reklama

„Trumpoty“ s předáním jaderného kufříku. Před inaugurací se musí na chvíli rozdvojit

Odcházející prezident Donald Trump se nezúčastní inaugurace Joea Bidena do úřadu. Nebude mu moci osobně předat takzvaný atomový kufřík, kterým může nařídit jaderný útok. Kufříky tak budou na chvíli muset být dva. Jeden ve Washingtonu a druhý na Floridě.

reklama

Během středeční inaugurace a přísahy Joea Bidena, které se dosluhující prezident Trump nezúčastní, budou tyto kufříky muset být dva. Náročným úkolem bude zajistit, aby vše proběhlo hladce. Jeden kufřík bude na Bidena čekat ve Washingtonu, až se stane prezidentem. Druhý bude doprovázet prezidenta Trumpa na Floridu až do chvíle, než mu skončí mandát. Pak budou jeho jaderná oprávnění deaktivována.

Nejdůležitější zavazadlo na světě nosí příslušník armády a nikdy není daleko od prezidenta USA. Je v něm uloženo zařízení a oprávnění s vysokým stupněm utajení potřebné k tomu, aby prezident mohl dát armádě rozkaz k použití jaderné zbraně.

Pravomoc zahájit útok je na prezidentovi

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová zpochybnila, zda by měl prezident Trump mít stále pravomoc zahájit válku. „Zjišťovala jsem informace u těch, kdo to z titulu své funkce vědí. Zda existují nějaké pojistky ve vztahu k nebezpečnému prezidentovi, který by chtěl vyvolat válku nebo ještě něco horšího,“ uvedla Pelosiová.

K tématu

Vysoce postavení představitelé armády říkají, že pravomoc zahájit jaderný útok patří výhradně prezidentovi, ale nemůže to udělat sám. Pokud by nepřítel vypustil raketu na Spojené státy, prezident by okamžitě začal prostřednictvím tajné komunikační sítě dostávat pravidelné zpravodajské informace a doporučení, jak postupovat.

Proti nezákonným rozkazům k útoku existují pojistky a je jedno, zda by se jednalo o jaderné, nebo konvenční zbraně. Aby byl takový rozkaz legální, musí být namířen proti legitimnímu cíli, mít jasný vojenský cíl a musí být použita přiměřená síla.

„Řeknu, pane prezidente, to je nezákonné. A víte, co udělá on? Řekne: ‚Co je nezákonné?‘ My mu pak předložíme možnosti, kombinaci našeho potenciálu, jak reagovat, nehledě na to, o jakou situaci půjde,“ vysvětlil John Hyten z velitelství strategických sil USA

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

360°

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemusel mít z tlaku či kárné žaloby ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) strach, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Zeman podle něj svůj odchod zpolitizoval. S tím souhlasí i redaktor České justice Petr Dimun, který politizaci celé věci označil za zbytečnou.

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama