reklama

V Dubaji otevřeli nejhlubší bazén na světě. Doplavat až ke dnu dá pořádnou dřinu

V Dubaji otevřeli pro turisty další velkolepou atrakci – nejhlubší bazén na světě. Od hladiny je dno vzdálené šedesát metrů. Umělá prohlubeň je součástí podvodního města, ve kterém je 14 milionů litrů vody. Deep Dive Dubai se tak probil do Guinnessovy knihy rekordů.

reklama

V tom městě stojí nejvyšší mrakodrap na světě, je tam i největší nákupní centrum světa a teď v Dubaji otevřeli také nejhlubší bazén na světě. Spojené arabské emiráty toto prvenství sebraly polskému komplexu DeepSpot, kde trénují potápěči a který je hluboký „jen“ 45 metrů.

Deep Dive Dubai je uměle vytvořené podvodní město, kde člověk nalezne potopené domy, auta, automaty, filmové studio a jehož součástí je i hluboký bazén. Atrakce je zatím přístupná jen pozvaným hostům, ke dnu unikátního místa se už stihl vydat například šejch Hamdán bin Muhammad bin Rašíd Ál Maktúm, korunní princ Dubaje. Pro širokou veřejnost se bazén otevře během několika měsíců, píše CNN.

Podvodní město je prošpikované řadou bezpečnostích prvků. Na místě je 56 kamer, pomocí kterých zaměstnanci komplexu dohlížejí na bezpečí potápěčů. V Deep Dive Dubai je také pro případ nouze k dispozici takzvaná hyperbarická komora, tedy tlaková nádoba, kterou lze neprodyšně uzavřít. Vejde se do ní 12 lidí.

Součástí komplexu Deep Dive Dubai je i rekreační část, kde mohou odpočívat návštěvníci, kteří nechtějí do vody. Potápěče mohou sledovat přes velká okna či na televizních obrazovkách.

„Na světě je řada hlubokých bazénů, ale tento je o tolik zajímavější,“ zdůraznil ředitel komplexu Jarrod Jablonski. „Nejenže je nejhlubší, ale je i největší. A spolu s tím podvodním městem je to prakticky další div světa. Je tam tolik věcí, vlastně je trochu nefér říkat tomu bazén,“ dodal pro CNN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama