CNN Prima News digitalizace

digitalizace

Výpis příspěvků ke štítku „digitalizace“

Langer: Jurečka překvapil, Bartoš odvádí nejtragičtější výkon. Lipavský je exot uvnitř Pirátů

Stále je loajálním členem ODS. Přesto má Ivan Langer k současné vládě premiéra Petra Fialy (ODS) spoustu výhrad. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné hodnotil některé ministry. Zatímco Ivana Bartoše a Víta Rakušana Langer podrobil ostré kritice, Martina Kupku, Mariana Jurečku a Jana Lipavského naopak pochválil. „Jan Lipavský je v dobrém slova smyslu exot uvnitř Jacků Sparrowů, kteří reprezentují Piráty jako takové,“ glosoval někdejší ministr vnitra.

PŘEHLEDNĚ: Elektronická občanka v praxi. Jak fungují eDoklady, kde platí a na co si dát pozor?

Už žádné šmátrání v peněžence pro kus plastu. Aplikace eDoklady má být vstupenkou do nové fáze digitalizace české státní správy. Díky ní je možné prokazovat svou identitu za pomocí mobilního telefonu a elektronického občanského průkazu. Prozatím má omezené využití, postupně by se ale aplikace měla rozšířit o další užitečné služby. Jak aktivovat eDoklady, kde platí, kdy je začnou uznávat i na ambasádách a na co si dát velký pozor? Podívejte se na přehled nejdůležitějších informací, který zpracovala redakce CNN Prima NEWS.

Langer: V ODS vyprchává instinkt zabijáka. Fiala zaplatí za vládu s Piráty obrovskou daň

Pro dnešní ODS není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Ve straně vyprchává instinkt zabijáka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl někdejší dlouholetý člen nejvyššího vedení ODS Ivan Langer. Ten kromě jiného zhodnotil působení některých členů vlády. Zatímco Ivana Bartoše a Víta Rakušana podrobil ostré kritice, Mariana Jurečku a Jana Lipavského naopak pochválil. Bývalý ministr vnitra se zároveň rozmluvil o tom, jak se politika za poslední roky změnila. Podpořil by Miroslava Kalouska v založení nové strany? A co mají podle něj společného hnutí ANO a STAN?

Linda Štucbartová: Když chybí ženský úhel pohledu, ztrácí celá společnost

Ženy mají své místo ve společnosti nejen jako hospodyňky a mámy. Umí být platnou součástí týmu a dokážou přispět užitečnými nápady i nevšedními vizemi. Podporu na cestě k úspěchu jim už dlouhé roky poskytuje Linda Štucbartová, žena, jež v sobě snoubí celou řadu funkcí. Jednou z nich je ambasadorka projektu Women in Tech, který spolu s Výzkumným ústavem pro podnikání a inovace tvoří společnost Huawei. Sama tak dokazuje, že něžné pohlaví má rozhodně co nabídnout i světu byznysu a dokonce i v odvětví moderních technologií.

PŘEHLEDNĚ: Covidová aplikace končí. Jak funguje nová „Tečka“ a jak Čechům ulehčí život?

Aplikace Tečka končí. Místo ní nastupuje EZKarta, která ji nejenže nahrazuje coby nástroj na prokazování očkování, ale rovněž se dočká mnohem košatějších funkcí. Pro Čechy se má v budoucnu stát klíčovou aplikací a komunikačním kanálem s českým zdravotnictvím. Co v současnosti umí, odkud ji nainstalovat a co všechno s ní stát má v plánu? Podívejte se na velký přehled redakce CNN Prima NEWS.

Jurečka plánuje novou superdávku. Co bude obsahovat a kdo na ni dosáhne?

Od ledna 2025 by měla v Česku začít fungovat nová superdávka, která nahradí hned čtveřici stávajících sociálních dávek. Dosáhnout by na ni podle ministerstva práce mělo více lidí než dnes, zároveň bude ale důsledněji individualizovaná. Více dostanou ti, kteří budou pracovat nebo si práci aktivně hledat. CNN Prima NEWS má k dispozici materiál, ze kterého je patrné, kdo bude mít na dávku nárok. Detaily kolem změny dávkového systému by měl v pondělí dopoledne představit také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Žádné překvapení, systém na přijímačky se sesypal. Kde je chyba a co nemají rodiče dělat?

Digitální přihlašovací systém nefunguje. Spustí se nejdříve v průběhu pátku a nikoho to příliš nepřekvapuje. Ačkoliv se původně očekávaly komplikace související s náporem na servery, nakonec přešlap přišel odjinud, což odhalily až závěrečné testy. V čem spočívala chyba tentokrát? A co by měli nyní rodiče dělat, když systém stále nefunguje? Problémy přiblížil redakci CNN Prima NEWS Ondřej Profant, bývalý pirátský poslanec, informatik a náměstek ministra pro legislativu.

Přihlášky na SŠ: Systém vznikl na koleně, zní z ANO. Zajíčková kontrovala dálniční známkou

Vláda v oblasti digitalizace předvádí amatérismus. Takto se na účet nefunkčního elektronického systému přihlášek na střední školy ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS vyjádřila poslankyně hnutí ANO Jana Berkovcová. Zdůraznila, že je rozzlobená a velmi zklamaná. Systém, který má uchovávat data statisíců dětí se podle ní nemůže tvořit na koleně. Za vládu, Cermat i ministra školství se postavila poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Připomněla problémy s elektronizací nákupu dálničních známek před čtyřmi lety.