Rakušané zavádí řidičské průkazy v telefonu. U nás budeme rádi za techničáky

Rakouští řidiči mají nově možnost prokazovat se při silniční kontrole pouze řidičským průkazem uloženým ve speciální aplikaci mobilního telefonu. Odpadá jim tak další z dokumentů, které s sebou musí brát i na sebekratší cestu autem. V Česku se zatím o podobné novince neuvažuje.

Kromě klíčů od auta a mobilního telefonu si v ideálním případě Rakušané už na cestu autem nemusí brát nic dalšího. U benzinky zaplatí kreditkou uloženou v telefonu a když je zastaví policejní hlídka, nemusí už lovit v peněžence nebo přihrádce ani doklady od auta. K zelené kartě a technickému průkazu, které už elektronickou formu mají, se totiž nové připojil i řidičský průkaz uložený v mobilní aplikaci. Naši jižní sousedé se jím zatím mohou vykazovat jen ve vlastní zemi.

Pomoc zapomnětlivým i orgánům

Rakušané, kteří chtějí novinku využívat, si potřebují stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci, ke které se snadno dostane každý majitel chytrého telefonu. Pokud vás na tamních cestách zastaví rakouská policie, při dopravní kontrole se stačí prokázat QR kódem v aplikaci, jenž existenci řidičského oprávnění prokazuje. Klasický řidičský průkaz už s sebou vozit nemusíte.

Novinka je vítanou pomocí zapomnětlivým jedincům, kteří neustále něco ztrácí nejen v autě. Jízda bez řidičáku se totiž jinde z principu trestá, i když dnes už pro policisty není takovým problémem si vás na místě ztotožnit s registrem řidičů a zjistit i řadu dalších údajů. U nás vám za zapomenutý „vůdčí list“ hrozí na místě pokuta až dva tisíce korun.

V Česku brzy aspoň technické průkazy

Podle tiskového odboru českého ministerstva dopravy se u nás zatím nic podobného nechystá. Těšit se však můžeme alespoň na elektronické technické průkazy, které se přidají k možnosti ukazovat v telefonu doklad o platném povinném ručení. O většinu „papírování“ bude ale „ochuzena“ i celá agenda související s registrem vozidel.

„Pokud se vše legislativně stihne, neměl by být od roku 2024 potřeba velký technický průkaz a do roku 2025 by mělo jít věci na registru vozidel řešit elektronicky,“ popsal změny, které ukončí vyplňování prehistorických formulářů a fronty na úřadech, František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy.

Tagy: