CNN Prima News umělecké dílo

umělecké dílo

Výpis příspěvků ke štítku „umělecké dílo“

Obraz Oskara Kokoschky se v Praze za 200 milionů neprodal. Aukční rekord stále drží Kubišta

19. března 2023 18:36

Obraz Oskara Kokoschky Žena a otrok (Frau mit dem Sklaven) vyvolávaný za rekordní sumu 200 milionů korun se na nedělní aukci v Praze neprodal. Tuzemský aukční rekord tak nadále patří obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun. Kokoschkův obraz v neděli nabízela aukční síň Adolf Loos Apartment & Gallery, v aukci se prodalo několik děl za milionové částky.

Oltář z lidských lebek a kostí: Unikátní památka v kostele sv. Jakuba Nejstaršího v Letařovicích

19. února 2023 22:37

Je to unikát, jakých v Česku mnoho neuvidíte. Oltář sestavený ze stovek lidských kostí a lebek skrývá márnice u kostela svatého Jakuba v Letařovicích na Liberecku. Kostnice běžně sloužily na hřbitovech jako sklad starých kostí vykopaných z hrobů, v nichž bylo nutné uvolnit místo novým nebožtíkům. Umělecká díla ale z lidských pozůstatků vznikala jen výjimečně. Ne každému se takové zacházení s lidskými kostmi a lebkami líbí, v době vrcholícího baroka to ale naši předkové nevnímali jako něco morbidního.

Žádná Cikánská madona. Jazyková policie mění „nekorektní“ názvy uměleckých děl v Drážďanech

14. září 2021 12:24

V Drážďanských státních uměleckých sbírkách zasahuje „jazyková policie“ a přejmenovává názvy obrazů i soch. Od začátku roku 2020 prověřili němečtí úředníci 143 uměleckých děl „z hlediska rasistických či jinak diskriminačních výrazů nebo obsahu“. A přejmenovali je „politicky korektním způsobem“.

Malé Pompeje. Vnitřek Muzea Kampa pokrývá mazlavý prach, škoda přesahuje 10 milionů

17. července 2020 11:20
Aktualizováno

Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů, řekl v pátek Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Škoda na technickém zázemí muzea, kde hořelo, činí podle něj více než deset milionů korun. Umělecká díla zasažená při požáru mazlavým popílkem z kouře se budou muset restaurovat, náklady na jejich očištění a sanaci depozitáře budou jeden až dva miliony korun, uvedl.

Muzeum Kampa bude posuzovat, kdy po požáru otevře. Teď se sčítají škody

15. července 2020 14:55
Aktualizováno

„Nyní posuzujeme ekonomické škody na technickém zázemí Museum Kampa – je výrazně poškozena klimatizace, a dále pak škody na uměleckých dílech. Žádné umělecké dílo naštěstí nebylo při požáru zničeno, ale bohužel se do objektu dostal kouř. Restaurátoři musí posoudit dnes a zítra, zda bude nutné přistoupit k očištění uměleckých děl. Doufám, že v pátek dopoledne budeme schopni říci, zda a případně kdy se muzeum opět otevře pro veřejnost. Děláme vše pro to, aby nás tento požár nezahubil. Muzeum Kampa přežilo povodně, koronavirus a já doufám, že i s vaší pomocí přežije tento požár,“ uvedl k aktuálnímu stavu věcí po požáru předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Obří operace Interpolu: Policisté po světě zabavili 19 tisíc ukradených artefaktů

7. května 2020 16:28

Interpol spustil na podzim minulého roku ve spolupráci s Europolem celosvětovou operaci, při které cílil na kradená umělecká díla. Policisté provedli synchronní razii v několika státech včetně Česka a podařilo se jim zabavit celkem 19 tisíc vzácných uměleckých děl. Přes sto zlodějů skončilo v poutech. Interpol informace o operaci odtajnil ve středu.