V USA pokračuje případ sexuálního obtěžování sportovců. Nassarovy oběti obdrží miliardy

Jeden z nejotřesnějších případů zneužívání sportovců ve Spojených státech pokračuje. Stovky obětí sexuálního zneužívání Larryho Nassara, bývalého dlouholetého lékaře amerického gymnastického svazu, dostanou odškodnění ve výši v přepočtu 8,5 miliardy korun.

Hlavní tváří celého procesu je Simone Bilesová – jedna z nejúspěšnějších gymnastek historie. Ve své sbírce má čtyři zlata z olympiády a čtrnáct z mistrovství světa. Také ona byla obětí bývalého sportovního lékaře amerického gymnastického svazu Larryho Nassara. Toho už před třemi roky soud poslal za zneužívání gymnastek a držení dětské pornografie na více než tři sta let do vězení. Tehdy proti němu svědčilo na 350 žen.

Celý proces, po kterém poškozené dostanou vyplaceno v přepočtu přes 8,5 miliardy korun, je kontroverzní z mnoha stran. „Americký gymnastický svaz, stejně jako olympijský výbor, věděl dříve, než jsem to oznámila, že mě lékař zneužíval,“ uvedla Bilesová.

Tak to oznámila během zářijového senátního slyšení Bilesová. Vyšetřování osmapadesátiletého Nassara totiž začalo v roce 2014, ale první obvinění bylo vzneseno až o rok později. V důsledku toho byl dokonce propuštěn jeden z agentů FBI. Více sportovkyň si navíc stěžovalo, že nebyly při výslechu brány vážně. „Šrámy z tohoto incidentu si dál táhneme životem s sebou. Můžu vás ujistit, že dopady zneužívání nikdy nezapomeneme,“ řekla zneužívaná gymnastka Bilesová.

Dopady ji zasáhly natolik, že na letošních olympijských hrách v Tokiu už byla jen svým stínem. Z několika disciplín se v průběhu her odhlásila, a nakonec vydřela alespoň bronz na kladině. I tak ji prestižní časopis Time před pár dny vyhlásil sportovkyní roku a Bilesová se dokonce objevila na titulní straně.

Tagy: