reklama

Jsme zoufalí. Mnozí provozovatelé si kvůli trhům vzali úvěr, hrozí jim likvidace

Češi letos kvůli opatřením přijdou o vánoční atmosféru, vláda totiž zakázala konání adventních a vánočních trhů. Zoufalost. Tak by se dal vyjádřit pocit stánkařů, kteří už loni přišli o velkou část výdělků.

reklama

Na tradiční vánoční trhy s oblibou vyrážejí tisíce lidí. Nyní je ale atmosféra mezi stánkaři napjatá. „Investovali do toho poslední peníze a nemají jinou možnost, kde zboží prodat,“ uvedl provozovatel plzeňského vánočního trhu Emil Procházka.

A jeho slova potvrdila i Hana Tietze, mluvčí největších vánočních trhů v Česku, které se měly konat na Staroměstském náměstí v Praze. „Někteří stánkaři si museli vzít úvěr, aby na letošních trzích mohli být. Nyní to pro ně může být likvidační, stejně tak pro nás. Máme zaměstnance a určitě budeme žádat nějaké kompenzace,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS.

A nejde jen o stánkaře. Letos je poprvé historicky součástí plzeňských vánočních trhů ruské kolo. Jde o investici v řádu několika milionů. „Veškerá práce vypadá, že přijde vniveč. Jsme z toho zoufalí,“ dodal Procházka.

Stejně reagovala i Tietze. „Trhy jsme připravovali rok, stánky máme opravené a připravené, navezené na Staroměstském náměstí. Jsme zkrátka v šoku,“ dodala.

Vánoční trhy hygienici vyhodnotili jako rizikové. Podle nich se zde dostatečně nedodržovala stávající opatření. Prodejci si to ovšem nemyslí. „Přicházíme o hodně zákazníků, ale i tak se snažíme být důslední a kontrolujeme aplikaci Tečka,“ podotkl prodavač ve stánku s občerstvením. Ale ani to evidentně nestačilo. Lidé jsou zdrcení, na tradiční procházku na trzích se marně těší už druhý rokem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama