Prima Mazlíček
V pořadu Prima Mazlíček hledáme nové domovy, pátráme po ztracených zvířatech, bavíme i vzděláváme.
Jsou všude kolem nás a pravděpodobně se s nimi každý už alespoň jednou setkal – ať už na sobě, nebo na zvířecích mazlíčcích. Klíšťata nejsou nic, o co bychom měli stát. Krom sání krve nám totiž mohou zanechat i malý dáreček v podobě infekčních onemocnění. Ta škodí nejen lidem, ale i zvířatům – a některá z nich společně sdílíme.
Už od února se plní záchranné stanice malými zajíčky, kteří byli v drtivé většině z přírody odebráni úplně zbytečně. Teď v dubnu ale můžeme během procházky narazit na mnohem více mláďat volně žijících živočichů. Jak se v takovou chvíli zachovat a jak poznat, že skutečně potřebují naši pomoc?
„Svou kočku kastrovat nedám, je to proti přírodě.“ „Necháme ji připustit, alespoň jednou za život by měla fenečka mít štěňata.“ Jsou vám tyhle věty povědomé? Veterinární lékařka Martina Načeradská upozorňuje, stejně jako většina odborníků, že je to mýtus, který nemá žádné lékařské opodstatnění. Tyto mýty, které kolem kastrací panují, zvířatům mohou pouze uškodit. Právě pověry jsou totiž nejčastějšími příčinami přeplněných útulků či azylů a přejetých koček u silnice.
Z procházky se psem si můžete odnést i jiný suvenýr, než dobrý pocit a pár fotek vašeho parťáka v akci. Klíšťata jsou sice malá a nenápadná, ale o to více nebezpečná. Mohou přenášet závažné choroby, které mohou vašeho mazlíčka ohrozit na životě, ale nebezpečné jsou i pro lidi. Kromě těch známějších onemocnění jako jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida, existují i méně známé: anaplazmóza, bartonelóza nebo babezióza. Typickými příznaky onemocnění jsou horečka a únava.
Jakmile ucítíme na své kůži sluneční paprsky a rtutě teploměrů začnou stoupat nad 7 stupňů, přichází oblíbené období našich nepřátel – klíšťat. Tyto malé potvory dokáží nadělat mnoho neplechy. Přenáší totiž dost závažná onemocnění, která jsou nebezpečná nejen pro člověka, ale i pro zdraví našich čtyřnohých parťáků. Kromě těch známějších onemocnění jako jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida, existují i méně známé: anaplazmóza, bartonelóza nebo babezióza. Typickými příznaky onemocnění jsou horečka a únava a mají společného přenašeče – klíšťata.
Právě začíná období ideální pro procházky a výlety s vašimi čtyřnohými kamarády. Vrátit se vás z výletu ale může neplánovaně víc. Řeč je o klíšťatech a blechách. Parazitech, kteří mohou napáchat mnoho škod. A to hlavně na zdraví vašem i vašich zvířat.
Už znáte Dustina? Ještě ne? Je to snad nejznámější grifonek v České republice. Má totiž fotku s mnoha českými celebritami. Důvod je ale to, že se ztratil v prosinci 2018 milující rodině a to po něm stále smutní. Rozhodli se vzít vše do svých rukou a kdykoliv byla příležitost, poprosit o pomoc i známé tváře. Jako je třeba Daniel Hůlka, Jan Kopečný, Josef Laufer nebo Pepa Vojtek.
Náš desátý díl byl věnován množírnám a chovatelským stanicím, řekli jsme si, co je potřeba pohlídat při koupi štěněte, abyste nenaletěli podvodníkům. V souvislosti s tím pro vás dnes máme k adopci dva pejsky, kteří jsou oba zachránění z množírny.
Na co je důležité se zaměřit a co si promyslet, než vůbec adoptujete zvíře z útulku? Co by vám ke zvířeti měli dát a podle čeho je důležité vybrat psa? Na to vám odpovíme v reportáži.
Dnes pro vás máme převážně kočičí inzerci. V útulku Šanta kočičí se nachází mnoho koček a my jsme vybral pouhý zlomek z nich. Určitě si vyberete podle svých představ a nemusíte se zdráhat se do Šanty přijít podívat. A jeden psí zástupce se přeci jen najde. Domov hledá i fenka Barbie.
V dnešním dílu Prima Mazlíčka hledáme domov dvěma psům z Depozita Beruška a rádi bychom vás požádali o pomoc při pátrání po Bedřichovi.
Lékový ústav zaznamenal v Česku už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Testování dětí na koronavirus ve školách po prvních dnech budí značné pochybnosti. Podezřelé je především velmi nízké procento odhalených pozitivních případů, které se pohybuje v řádu setin. Nabízí se proto otázka, zda jsou testy dostatečně spolehlivé nebo zda mělo smysl školy zavírat.
Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.
V pořadu Prima Mazlíček hledáme nové domovy, pátráme po ztracených zvířatech, bavíme i vzděláváme.