reklama

USA si připomínají ty, kteří přišli o život během druhé světové války

Spojené státy tento víkend vzpomínají na americké vojáky, kteří padli v bojích. Svátek připadá vždy na poslední květnové pondělí a jednotlivé státy vymýšlí, jak Den obětí války oslavit i přes současná omezení kvůli pandemii. Tradičně ale právě o tomto víkendu startuje ve Spojených státech i letní sezóna.

reklama

V pátek 22. května se známá kalifornská pláž Huntington Beach kompletně zaplnila. Přestože Kalifornie patří mezi poslední americké státy, které začaly opatření uvolňovat, tento víkend se připravuje na příval návštěvníků.

Mluvčí policejního oddělení Angela Bennettová uvedla, že Spojené státy očekávají velké davy lidí. Ve službě bude několik policistů navíc, kteří budou davy na pláži hlídat. Také budou mít policisty v centru a v přístavních plážích. V hlavním městě Spojených států Washingtonu se místo turistů chtějí naopak soustředit na původní smysl posledního květnového pondělí.

„Den obětí války je pro nás velmi důležitý den. Nemůžeme říct, že všechny tradiční ceremonie se letos konat nebudou a my neuctíme památku padlých vojáků. Plánujeme různé on-line prohlídky, přes sociální sítě budeme také živě přenášet tradiční pokládání věnce. Ale určitě očekáváme, že budou lidé, kteří v pondělí přijdou jejich památku uctít osobně,“ řekl Mike Litterst, mluvčí National Park Service.

Guvernéři jednotlivých států mohou opatření uvolňovat podle svého uvážení a vývoje epidemiologické situace. Většina z nich chce postupovat opatrně. Prezident USA Donald Trump ale v sobotu nařídil okamžité otevření kostelů a náboženských domů. Dodal, že pokud se guvernéři příkazem nebudou řídit, jejich rozhodnutí změní. Není zatím jasné, zda k takovému kroku měl dostatečnou pravomoc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch se pustil do Hřiba: Hledáte cestu, jak obejít opatření. V Německu je chápou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nemohou shodnout na omezení vánočních trhů. Podle Hřiba nařízení nedává smysl, a proto jej nikdo nebude dodržovat. Vojtěch si za ním stojí a tvrdí, že má chránit lidi. Šéf resortu zdravotnictví viní primátora z toho, že pouze hledá cesty, jak ho obejít nebo zpochybnit.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama