CNN Prima News Renáta Bohuslavová
Renáta Bohuslavová

Renáta Bohuslavová

redaktorka FTV Prima, CNN Prima NEWS

Renáta studovala bohemistiku a historii-evropská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už při studiu od roku 2015 působila jako stážistka v redakci Echo24.cz. Od roku 2017 pracovala jako politická redaktorka na webu Novinky.cz.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Rozhovor

Ostrá slova ekonoma: Na důchod nemá být nárok. Ať si Češi víc spoří, peníze nerostou na stromě

Z české mentality je podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy třeba odstranit představu, že důchod je něco, na co máme všichni nárok, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Stát se podle něj má postarat o to, aby lidé neupadli do chudoby nebo neskončili pod mostem, ale za zbytek své budoucnosti musí převzít odpovědnost každý sám. Investovat bychom se podle něj měli učit už od mládí jako například Američani. Současně vysvětluje, proč si myslí, že Češi reformu důchodů vlastně nechtějí a proč jsou OSVČ černými pasažéry důchodového systému.

Domácí

Poslanci schválili zásadní změnu: Spořte si na stáří a stát vám vrátí tisíce na daních

Druhá fáze důchodové reformy je tu. Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu ve Sněmovně protlačila změny v tzv. třetím pilíři důchodového systému, které směřují k jedinému cíli: Motivovat lidi, aby si sami více spořili na důchod a příliš se nespoléhali na ten státní. Podle ekonomů je právě toto jediná možná cesta, jak si zajistit důstojné stáří a zároveň nezruinovat státní kasu. Pojďte si s námi projít, co vše se po schválení ve spoření na důchod se státní podporou od ledna 2024 mění.

Další příspěvky autora

Nechceme chudé důchodce. Spořte si 2000 korun měsíčně, radí expert STAN ze Sněmovny

Vlastní spoření na důchod je jedinou cestou, jak si dnešní pracující Češi mohou v budoucnu zajistit důstojné penze. Podle místopředsedy poslanců STAN Viktora Vojtka, který se na změnách v důchodech aktivně podílí, by si lidé v produktivním věku měli spořit 2 000 korun měsíčně. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři není dostatečně efektivní, a vysvětlil, jaké změny nás v něm od ledna 2024 čekají.

KOMENTÁŘ: Pokrytectví kolem rodičáku a děti jako oběti PR lidovců, ODS i Schillerové

Zatímco před třemi lety většina stran (ODS, lidovci, STAN, TOP 09) současné koalice ostře kritizovala pravidla zvyšování rodičovského příspěvku, označovala je za diskriminační, a dokonce podala ústavní stížnost, dnes se jejich politici tváří, jako by zapomněli. Paradoxně oslavují vlastní, méně spravedlivou variantu. Zdůvodňují to ekonomickou realitou a našponovaným rozpočtem. Nejsou v tom ale sami. I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jako by zapomněla, že to byla právě ona, kdo se zdráhal přidat peníze rodinám.

Situace domovů pro seniory je kritická, hrozí scénář středních škol, varuje Udženija

V Praze by do roku 2026 mělo vzniknout až 1 500 nových míst v domovech pro seniory. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS). Přesto podle ní nejde garantovat, že v metropoli najde místo každý důchodce, protože v mnoha ohledech se situace bude zhoršovat. Mluví i o vztahu s náměstkem Zdeňkem Hřibem (Piráti) nebo o zpoplatnění vjezdu aut do centra velkoměsta.

Jak to bylo s daní na víno? Úlevu prosazoval sám „jihomoravský“ premiér Fiala

Vzniku vládního konsolidačního balíčku předcházela ostrá výměna názorů a každá z politických stran si do něj něco prolobbovala. Jednou z nejvíc kritizovaných položek je nulová spotřební daň na tiché víno. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hlavní zásluhu na tom mají lidovci, není tomu tak. Podle informací CNN Prima NEWS za úlevy pro vinaře bojoval i sám premiér a brněnský rodák Petr Fiala (ODS).

Pirát Michálek: Diskuse o DPH je plná lobbistických zájmů. Dohoda se bude ještě upřesňovat

Dohoda o přesunu položek mezi dvěma sazbami DPH i konsolidačním balíčkem se bude ještě upřesňovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Pirátům se podle něj již nyní scházejí výhrady vůči představeným návrhům, a to především proti nulové spotřební dani na víno. Zároveň uvedl, že debata byla velmi náročná a plná lobbistických zájmů. Přesto je však za svou stranu spokojený.

Známe jedenáct bodů důchodové reformy. Penze se sníží všem zřejmě už za tři roky

Důchodová reforma je hotová a vláda Petra Fialy ji plánuje ve čtvrtek 11. května představit veřejnosti. Podle informací CNN Prima NEWS má mít nejméně 11 bodů, které v principu vedou k tomu, aby se všem od roku 2026 plošně snížil důchod, odchody do penzí se maximálně posunuly a zvýšila se motivace lidí mít vlastní spoření. Pojďte si s námi projít konkrétní plány. Jednotlivé detaily budou teprve zveřejněny, výsledný návrh se proto může mírně lišit.

Lidi v práci potřebujeme co nejdéle. Poloviční důchod a kratší úvazek je blbost, zní z ODS

Motivovat mladší seniory k práci na poloviční úvazek, to je jeden z mnoha úkolů, který se aktuálně koaliční politici snaží vyřešit. Podle Pirátů by mohlo být přechodným řešením to, aby lidé pracovali na částečný úvazek a k tomu pobírali třeba poloviční důchod. S tím souhlasí i lidovci. Naopak poslanci ODS a STAN to označují za blbost. Zvýhodnění pro částečné úvazky funguje od února a je podle nich třeba počkat, jaký bude skutečný efekt.

Přechodné poloviční důchody a částečné úvazky. Richterová prozradila pirátskou vizi reformy

Recept na důchodovou reformu mají vládní strany společně najít do května. Podle Pirátů je ale stěžejní to, aby i senioři mohli přechodně pracovat na poloviční úvazek a k tomu brát nižší důchod, pokud budou chtít. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Ta dlouhodobě koncept zkrácených úvazků prosazuje pro maminky na mateřské i pro penzisty. Dále prozradila, jak bude vypadat princip sousedského hlídání, jaké budou změny v rodičáku nebo jak by se mohlo změnit spoření na stáří.

První fáze důchodové reformy EXKLUZIVNĚ: Osekaná valorizace a nižší předčasné penze

Méně peněz, delší doba spoření a přísné podmínky pro ty, kteří chtějí do předčasného důchodu. Právě to jsou spolu s dalšími změnami valorizace a zcela novou protiinflační dávkou první návrhy, které v rámci důchodové reformy připravil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat dokument resortu, ze kterého je zřejmé, koho se přísnější podmínky dotknou.