Do karantény nemusí celý tým. Hnilička potěšil české kluby napříč všemi sporty

SPORT – Karanténa jen pro nakaženého

Pokud budou mít fotbalisté Slavie negativní úterní testy na onemocnění COVID-19, mohli by od středy ukončit karanténu a o víkendu odehrát zápas úvodního ligového kola v Českých Budějovicích. Rozhodlo o tom dnešní jednání premiéra Andreje Babiše s představiteli fotbalové ligy. A později během pondělí oznámil předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, že plošné karanténě se vyhnou všechny sportovní celky na všech úrovních.

Dosud platilo, že v případě pozitivního nálezu putoval na dva týdny do karantény celý tým, i když se u ostatních hráčů infekce neprokázala. To znemožnilo dohrání nejvyšší fotbalové ligy a výrazně by to komplikovalo jakékoli další soutěže v týmových sportech.

Nyní to už platit nebude. „V případě pozitivního nálezu COVID-19 u člena sportovního týmu bude okamžitě testován celý tým a v případě negativních výsledků u ostatních bude izolován pouze daný jedinec a zbytek týmu může pokračovat v činnosti,“ uvedl Hnilička. Zdůraznil, že se to týká celého sportovního prostředí.

Rozhodnutí ohledně fotbalového prostředí kvitoval předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

„V případě, že budou zítra všechny testy negativní, mohla by Slavie od středy ven z karantény a budeme se připravovat na fotbalovou ligu, mezinárodní soutěže. Fakticky to znamená, že bychom mohli normálně hrát zápas s Českými Budějovicemi,“ řekl Tvrdík.

Podmíněno je to ale tím, že bude schválen protiepidemický manuál, na kterém Ligová fotbalová asociace spolupracovala s hygienickou službou a ministerstvem zdravotnictví. Podle Tvrdíka by se tak mělo stát nejpozději do středy.

„Jestliže klub nebude opatření dodržovat, jde do karantény celý fotbalový tým. Jestli je bude dodržovat, do karantény míří pouze nakažený hráč, ostatní se podrobí testům. V případě, že vyjdou negativně, pokračují v tréninku a fotbalové činnosti,“ dodal Tvrdík.

Fotbalisté Slavie museli kvůli jednomu případu COVID-19 v úterý předčasně ukončit soustředění v Rakousku a v ohrožení byl jejich úvodní zápas nové ligové sezony. V pátek po negativních testech celého týmu se sice mohli vrátit do tréninku a nakažený hráč zůstal v izolaci, podle standardní čtrnáctidenní karantény by ale Pražané měli být mimo hru až do pondělí 24. srpna –⁠ tedy o den déle, než kdy by měli v Budějovicích vstoupit do sezony.

Tagy: