
Jak se mění Statenice: místo pro život, nejen pro bydlení
Přestaňme močit do moře, vyzývá švédská vědkyně Anna Björnová z Vědeckého centra Baltského moře ve stockholmském muzeu Skansen. Podle ní je pro mořskou vodu příliš obtížné se s močí vypořádat. Mimo jiné totiž obsahuje řadu živin podporujících růst takzvaných vláknitých řas, což je podle vědkyně špatná zpráva pro ostatní řasy a jiné mořské organismy.
Za Karibikem a tropickými rytmy už nemusíte cestovat hodiny letadlem a tahat se s těžkým kufrem. Stačí, když si sbalíte plavky, ručník, klobouk a vydáte se na jižní Moravu do Pasohlávek. Tamní vodní zábavní park je jedním z největších v Česku a na své si v něm přijdou jak milovníci adrenalinu, tak vyznavači prázdninového lelkování.
Na většině míst v republice je kvalita vody v přírodních koupalištích dobrá. Platí ale také několik zákazů koupání. Například na Vysočině je vyhlášený na čtyřech místech. Hygienici upozorňují, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových dešťů a možných splachů z okolí.
Policisté po celém Česku vyšetřují několik případů utonutí mladých lidí, ke kterým došlo v uplynulých dnech. Například na Semilsku vyhasl život chlapce předškolního věku. Poříční oddělení proto zvýšilo kontroly.
Teplé počasí a déšť jsou ideální kombinací pro růst hub. Není proto divu, že Češi po velmi teplém začátku týdne, který mají od čtvrtka doprovázet četné přeháňky, vyhlížejí houbařské žně. Redakce CNN Prima NEWS přináší jednoduchá doporučení, jak si z lesa odnést plné košíky hřibů a dalších oblíbených druhů.
Voda v přírodních koupalištích na jižní Moravě je vhodná ke koupání. V jedné z lagun v horní nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku má ale voda kvalitu horší. Bez problémů jsou třeba všechna koupaliště Brněnské přehrady, voda tam má okolo 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která kontroluje kvalitu vody ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech regionu.
Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom v pondělí server Novinky.cz.
Přes nosní sliznici a čichový nerv napadá lidský mozek, úmrtnost je extrémně vysoká. Řeč je o parazitovi, amébě slzovičce zhoubné, jemuž na Slovensku podlehl jedenáctiletý chlapec. Tamní úřady pracují s hypotézou, že se nakazil při koupání v termálním bazénu. Kdy může být koupání z hlediska parazitů rizikové? To ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil parazitolog Libor Mikeš.
Perutýn žoldnéř, ryba s jedovatými ostny, se podle dat Splitského institutu oceánografie a rybářství stal trvalým obyvatelem Jaderského moře. Je zdravotním rizikem nejen pro člověka, ale může ohrozit i původní druhy ryb. Původně tropické rybě nevadí nízké teploty ani mělčiny, varují vědci.
Na odlehlé pláži Ocean Beach v Tasmánii objevila jedna z místních obyvatelek během venčení tajuplného živočicha. Šlo o hlístouna červenohřívého, kterému se též přezdívá „ryba soudného dne“, neboť když se tento živočich výjimečně objeví na souši, jedná se podle pověry o předzvěst přírodní katastrofy.
Pobřežní vody Jaderského moře u Itálie – a částečně i u chorvatské Istrie – změnily na satelitních snímcích barvu. Z tmavě modré mořské vody se stala nazelenalá. Na zvláštní zbarvení upozornila na svém Facebooku meteorologická služba Copernicus, podle níž za změnou stojí přemnožení mořských řas.
Ukrajinská policie se snaží vypátrat mladíky, kteří si na mobilní telefon natáčeli muže topícího se ve vodní nádrži ve městě Dnipro, ale nijak mu nepomohli. Oznámila to ukrajinská média.