reklama

USA si připomínají ty, kteří přišli o život během druhé světové války

Spojené státy tento víkend vzpomínají na americké vojáky, kteří padli v bojích. Svátek připadá vždy na poslední květnové pondělí a jednotlivé státy vymýšlí, jak Den obětí války oslavit i přes současná omezení kvůli pandemii. Tradičně ale právě o tomto víkendu startuje ve Spojených státech i letní sezóna.

reklama

V pátek 22. května se známá kalifornská pláž Huntington Beach kompletně zaplnila. Přestože Kalifornie patří mezi poslední americké státy, které začaly opatření uvolňovat, tento víkend se připravuje na příval návštěvníků.

Mluvčí policejního oddělení Angela Bennettová uvedla, že Spojené státy očekávají velké davy lidí. Ve službě bude několik policistů navíc, kteří budou davy na pláži hlídat. Také budou mít policisty v centru a v přístavních plážích. V hlavním městě Spojených států Washingtonu se místo turistů chtějí naopak soustředit na původní smysl posledního květnového pondělí.

„Den obětí války je pro nás velmi důležitý den. Nemůžeme říct, že všechny tradiční ceremonie se letos konat nebudou a my neuctíme památku padlých vojáků. Plánujeme různé on-line prohlídky, přes sociální sítě budeme také živě přenášet tradiční pokládání věnce. Ale určitě očekáváme, že budou lidé, kteří v pondělí přijdou jejich památku uctít osobně,“ řekl Mike Litterst, mluvčí National Park Service.

Guvernéři jednotlivých států mohou opatření uvolňovat podle svého uvážení a vývoje epidemiologické situace. Většina z nich chce postupovat opatrně. Prezident USA Donald Trump ale v sobotu nařídil okamžité otevření kostelů a náboženských domů. Dodal, že pokud se guvernéři příkazem nebudou řídit, jejich rozhodnutí změní. Není zatím jasné, zda k takovému kroku měl dostatečnou pravomoc.

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

USA

VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul

VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul

Dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrz Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna. Podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty. Policie označila počínání řidiče, který skončil ve vazbě, za „velmi znepokojivé“. Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

reklama
Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama