
Mlha zcela ochromila Letiště Václava Havla v Praze. Muselo odložit všechny odlety i přílety
Charkov se naučil žít s každodenními útoky ruské armády, přiblížila ve vysílání CNN Prima NEWS válečnou realitu novinářka a spisovatelka Adéla Knapová. Po nějaké době se prý místo ustavičného odbíhání do prostorů bez oken naučila vyhodnocovat rizika, a to i za pomoci aplikace, která ukazuje trajektorii raket. První noci prožila v domě, kam nechával diktátor Josif Stalin svážet své oponenty a na místě je popravovat.
CNN Prima NEWS představuje novou zpravodajskou aplikaci, která nabízí rychlý a komfortní přístup k nejaktuálnějším informacím z domova i ze světa a živé vysílání kdykoliv a kdekoliv. Uživatelé si tak můžou přečíst aktuální články a komentáře a zároveň sledovat živě oblíbené pořady i speciály na CNN Prima NEWS pohodlně v telefonu doma i na cestách. Aplikace navíc umožňuje doslova na pár kliknutí zasílat divácká videa či informace o událostech ve vašem okolí, které se pak mohou objevit ve vysílání. Ke stažení je v obchodech Google Play a App Store.
Každý osmý Čech má v telefonu sledovací aplikaci, kterou sám nenainstaloval. Tyto aplikace, původně určené pro ochranu dětí či seniorů, se zneužívají v partnerských vztazích. Neustálý dohled přitom může snadno sklouznout k domácímu násilí. Aplikace jsou v mobilu téměř neviditelné, proto je dobré sledovat varovné signály.
Slevové aplikace používá drtivá většina obchodníků. Pomocí kupónů a dalších výhod mohou zákazníci ušetřit několik desítek i stovek korun. Odborníci se shodují, že věrnostní aplikace pomáhají ušetřit značné peníze. Přesto však má jejich užívání svá rizika. Nakupující například ohrožuje shromažďování a možné úniky osobních dat.
Návrat elektronické evidence tržeb v novém kabátě. Takový je plán někdejší ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), pokud hnutí ANO zvítězí v podzimních volbách a ujme se vlády. Nový systém má být podle jejích slov jednodušší a k dispozici bude i mobilní aplikace. Využívání systému navíc doprovodí každoroční daňové slevy. Firmy se však k EET staví nejednoznačně a většina malých podniků ji odmítá.
Klienti Československé obchodní banky (ČSOB) od úterního dopoledne čelili komplikacím spojeným s výpadkem mobilní aplikace a dalších online služeb. Systém se podařilo znovu zprovoznit, uvedla po 15:00 banka na síti X.
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval službu šifrovaného zasílání zpráv Viber od japonské vývojářské firmy Rakuten. Důvodem je podle úřadu porušování pravidel ohledně prevence extremismu, terorismu a distribuce drog, uvedla v pátek agentura Reuters.
Zatímco české obchodní řetězce pomalu zavádějí platbu QR kódem, v Asii jde o dávno zavedenou a zažitou technologii. A to natolik, že ji obyvatelé nejlidnatějšího kontinentu světa využívají nejen k zaplacení nájmu či kontrol u lékaře. Své QR kódy mnohdy mají i bezdomovci, kterým mohou náhodní kolemjdoucí přispět. Mobilem skenovatelné čtverečky zvažují obchodníci především kvůli nízkým provozním nákladům, jelikož platba kartou si z každé transakce uloupne malý poplatek. Jde ovšem o změnu, která do Česka přichází pozdě.
Pouhých několik minut telefonního hovoru. Tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum, 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění, která je u Parkinsonovy choroby zásadní.
Obyčejná vycházka spojená se sběrem hub se může proměnit v hororovou situaci, pokud se některý z vašich blízkých náhle ztratí v hustém lese. Základní pravidla, jak se mají ztracení i jejich příbuzní v takovém případě zachovat, připomněl pro CNN Prima NEWS mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Nejdůležitější je podle něj si před cestou dostatečně načíst terén. V případě seniorů pak apeloval na jednoduchou prevenci – informovat blízké, kam hodlají vyrazit na houby. Pokud se ztratí, může i jednoduchá SMS usnadnit záchranářům hledání.
Dva známé obchodní řetězce v Česku přichystaly pro své zákazníky vychytávku při placení. V obchodech Kauflandu a Lidlu už nebude nutné nákup uhradit u terminálu, ale půjde zaplatit i v aplikaci. O novince informoval portál Peníze.cz.
Vyplnění svých nejhorších obav: To zažil Brian Trumble z amerického státu New York. Když mu jeho dvě náctileté dcery přestaly odpovídat na zprávy, pátral po nich pomocí mobilní aplikace. Dostal se až k místu na silnici, které bylo obehnané policejní páskou. Policisté mu na místě sdělili tragickou zprávu – jeho dcery zemřely při nehodě, když se vracely ze zábavního parku. Píší o tom média.