„Trumpoty“ s předáním jaderného kufříku. Před inaugurací se musí na chvíli rozdvojit

Odcházející prezident Donald Trump se nezúčastní inaugurace Joea Bidena do úřadu. Nebude mu moci osobně předat takzvaný atomový kufřík, kterým může nařídit jaderný útok. Kufříky tak budou na chvíli muset být dva. Jeden ve Washingtonu a druhý na Floridě.

Během středeční inaugurace a přísahy Joea Bidena, které se dosluhující prezident Trump nezúčastní, budou tyto kufříky muset být dva. Náročným úkolem bude zajistit, aby vše proběhlo hladce. Jeden kufřík bude na Bidena čekat ve Washingtonu, až se stane prezidentem. Druhý bude doprovázet prezidenta Trumpa na Floridu až do chvíle, než mu skončí mandát. Pak budou jeho jaderná oprávnění deaktivována.

Nejdůležitější zavazadlo na světě nosí příslušník armády a nikdy není daleko od prezidenta USA. Je v něm uloženo zařízení a oprávnění s vysokým stupněm utajení potřebné k tomu, aby prezident mohl dát armádě rozkaz k použití jaderné zbraně.

Pravomoc zahájit útok je na prezidentovi

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová zpochybnila, zda by měl prezident Trump mít stále pravomoc zahájit válku. „Zjišťovala jsem informace u těch, kdo to z titulu své funkce vědí. Zda existují nějaké pojistky ve vztahu k nebezpečnému prezidentovi, který by chtěl vyvolat válku nebo ještě něco horšího,“ uvedla Pelosiová.

Vysoce postavení představitelé armády říkají, že pravomoc zahájit jaderný útok patří výhradně prezidentovi, ale nemůže to udělat sám. Pokud by nepřítel vypustil raketu na Spojené státy, prezident by okamžitě začal prostřednictvím tajné komunikační sítě dostávat pravidelné zpravodajské informace a doporučení, jak postupovat.

Proti nezákonným rozkazům k útoku existují pojistky a je jedno, zda by se jednalo o jaderné, nebo konvenční zbraně. Aby byl takový rozkaz legální, musí být namířen proti legitimnímu cíli, mít jasný vojenský cíl a musí být použita přiměřená síla.

„Řeknu, pane prezidente, to je nezákonné. A víte, co udělá on? Řekne: ‚Co je nezákonné?‘ My mu pak předložíme možnosti, kombinaci našeho potenciálu, jak reagovat, nehledě na to, o jakou situaci půjde,“ vysvětlil John Hyten z velitelství strategických sil USA

Tagy:
armáda jaderné zbraně předání kufr Joe Biden Florida Washington USA Donald Trump inaugurace atomový kufřík Washington, D.C. Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosi