Hudební svět v slzách: Zemřel uznávaný dirigent. Zkolaboval přímo při představení

V pátek přišel hudební svět o uznávaného dirigenta. V 73 letech zemřel Stefan Soltész, Rakušan s maďarskými kořeny. Stejně jako před rokem slovenský herec Milan Lasica zkolaboval přímo při představení v Národním divadle v Mnichově. Poslední operou, kterou dirigoval, se stala Tichá žena od Richarda Strausse.

K smrti známého dirigenta se vyjádřila Bavorská státní opera. „S hrůzou a velkým smutkem musí Bavorská státní opera oznámit smrt Stefana Soltésze. Zemřel dnes večer poté, co se zhroutil při dirigování Tiché ženy v Národním divadle v Mnichově. Naše myšlenky jsou s jeho manželkou Michaelou,“ uvedla po dirigentově kolapsu.

Obdobně na milovaného přítele zavzpomínal výkonný ředitel Bavorské státní opery Serge Dorny. „Jsem hluboce zarmoucen zprávou o kolapsu a smrti Stefana Soltésze. Ztrácíme nadaného dirigenta, ztrácím dobrého přítele. Mé myšlenky jsou s jeho ženou Michaelou,“ napsal na Twitter.

Soltész patřil mezi uznávané dirigenty. Za svou kariéru měl řadu prestižních angažmá a hostoval v divadlech a operách napříč Evropou. Namátkou: v letech 1973 až 1983 působil ve Vídeňské státní opeře, následně strávil dva roky v Hamburské státní opeře a další dva v Berlíně. Pět let byl šéfdirigentem Vlámské opery v Antverpách a Gentu.

Díky svému nasazené a píli se stal uměleckým ředitelem opery v Essenu. Ta byla v roce 2008 časopisem Opernwelt prohlášena za „Operní dům roku“ a essenská filharmonie pod jeho vedením dvakrát získala titul „orchestr roku“. Podrobnosti jeho smrti nebyly uvedeny, stejně jako slovenský herec Milan Lasica však zkolaboval při práci, kterou miloval.

Tagy:
smrt Berlín Evropa Mnichov představení opera dirigent Milan Lasica Slovenské národní divadlo Stefan Soltész Richard Strauss Bavorská státní opera