
Chaos kolem televizních poplatků: Registrace drhly, podmínky a povinnosti jsou nejasné
Sebevražda, zrada, destrukce, exodus, až tak silná slova padají z úst členů SOCDEM poté, co se šéfka strany Jana Maláčová rozhodla definitivně stvrdit spolupráci se Stačilo! v čele s komunisty Kateřiny Konečné. A odliv členů i rušení organizací to jen potvrzují. Podle informací CNN Prima NEWS za celou akcí stojí duo Andrej Babiš a Miloš Zeman. Byť to oba veřejně popírají, CNN Prima NEWS zjistila, že minimálně Zeman o volebním paktu věděl dávno předtím, než ho předsednictvo strany ve středu večer schválilo. Co přesně se za zavřenými dveřmi předsednictva dělo?
Bitcoinovou kauzu, kvůli které skončil exministr spravedlnosti z ODS Pavel Blažek, považuje za závažnou více než polovina příznivců Spolu, v případě STAN je to dokonce 75 procent příznivců. Uvádí to exkluzivní výzkum STEM pro CNN Prima NEWS, který se uskutečnil ve dvou vlnách v první polovině června a účastnilo se ho celkem 1 041 respondentů. Z výzkumu také vyplývá, že koalice Spolu kvůli této kauze může ztratit tři až čtyři procentní body a padnout tak na pomyslné dno, tedy na 17 až 18 procent.
Vláda Petra Fialy ustála hlasování o nedůvěře. Po dvoudenním jednání se poslanci ve středu ve 21 hodin konečně dostali k hlasování. Pro nedůvěru hlasovali poslanci ANO, SPD a Pirátů. Proti ti z vládní koalice – ODS, TOP 09, KDU-ČSL i STAN. Hlasování bylo vyvoláno opozicí, a to kvůli bitcoinové kauze, na základě které minulý týden skončil exministr spravedlnosti Pavel Blažek. Opozice požadovala i hlavu šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury.
Ačkoliv se poslanci v úterý sešli na mimořádné schůzi, na které měli především řešit bitcoinovou kauzu exministra Pavla Blažka (ODS), bitcoinů se týkala jen okrajově. A to především kvůli poměrně šalamounské taktice vládní koalice, která časový prostor využila pro bilanci svého čtyřletého působení na resortech. Místo u pultíku si z velké části uzmuli ministři a každý z nich přednesl jakýsi referát o tom, co se jim podle nich za volební období povedlo.
599 europoslanců proti dvěma. Tak dopadlo úterní hlasování Evropského parlamentu o návrhu, který má pomoci v boji proti pohlavnímu zneužívání dětí. Mezi dvěma rebelujícími europoslanci, kteří chystanou změnu odmítli, figuruje i jeden Čech – Ivan David z SPD. Ten nyní čelí ostré kritice od svých českých kolegů, a to napříč politickým spektrem. Podle Davida je návrh naivní, pouze deklarativní a nic neřeší.
Na dopoledním jednání klubu Starostů, kteří z vládních stran nejvíce kritizovali ODS za bitcoinovou kauzu, žádal premiér Petr Fiala (ODS) poslance STAN o aktivní podporu při hlasování o nedůvěře vládě. K jeho prosbě se podle informací CNN Prima NEWS přidal i předseda STAN Vít Rakušan. V úterý večer se poslanci STAN podle všeho sejdou znovu a vyjasní si své pozice. Spekuluje se totiž, že někteří při hlasování o nedůvěře odejdou ze sálu.
To, že by ODS vedla parta strejců, kteří zaspali, místopředseda strany a ministr dopravy Martin Kupka odmítá. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS v rámci kontaktní kampaně s voliči ve středočeské Jesenici tak reagoval na slova svého ostravského kolegy Radima Ivana. Ten řekl, že se strana zasekla v devadesátkách a řídí ji právě strejci. Podle Kupky je teď jen na ODS a koalici Spolu, zda se nyní podaří odvrátit pozornost od bitcoinové kauzy.
ODS se zasekla v devadesátkách a řídí ji strejci, kteří současnému světu nerozumí, nebral si servítky v rozhovoru po vypuknutí bitcoinové kauzy Radim Ivan, ostravský a často kritický člen strany. Členové ODS podle něj čekají nějaké vysvětlení a uklidnění, které ale zatím nepřichází. Doba je podle něj naprosto jinde a politici ODS i další jsou zralí na výměnu.
Lidovci jsou z kauzy bitcoinů kolem ODS a exministra Pavla Blažka naštvaní. Hází to podle nich špatné světlo na celou koalici Spolu a chtějí odpovědi. I proto si na plánovanou páteční celostátní konferenci chtějí pozvat zástupce ODS, aby členům odpovídal na dotazy, kterých ve straně přibývá. Podle informací redakce se objevily i debaty o rozpadu koalice Spolu a možné kandidatuře pouze s TOP 09. Čeká se na další vývoj kauzy a především volebních preferencí.
OSVČ platí nižší daně než zaměstnanci, nejvíce zvýhodněni jsou ti s příjmy kolem 50 tisíc korun (po odečtení nákladů) a minimálně 100 tisíc lidí využívá nezákonný švarcsystém. Jak zdanění drobných podnikatelů proměnit a proč ho pro některé i zvýšit, aby bylo férovější, navrhují odborníci ze společnosti PAQ Research pod vedením sociologa Dana Prokopa. Jejich reforma by podle nich přinesla do státního rozpočtu až 25 miliard korun a narovnala situaci mezi zaměstnanci a podnikateli.
Z vlády neprcháme a neděláme laciná gesta, prohlásil na tiskové konferenci po jednání špiček hnutí STAN a ODS předseda Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan. Premiér Fiala uvedl, že chce ve vládě pokračovat a okolnosti kolem bitcoinového daru objasnit.