reklama
CNN Prima News trestní zákoník

trestní zákoník

Výpis příspěvků ke štítku „trestní zákoník“

Už žádné „větší než malé“ množství drog. Nejasný termín vadí Ústavnímu soudu

Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního zákoníku, podle které vláda stanovovala, jaké rostliny a houby považuje za omamné a psychotropní látky, a určovala jejich trestné množství. Okresní soud v Chrudimi jako navrhovatel v paragrafech trestního zákoníku týkajících se drog poukazoval na slovní spojení „větší než malé“, které zákoník opakovaně používá pro bližší určení množství drog, za něž hrozí trest. Podle chrudimského soudu to ale nestačí.

Pozitivní stránka pandemie koronaviru. Kriminalita v Česku klesla o téměř 17 procent

V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165 525 skutků. Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles kriminality evidovali policisté ve všech sledovaných kategoriích, počet prostých krádeží klesl téměř o čtvrtinu, počet násilných činů o desetinu. Vražd loni policie zaznamenala 130, meziročně o 13 méně.

Norsko chce trestat nenávistné projevy vůči LGBTQ+ vězením. Zakáže je i v soukromí

Za nenávistné projevy vůči transsexuálům a bisexuálnům i v soukromí budou lidé trestáni vězením. Počítá s tím zákon, který právě projednává norský parlament. Novela by zakazovala diskriminaci na základě pohlaví či genderové identity. Její součástí by také byly přísnější tresty pro obviněné z násilných trestních činů motivovaných genderovou identitou nebo sexuální orientací.

Krádež do 10 tisíc jako přestupek i více žádostí o propuštění: Jak se mění trestní zákon

Zvýšení peněžitých hranic škod při spáchání trestných činů, rozšíření dohody o vině a trestu nebo možnost podmíněně propustit pachatele zvlášť závažných zločinů. Od 1. října nabývá účinnosti rozsáhlá novelizace trestního práva. Dotkne se nejen trestního zákoníku, ale i trestního řádu nebo zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

reklama