USA si připomínají ty, kteří přišli o život během druhé světové války

Spojené státy tento víkend vzpomínají na americké vojáky, kteří padli v bojích. Svátek připadá vždy na poslední květnové pondělí a jednotlivé státy vymýšlí, jak Den obětí války oslavit i přes současná omezení kvůli pandemii. Tradičně ale právě o tomto víkendu startuje ve Spojených státech i letní sezóna.

V pátek 22. května se známá kalifornská pláž Huntington Beach kompletně zaplnila. Přestože Kalifornie patří mezi poslední americké státy, které začaly opatření uvolňovat, tento víkend se připravuje na příval návštěvníků.

Mluvčí policejního oddělení Angela Bennettová uvedla, že Spojené státy očekávají velké davy lidí. Ve službě bude několik policistů navíc, kteří budou davy na pláži hlídat. Také budou mít policisty v centru a v přístavních plážích. V hlavním městě Spojených států Washingtonu se místo turistů chtějí naopak soustředit na původní smysl posledního květnového pondělí.

„Den obětí války je pro nás velmi důležitý den. Nemůžeme říct, že všechny tradiční ceremonie se letos konat nebudou a my neuctíme památku padlých vojáků. Plánujeme různé on-line prohlídky, přes sociální sítě budeme také živě přenášet tradiční pokládání věnce. Ale určitě očekáváme, že budou lidé, kteří v pondělí přijdou jejich památku uctít osobně,“ řekl Mike Litterst, mluvčí National Park Service.

Guvernéři jednotlivých států mohou opatření uvolňovat podle svého uvážení a vývoje epidemiologické situace. Většina z nich chce postupovat opatrně. Prezident USA Donald Trump ale v sobotu nařídil okamžité otevření kostelů a náboženských domů. Dodal, že pokud se guvernéři příkazem nebudou řídit, jejich rozhodnutí změní. Není zatím jasné, zda k takovému kroku měl dostatečnou pravomoc.

Tagy: