CNN Prima News druhá světová válka

druhá světová válka

Výpis příspěvků ke štítku „druhá světová válka“

Boje se Stalinem i Hitlerem, pak neutralita. Jak Finsko putovalo do náruče NATO?

30. května 2022 07:43

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. V posledních dnech se zdá, že jsou dříve neutrální Finové společně se Švédy den ode dne blíž vstupu do NATO. Jak ale vůbec ona finská neutralita – známá také jako finlandizace – vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili SSSR, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.

Zeman a Čaputová: Útok na Heydricha zabránil vyhubení národa. Významný krok pro celý svět

27. května 2022 18:49

Atentát na Heydricha nebyl podle prezidenta Miloše Zemana jen událostí českých dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Stál za následné oběti Čechů. Zeman tak po jednání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou připomněl 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora. Čaputová dodala, že úspěšný útok na Heydricha patřil mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války a díky Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu.

Kubišova neteř: Honzíček byl zbojník s dvojkou z mravů. Škrtil spolužáky, tátu měl divocha

27. května 2022 16:43

Jana Kubiše měli ve škole za pěkné kvítko, patřilo k němu rošťáctví a nahánění děvčat. Jenže ševcův syn z Dolních Vilémovic u Třebíče to v životě neměl lehké – dávno před tím, než poslal do pekla nacistického tyrana Reinharda Heydricha, mu jako malému brzy zemřela maminka, vyrůstal v chudobě, musel se obejít bez táty zavřeného za choulostivý přečin. Dnes stojí před Janovým rodným domem busta. A hrdinova neteř se synovcem pro CNN Prima NEWS vyprávějí, že se rodina dočkala mnohé bolesti nejen za války, ale i po ní.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

21. května 2022 22:42

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Финляндия, вероятно, подаст заявку на вступление в НАТО. Почему это плохо для Путина?

12. května 2022 13:27

Вторжение Владимира Путина на Украину обернулось против него по нескольким направлениям. Однако одним из худших последствий для него является все более вероятная возможность вступления Финляндии в НАТО, пишет новостной портал CNN.

Putin je starý k smrti vyděšený mužíček. Pro válku neexistuje rozumný důvod, zní z Kyjeva

9. května 2022 13:46

Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádný rozumný důvod, je to jen projev zvrácených imperiálních ambic Kremlu. V reakci na proslov ruského prezidenta Vladimira Putina to uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Další z prezidentských poradců Oleksij Arestovyč Putina nazval „starým, nemocným a k smrti vyděšeným mužíčkem“, informuje agentura Unian.

Den vítězství v Česku: Zeman a Fiala uctili padlé na Vítkově. Plzní projeli Američané

8. května 2022 16:54

Česká republika si v neděli připomněla 77 let od konce druhé světové války v Evropě a osvobození země sovětskou a americkou armádou. Letošní Den vítězství výrazně ovlivnilo dění na Ukrajině, která od konce února čelí ruské invazi. Politici proto kromě hrdinů a obětí největšího světového válečného konfliktu v dějinách vzpomínali i na ty, kteří nyní bojují a umírají na Ukrajině.