

Autoři designu míče pro šampionát v roce 2022 navíc slibují, že se bude jednat o nejrychlejší míč v historii. „Nový design umožní míči udržet během letu mnohem vyšší rychlost. Půjde o nejrychlejší a nejpřesnější míč v historii,“ tvrdí ředitelka Adidas pro design Franziska Löffelmannová. Al Rihna například prošel testy v aerodynamickém tunelu.

Podobně jako stadiony či maskot i podoba míče byla inspirována pořadatelskou zemí, konkrétně její arabskou kulturou, architekturou, tradičními arabskými plachetnicemi a vlajkou Kataru. Na trh byl Al Rihna uveden 12. dubna. Jedno procento z prodeje získá charitativní fotbalové hnutí Common Goal.

Zlatý vrchol: Trofej

Největší pozornosti se bude těšit samotné finále, které se uskuteční 18. prosince. V něm se dva nejlepší týmy utkají o vytouženou Trofej pro vítěze mistroství světa ve fotbale. Už jen historie zlaté sošky stojí za připomenutí. Od roku 1930 do roku 1946 nesl artefakt jméno Zlatá Níké. Autorem sošky antické bohyně Níké, která nad hlavou držela osmibokou nádobu, byl francouzský sochař Abel Lafler a pro šampionát ji získal tehdejší šéf FIFA Jules Rimel.

Od roku 1946 nesla trofej název „Rimelův pohár“, na počest zesnulého strůjce ocenění. Ačkoliv byla soška putovní, bylo vyhlášeno pravidlo, že země, která šampionát třikrát vyhraje, si ji může ponechat. Právě to se podařilo Brazílii, která ji od roku 1970 měla v držení. Vystavena byla v Rio de Janeiru, odkud ji však neznámý pachatelé odcizili. Zlatá soška se nikdy nenašla.

Od té doby platí jednoduché pravidlo: cena, která nese obecný název „Trofej pro vítěze mistrovství světa ve fotbale“, zůstává putovní. Po třech letech v držení šampiona se vrací organizci FIFA a tým, který vyhrál poslední mistrovství, na oplátku dostává repliku z pozlaceného bronzu. Nová socha symbolizuje dvojici fotbalistů se vztyčenýma rukama, kteří společně drží zeměkouli.

Kdo se letos v prosinci bude radovat ze zlaté ceny, jejíž hodnota je vyčíslena zhruba na deset milionů dolarů, zatím není jasné. Na co se však vítěz v roce 2022 může těšit, jsou zlaté medaile. Ty na rozdíl od sošky hráčům zůstávají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.