Nizozemec snědl slavný banán za miliony eur. Chtěl jsem zjistit, jak chutná, řekl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou.

Banán připevněný stříbrnou lepicí páskou ke zdi je od 8. května součástí umělecké instalace, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.

DÁLE ČTĚTE: Emotivní zpověď Františka Nedvěda. O umírání otce, vztazích v rodině i strýci Janu Nedvědovi

Ovoce bylo součástí uměleckého díla Komediant. Podle zpráv místních médií nebylo vzneseno žádné obvinění, muzeum banán krátce poté vyměnilo.

„Chtěl jsem jen zjistit, jak chutná banán za 5,16 milionu eur (asi 127 milionů korun),“ řekl nizozemský návštěvník místním médiím.

Autor vzal incident s nadhledem. Litoval, že si návštěvník spletl ovoce se samotným uměleckým dílem. „Místo toho, aby snědl banán i se slupkou a páskou, spokojil se jen s ovocem,“ řekl podle médií Ital.

K incidentu nedošlo poprvé

Umělecké dílo v podobě banánu už několikrát skončilo v něčím žaludku. V roce 2019 ho snědl gruzínsko-americký umělec David Datuna na uměleckém veletrhu Art Basel v Miami a prohlásil, že je „prvním umělcem, který snědl dílo jiného umělce“.

V roce 2023 snědl banán během výstavy v Soulu jihokorejský student, který řekl, že měl hlad. Poté nalepil na zeď slupku a místním médiím vysvětlil, že původní dílo je uměleckou provokací a že poškození uměleckého díla by také mohlo být považováno za umělecký akt.

Maurizio Cattelan je italský konceptuální umělec, který je známý provokativními a vtipnými díly. Jeho nejznámějším výtvorem je právě Komediant z roku 2019, což je banán přilepený stříbrnou lepicí páskou ke zdi. Dílo je k vidění v centru Pompidou-Metz na výstavě Dimanche sans fin (Neděle bez konce) do 2. února 2027. Banán a lepicí páska se pravidelně vyměňují.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bizarní video z války. Rus chtěl zneškodnit minu pomocí pušky. Zařízení mu vybuchlo do obličeje

Tagy:
banán instalace umělecké dílo František Nedvěd výtvarné umění Jan Nedvěd Centre Georges Pompidou Maurizio Cattelan Le Républicain Lorrain umění a zábava umění, kultura, zábava a média Tomorrowland David Datuna