reklama

Úspěšný paralympionik Jan Povýšil končí kariéru. Bazén vyměnil za redakci CNN Prima NEWS

Pětinásobný bronzový paralympionik a mistr světa v plavání Jan Povýšil je teď v televizi častěji než v na bazénu. Kvůli pandemii nemoci COVID-19 a odkladu olympiády i paralympiády se rozhodl ukončit kariéru a stal se důležitou posilou nového zpravodajského projektu CNN Prima NEWS. Zkušenosti ze své mnoholeté profesionální kariéry chce zúročit ve sportovní redakci. A jak sám říká, chtěl by si splnit ještě jeden sen.

reklama

„Mně to možná ještě chvilkami nedochází. Já v CNN Prima NEWS... Bude to veliké! Mám asi v životě štěstí, že ve správný čas dostávám skvělé nabídky. A tohle je jedna z těch snových. Když mě oslovili kluci ze sportovní redakce, nešlo na to říct ne. To je tak velký mediální projekt a taková šance se naučit tolik nových věcí, že to prostě nešlo odmítnout ani omylem,“ říká Jan Povýšil, který je paraplegikem od svých patnácti let.

Na vozík ho poslal tobogán na školním zájezdu v Itálii, kde si při nehodě nešťastně zlomil obratel. Se svým osudem se ale nehodlal jen tak smířit a velmi záhy začal sportovat. Už o dva roky později si přivezl cenný kov z velkých závodů. Dnes má na svém kontě pět bronzových medailí. Jednu ze Sydney z roku 2000 za volný způsob na 100 metrů. Další tři cenné kovy z Pekingu, kde uspěl na padesátce, stovce i dvoustovce. A zatím poslední za padesátku na LOH v Londýně z roku 2012. O tři roky později získal titul mistra světa v Ciudad de México, kde za sebou nechal všechny soupeře.

Jan Povýšil je vášnivým fotografem. Snímá mimo jiné i další hendikepované sportovce. A k novinařině, zvlášť té sportovní, měl vždycky blízko.

„Myslím, že to je možná i přirozený přerod sportovce ve sportovního novináře. Takhle to třeba skvěle funguje v Americe, kde se z bývalých sportovců stávají sportovní komentátoři, kteří mají vlastní pořady. Případně i novináři. A myslím si, že takhle by to mohlo fungovat víc i v ČR. Mám spoustu kontaktů. Paralympioniky znám skoro všechny osobně. I mezi ostatními sportovci mám hodně známých. Dlouhá léta jsem plaval s mistrem Evropy ve volném způsobu na 1 500 metrů, Honzou Mickou, znám se s polohovkářkou Bárou Závadovou, Vavřincem Hradilkem nebo některými hokejisty, třeba Radimem Vrbatou. Proto se nemusím bát zvednout telefon a říct, že potřebuji rozhovor,“ vysvětluje Jan Povýšil.

Znovu na olympiádu?

Zatím pracuje hlavně v kancelářích sportovní redakce a ve střižnách, má za sebou ale i úspěšnou premiéru v největším zpravodajské studiu ve střední Evropě. V budoucnu chce víc vyjíždět a dělat vlastní reportáže v terénu. Na CNN Prima NEWS se bude zabývat nejen plaváním. Sport je jeho celoživotní láska, která se neomezuje jen na jedinou disciplínu.

„Doufám, že se povede nejenom víc medializovat plavání, ale taky paralympijský sport obecně. Což je dalších asi třicet sportů. Mě zajímají hlavně malé sporty, jako jsou házená a rugby. Nejvíc se ale budu samozřejmě zabývat těmi velkými, jako jsou tenis nebo fotbal, protože zajímají nejvíc lidí.“

Práci Honzovi hodně usnadňuje to, že nové sídlo skupiny Prima v pražských Strašnicích je téměř zcela bezbariérové. Honzovi tedy nic nebrání v přístupu do newsroomu nebo do nového studia, odkud CNN Prima NEWS vysílá. A ani práce v terénu se nebojí.

„Jasně, někdy bude těžší se jako reportér dostat na místo. Sport ale miluju. Celý život sleduji snad všechny disciplíny, které jdou. Nebojím se toho, že bych za jinými sportovními reportéry zaostával,“ říká Jan Povýšil. Pracovní vytížení v CNN Prima NEWS ale není zadarmo. Sám přiznává, že už před pandemií koronaviru musel slevit z tréninků. Ještě nedávno ale vynikající plavec počítal s tím, že svou kariéru uzavře letní paralympiádou v Tokiu. Po pandemii koronaviru a odložení olympijských i paralympijských her se ale rozhodl, že kariéru paralympijského plavce už nebude dál prodlužovat.

„Chci se plně věnovat práci sportovního redaktora CNN Prima NEWS. Rád bych si splnil podobný sen, který jsem měl jako začínající sportovec. Chtěl bych se nyní dostat na olympiádu nebo paralympiádu – pro změnu jako novinář,“ říká Jan Povýšil. Do Tokia by se tak nakonec přece jen mohl podívat, tentokrát ovšem jako sportovní novinář CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama