voda

Výpis příspěvků ke štítku „voda“

Bioložka vyzývá ke konci močení v moři. Škodí to ekosystému, nedokáže se s ní vyrovnat, říká

Přestaňme močit do moře, vyzývá švédská vědkyně Anna Björnová z Vědeckého centra Baltského moře ve stockholmském muzeu Skansen. Podle ní je pro mořskou vodu příliš obtížné se s močí vypořádat. Mimo jiné totiž obsahuje řadu živin podporujících růst takzvaných vláknitých řas, což je podle vědkyně špatná zpráva pro ostatní řasy a jiné mořské organismy.

Kvalita vody je ve většině přírodních koupališť dobrá. Platí to pro všechny kraje

Na většině míst v republice je kvalita vody v přírodních koupalištích dobrá. Platí ale také několik zákazů koupání. Například na Vysočině je vyhlášený na čtyřech místech. Hygienici upozorňují, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových dešťů a možných splachů z okolí.

Koupaliště na jihu Moravy jsou podle hygieniků bezpečná. Částečnou výjimkou jsou Nové Mlýny

Voda v přírodních koupalištích na jižní Moravě je vhodná ke koupání. V jedné z lagun v horní nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku má ale voda kvalitu horší. Bez problémů jsou třeba všechna koupaliště Brněnské přehrady, voda tam má okolo 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která kontroluje kvalitu vody ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech regionu.

Můžete se při koupání nakazit „mozek požírajícím“ parazitem? Expert vysvětlil rizika

Přes nosní sliznici a čichový nerv napadá lidský mozek, úmrtnost je extrémně vysoká. Řeč je o parazitovi, amébě slzovičce zhoubné, jemuž na Slovensku podlehl jedenáctiletý chlapec. Tamní úřady pracují s hypotézou, že se nakazil při koupání v termálním bazénu. Kdy může být koupání z hlediska parazitů rizikové? To ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil parazitolog Libor Mikeš.