Vánoční trhy zůstanou zavřené. Je to největší riziko, vzkazuje Babiš důrazně kritikům

Když vláda ve čtvrtek oznámila, že měsíc před Vánocemi s okamžitou platností zavírá vánoční trhy, většina trhovců i někteří politikové jen nevěřícně kroutili hlavou. Opatření za ně nedává smysl ve chvíli, kdy zůstávají otevřená velká nákupní centra nebo celoroční tržnice. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale všem kritikům důrazně vzkazuje, že se nic měnit nebude. Trhy jsou podle něj jedním z největších rizik. Odkazuje se i na přechozí rok a sousední země.

„Trhy zůstanou zavřené. Podívejte se, co se včera dělo v Olomouci. Vzpomeňte si na minulý rok v Chebu. Udělali si trhy, zamořili celý kraj, nemocnice zkolabovala a převáželi se pacienti sanitkami,“ řekl CNN Prima NEWS končící premiér Babiš s odkazem minulé zkušenosti.

Právě Cheb patřil na začátku roku 2021 k nepromořenějším oblastem v zemi. Jako jeden z důvodů se uvádí i to, že vánoční trhy ve městě proběhly téměř bez jakýchkoliv omezení. To vše navíc v době, kdy mělo celé Česko od 27. prosince nařízený lockdown.

A právě tomu, co se v lednu a únoru v nemocnicích na Karlovarsku dělo, se chce vláda letos podle Babiše vyhnout. Někteří Češi jsou však vynalézaví a pokouší se opatření obejít. Namísto adventních trhů chtějí zorganizovat vánoční farmářské trhy. K tomuto kroku například přistoupil primátor v Mostu.

„Pokud dnes vidím, že primátor Mostu zase podvádí a deklaruje vánoční trhy jako farmářské, potom je to jeho zodpovědnost, pokud se zopakuje loňská situace v Karlovarském kraji. Chápu, je to rok a všichni zapomněli, jak jsme převáželi lidi helikoptérami, byly plné nemocnice a úmrtnost byla o 300 procent vyšší,“ připomněl Babiš.

„Vánoční trhy jsou obecně spojeny s velkou koncentrací osob na malém prostoru. Kontrola dodržování opatření je velmi obtížná. Často na ně přijíždí lidé z celé ČR, typicky adventní trhy na Staroměstském náměstí v Praze,“ doplnil premiér v demisi s tím, že je mu líto, že se trhy zrušily, ale hygiena prý byla nekompromisní.

Jeho vláda se ale také inspirovala v zahraničí. Stejně jako loni, ani letos nebudou probíhat ani slavné trhy v Drážďanech. „Stačí se podívat na fotografie z minulých ročníků. Reálně tam je hlava na hlavě, velká interakce mezi lidmi. V Brně jsou to čtyři propojená náměstí. Názor zrušit tyto trhy panoval napříč řediteli krajských hygienických stanic. Ostatně jsou zrušeny například i v Drážďanech,“ poznamenal Babiš.

Rušit vánoční trhy ze dne na den je vrchol ignorance vůči živnostníkům ❗️❗️❗️ Chápu epidemiologickou situaci. ALE‼️‼️‼️...

Posted by Jan Chabr on Thursday, November 25, 2021

Kritika se na rozhodnutí jeho vlády snesla především od pražských politiků. Ti kritizují hlavně nesystémovost vyhlášených opatření. Zastávají se také trhovců, kteří do prodeje často investovali všechny své peníze nebo se dokonce museli zadlužit. Do vlády se pustil například pražský radní pro majetek z TOP 09 Jan Chabr. Není podle něj logické, aby byly uzavřené venkovní trhy a vnitřní obchody zůstaly otevřené.

Babiš však avizoval, že pro prodejce budou připraveny kompenzace. „Pan Havlíček to musí ještě zorganizovat, už jsem ale viděl různé iniciativy a solidaritu lidí jim pomoci. Chápu jejich naštvanost, že měsíce nebo celý rok vyráběli výrobky, které chtěli na trzích prodat. Jsme ale známí solidaritou, takže za výrobky dostanou peníze, jsem o tom přesvědčen,“ uzavřel.

Tagy:
Vánoce Andrej Babiš nouzový stav uzavření vláda koronavirus lockdown vánoční trhy