Už toho mám dost! Jak číst psí řeč těla a jak se bránit při nečekaném útoku psa

Prima Mazlíček: Jak rozumět psí řeči a co dělat, když vás napadne pes?

V reportáži jsme se zaměřili na psí řeč těla. Často totiž svým mazlíčkům nerozumíme a přehlížíme signály, kterými nám dávají najevo své rozpoložení. Pokud je opomíjíme dlouho, jejich frustrace pak může přerůst až v útok. Již totiž vyčerpali všechny možné prostředky, jak nám dát najevo, že nemají zájem o kontakt.

Když vám pes říká: Dej mi pokoj

Karolínou Sukovou, která se zabývá právě psí řečí těla, jsme si prošli základní signály, podle kterých se každý může snažit svému psovi lépe porozumět.

Pokud je pes celkově ztuhlý, má stažené uši a ocas, je jasné, že mu v dané situaci není dobře. Pozor bychom měli dávat především na odvracení hlavy. Toto gesto mnoho páníčků ignoruje, především při mazlení. Jenže tím, že pas odvrací hlavu, dává jasně najevo, že o naši pozornost nestojí. Pokud už zvedá pysky a cení zuby, „pijeme mu doslova krev“. Pes může také odejít do jiné místnosti nebo na svůj pelíšek. I tak nám říká, že už chce odpočívat. Je velmi důležité, aby měl váš mazlíček v domě i bytě své místo, kde ho nikdo nebude rušit, pokud bude chtít klid. Důležité je to učit i své děti a vysvětlit to například i návštěvě.

Co rozhodně psovi nedělat

Také je samozřejmé, že psa bychom neměli rušit při jídle nebo spánku. Pokud se k němu budete přibližovat, když spí, protože se vám bude zdát roztomilý a chcete ho například pohladit, může se leknout a nechtěně vám ublížit. Psi nemají ani rádi sahání do misky a je to velmi zbytečné. Je sice dobré psa naučit, že se mu může sáhnout do tlamy, pokud například sní něco venku a máte obavy. Ale při běžné krmné dávce by se mu do misky sahat nemělo. Důležité je také dohlížet na menší děti. Nemají ještě tak vyvinuté hmatové schopnosti a často psy spíš štípají nežli hladí, je tak na nás, abychom předcházeli nebezpečným situacím.

Více významů

Možná vás to překvapí, ale ne každé vrtění ocasem znamená radost a každé olizování značí lásku. Pokud má pes uvolněný ocas a mává s ním, je to v pořádku. Pokud je ale ocas vytrčený: „Já tomu říkám, jako kdyby na něj chtěl napíchnout sluníčko, a vrtí třeba jen špičkou, může se připravovat k útoku.“ Vysvětluje Karolína. I olizování může mít více významů. Pokud nás pes olizuje během odpoledního odpočinku na gauči, kdy ho hladíme, projevu je nám tím určitě svou náklonost.

Pokud ale olizuje vzduch, líže se takzvaně „na prázdno“ a ještě třeba zívá, snaží se deeskalovat konflikt: „Často to pozoruji na cvičácích, kdy pejskovi nejdou hned všechny povely a páníček na něho vyvíjí nátlak, pes se pak olizuje ze stresu a chce situaci uklidnit. Říká se tomu aktivní submisivita, tou pasivní pak je například, že si pes lehne na záda. Tímto gestem největší oddanosti se snaží odvrátit agresi.“ doplňuje Karolína, která kromě tréninku psů, pořádá i semináře na téma psí řeči.

Vlci i psi se k sobě přibližují po oblouku

Zajímavé také je, že psi a vlci, na rozdíl od primátů, k sobě přicházejí po oblouku. Proto se může stát, že někteří bázliví nebo naopak reaktivní jedinci mohou zaútočit, pokud se k nim člověk přibližuje přímo a kouká mu upřeně do očí, i když ho chcete třeba jen pohladit. „Já pracuji také jako sestřička na veterině a u bázlivých jedinců se mi ukázalo velmi přínosné, že si k nim nejdříve sednu na „bobek“, abych snížila výškový rozdíl, a natočím se k nim z boku. Často ke mně sami přijdou a mají ke mně důvěru,“ vysvětluje Karolína.

Psí etiketa

Také je dobré pozorovat, jak se k vašemu psovi ostatní psi přibližují. Správně, podle psí etikety, by si měli psi nejdříve očuchat hlavy a pak až zadečky. Někdy mohou totiž třeba mladší „puberťáci“ přiběhnout rovnou k zadku toho vašeho, který zrovna o kontakt nestojí, a tak mu to dá jasně najevo. To ale neznamená, že máte útočného psa, ale že ten druhý není vychovaný a nedodržuje psí etiketu.

Zachovat klid

V druhé části reportáže jsme se zaměřili na to, co dělat pokud se setkáme s útokem psa, který se nedá odvrátit. Zeptali jsme se Romana Šonského, který se věnuje přes třicet let výcviku psů, působí jako psovod u Policie České republiky, cvičí psy na odhalování návykových a psychotropních látek a současně cvičí psy k zadržení pachatele jako figurant. Má tedy bohaté zkušenosti s tím, že na něho psi útočí. Pokud se stane, že se na vás vyřítí cizí větší pes, zachovejte klid. Důležité je, abyste se proti němu rozešli pevným krokem a křičeli na něho: „Jdi domu, místo, běž pryč...“ Většinou tím psa zaženete. Pokud máte možnost vzít klacek nebo písek ze země, i tím se můžete bránit. Pokud vám nezbyde nic jiného, můžete sundat i bundu a snažit se tak psa odehnat.

Psa nikdy nezvedat

Těžší situace přichází, pokud máte s sebou psa. Většinou totiž psi útočí na psy a ne na lidi. Jestli se nacházíte v místě, kde jsou kolem domy se zahradou, můžete svého psa hodit přes plot (pokud tam není jiný pes) a tím mu zachránit život. V ostatních případech ho schovejte za sebe (je důležité mít psa na vodítku) a postupujte jako v prvním případě. Opět na útočícího psa křičte, ať jde domu, a snažte se zachovat klid. Nikdy svého psa nezvedejte, pak bude agresor útočit na vás. Dobrou prevencí je s sebou na procházky nosit pepřový sprej, který agresora odradí stoprocentně.

SOUTĚŽTE S NÁMI A NAŠÍM PARTNEREM SPOLEČNOSTÍ NATIVIA O VOUCHERY NA KRMIVO

DOUSOUTĚŽENO! Malí, velcí, štěňata i zasloužilí senioři – zkrátka všichni psi si rádi pochutnají na misce plné dobrot!...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 7, 2022

Tagy:
pes agresivita Policie České republiky řeč těla