reklama

V USA pokračuje případ sexuálního obtěžování sportovců. Nassarovy oběti obdrží miliardy

Jeden z nejotřesnějších případů zneužívání sportovců ve Spojených státech pokračuje. Stovky obětí sexuálního zneužívání Larryho Nassara, bývalého dlouholetého lékaře amerického gymnastického svazu, dostanou odškodnění ve výši v přepočtu 8,5 miliardy korun.

reklama

Hlavní tváří celého procesu je Simone Bilesová – jedna z nejúspěšnějších gymnastek historie. Ve své sbírce má čtyři zlata z olympiády a čtrnáct z mistrovství světa. Také ona byla obětí bývalého sportovního lékaře amerického gymnastického svazu Larryho Nassara. Toho už před třemi roky soud poslal za zneužívání gymnastek a držení dětské pornografie na více než tři sta let do vězení. Tehdy proti němu svědčilo na 350 žen.

Celý proces, po kterém poškozené dostanou vyplaceno v přepočtu přes 8,5 miliardy korun, je kontroverzní z mnoha stran. „Americký gymnastický svaz, stejně jako olympijský výbor, věděl dříve, než jsem to oznámila, že mě lékař zneužíval,“ uvedla Bilesová.

Tak to oznámila během zářijového senátního slyšení Bilesová. Vyšetřování osmapadesátiletého Nassara totiž začalo v roce 2014, ale první obvinění bylo vzneseno až o rok později. V důsledku toho byl dokonce propuštěn jeden z agentů FBI. Více sportovkyň si navíc stěžovalo, že nebyly při výslechu brány vážně. „Šrámy z tohoto incidentu si dál táhneme životem s sebou. Můžu vás ujistit, že dopady zneužívání nikdy nezapomeneme,“ řekla zneužívaná gymnastka Bilesová.

Dopady ji zasáhly natolik, že na letošních olympijských hrách v Tokiu už byla jen svým stínem. Z několika disciplín se v průběhu her odhlásila, a nakonec vydřela alespoň bronz na kladině. I tak ji prestižní časopis Time před pár dny vyhlásil sportovkyní roku a Bilesová se dokonce objevila na titulní straně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama