Jiří Grossmann umíral na vrcholu slávy. Při posledním představení kolegové i diváci plakali

Život Jiřího Grossmanna, nezapomenutelného českého hudebníka, textaře, zpěváka, humoristy a komika, který byl nerozlučně spjat s Miloslavem Šimkem a divadlem Semafor, vyhasl předčasně. Dožil se pouhých 30 let a zemřel na vrcholu slávy. V neděli 20. července si připomínáme jeho nedožité 84. narozeniny. Jaké bylo jeho soukromí?

Se zdravotními problémy bojoval všestranně talentovaný Jiří Grossmann celý život. Už jako dítě trpěl dušností a býval velmi často nemocný. Když narukoval na vojnu, lékaři mu diagnostikovali vážné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvanou Hodgkinovu chorobu. Jeho mladé tělo tehdy náročnou léčbu zvládlo a po několika letech se uzdravil. Cítil velkou úlevu a naplno a s ohromnou chutí se vrhl do života. S Jiřím Brabcem založil skupinu Country Beat Jiřího Brabce a pro kapelu napsal spoustu hitů. Jeho texty zpíval například Pavel Bobek nebo Naďa Urbánková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bydlel zpěvák Waldemar Matuška? Vilu na Floridě si krásně zvelebil, u bazénu měl pípu. O svůj pražský byt se soudil s hudebním producentem Františkem Janečkem

Poté vytvořil komediální dvojici s Miloslavem Šimkem, s nímž v roce 1967 nastoupili do divadla Semafor. Jejich pásma scének, písniček a povídek si získala mimořádnou popularitu. „Měl jsem tu čest poznat Jirku osobně. Za svůj krátký život toho stihl strašně moc. Měl překrásné písničky, ty texty, co napsal, to jsou skvosty. Slávek Šimek, když jsem s ním pak začal spolupracovat, mě seznámil s jejich postupy, jak to dělávali. My jsme v tom pokračovali, i když oni to měli takové poetičtější než potom my,“ vzpomínal o mnoho let později Jiří Krampol pro CNN Prima NEWS.

Urbánková: Poslední setkání? Příšerně smutné

Když Jiřímu Grossmannovi bylo osmadvacet let a byl na vrcholu slávy, zákeřná nemoc se vrátila. O tom, co prožívá, vědělo jen pár nejbližších, před ostatními vše tajil. Nechtěl, aby ho někdo litoval. Od lékařů vyžadoval naprostou upřímnost, proto tušil, že mu moc času nezbývá. Místo dopisu na rozloučenou napsal velmi dojemný písňový text. Jednalo se o jeho osobní zpověď, v níž popsal vše, co cítí. Skladba s názvem Závidím, kterou nazpívala Naďa Urbánková, se stala jeho životním dílem.

„Nikdo jsme netušili, že je smrtelně nemocný. Jirka nám o své nemoci nic neřekl. Tajil to. Nemoc pokračovala rychle. Trávil hodně času v nemocnici a pár týdnů před smrtí si přál vystoupit. Na ten den nikdy nezapomenu. Lékaři ho opíchali injekcemi a přivezli ho do divadla. Spatřila jsem kostru potaženou kůží. Obložili jsme ho polštáři a odvezli ho na jeviště. Jak my herci, tak i diváci věděli, že to je představení pro něj. Jirka se chtěl evidentně rozloučit. Bylo to příšerně smutné. Krátce nato zemřel,“ vzpomínala, dnes již také mrtvá, Urbánková pro deník Blesk.

Manželství skončilo po čtyřech letech rozvodem

Jiří Grossmann se během krátkého života stačil oženit i rozvést. S manželkou Janou se seznámil na vojně, na konkurzu do vojenského divadelního souboru, kam byli oba přijati. Když se 30. dubna roku 1964 brali, ženil se ve vojenské uniformě. Manželství vydrželo čtyři roky. Žádost o rozvod podala jeho žena, před kterou svoji nemoc tajil. Přála si děti a neměla ponětí, že důvodem, proč je nechce on, je jeho diagnóza. Až do konce života však zůstali přáteli.

Jiří Grossmann zemřel 5. prosince roku 1971 ve věku pouhých 30 let. Na stejnou nemoc zemřel o několik desítek let později i jeho parťák Miloslav Šimek nebo zpěvák Karel Gott. Grossmann je pochován na Vinohradském hřbitově, jen pár metrů od další hvězdy divadla Semafor – Jiřího Šlitra. Ten předčasně zemřel o dva roky dříve.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zámek Matěje Stropnického poničila supercela. S odstraněním škody mu pomáhá i otec Martin Stropnický a sestra Anna

Tagy:
výročí nemoc zdraví smrt hudba společnost rakovina leukémie divadlo představení zpěvák celebrity hodnoty Miloslav Šimek Naďa Urbánková Jiří Grossmann Jiří Brabec Divadlo Semafor Pavel Bobek umění a zábava umění, kultura, zábava a média nemoci a zdravotní potíže smrt a umírání společenská rubrika