CNN Prima News Renáta Bohuslavová
Renáta Bohuslavová

Renáta Bohuslavová

redaktorka FTV Prima, CNN Prima NEWS

Renáta studovala bohemistiku a historii-evropská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už při studiu od roku 2015 působila jako stážistka v redakci Echo24.cz. Od roku 2017 pracovala jako politická redaktorka na webu Novinky.cz.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Hrozba útoku ve školce je stejná jako na univerzitě, varuje expert. Co se musí změnit?
Rozhovor

Hrozba útoku ve školce je stejná jako na univerzitě, varuje expert. Co se musí změnit?

Česká republika se z útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze sice poučila, ale stále to nestačí, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a ředitel městské policie v Českých Budějovicích Martin Hrinko. Pokud bude chtít Česko zvýšit bezpečnost měkkých cílů, musí podle něj být připraveno na přijetí restriktivních a nákladných opatření. Zároveň varuje, že hrozba útoku ve školkách a školách napříč zemí je stejná jako na univerzitách a stát i obce musí na zvýšení bezpečnosti zapracovat.

Zážitky s dětmi, nebo schůze Sněmovny? Část poslanců bojuje za konec „žvanírny“
Politika

Zážitky s dětmi, nebo schůze Sněmovny? Část poslanců bojuje za konec „žvanírny“

Jednání Poslanecké sněmovny se v tomto volebním období stalo nepředvídatelným, lidem jsme pro smích. Program je narušován mimořádnými schůzemi, rušíme plány v regionech i sliby rodinám, zlobí se část poslanců a prosazuje změny jednacího řádu. Jako hlavní bod by chtěla prosadit zkrácení řečnické doby zákonodárců s přednostním právem na 30 minut. Změn je ale víc a mají hlavní cíl - vytvořit předvídatelné prostředí především pro poslance a poslankyně, kteří chtějí skloubit rodinu a práci.

Další příspěvky autora

Sestěhujte se s babičkami. Poslankyně má řešení bytové i rodinné politiky s podporou státu

Poslankyně Nina Nováková, zvolená za KDU-ČSL, přichází se značně konzervativním návrhem řešení rodinné politiky. Stát by podle ní měl podporovat vícegenerační bydlení, aby se rodiny mohly sestěhovat. Vyřešil by se tím podle ní jak problém s hlídáním dětí, tak i péče o seniory. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále vysvětluje, proč by v ideálním případě chtěla zvýšit rodičovský příspěvek až na půl milionu korun a vrací se i k diskusi o fyzickém trestání dětí. Plácnutí potomka, ke kterému cítíte lásku, je podle ní v pořádku.

Kalousek: Politickou stranu do voleb 2025 nezaložím. Prozradil, kdo bude mít jeho sympatie

Založí bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek novou stranu, se kterou bude bojovat o vstup do Poslanecké sněmovny? Otázka, na jejíž odpověď poslední rok čekala široká veřejnost, novináři, ale i političtí konkurenti. Deset měsíců před volbami je jasno, Miroslav Kalousek žádnou politickou stranu pro tyto volby zakládat nehodlá, potvrdil to pro CNN Prima NEWS. Zároveň zopakoval, že do žádného politického uskupení v dohledné době ani nehodlá vstupovat. Prozradil ale, že jeho sympatie by měla strana, která bude chtít prosadit nezbytné reformy pro Česko. Zda to bude ta, jejíž vznik iniciuje podnikatel Tomáš Březina, nechtěl nyní potvrdit.

Krize kolem dětských skupin: Miliony pro obce se našly. Ministerstvo napravuje chybu

Když resort práce a sociálních věcí (MPSV) v září ze dne na den stopnul dotační podporu obcí na stavbu dětských skupin, řada z nich zoufale čekala, co se bude dít dál. Po tlaku veřejnosti, ale i opozičních Pirátů, koaličních Starostů a vedení obcí se podařilo najít řešení. Ministerstvo vedené Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) od 20. prosince 2024 otevře dotační titul pro malé obce do 500 obyvatel, pro něž bude připraveno téměř 700 milionů korun. Termín k podání žádostí je ale jen do konce ledna.

Hampl: Na Stanjuru jsem přísný. Konsolidace je pomalejší, než vláda slibovala

Rozpočet na rok 2025 se schodkem 241 miliard korun do značné míry odráží skutečnost, že se v příštím roce konají volby. Pro CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl. Je to právě rada, která má ze zákona dohlížet na stav veřejných financí. Současná vláda podle něj za tři roky snížila tempo zadlužování státu, ale daří se jí to pomaleji, než slibovala. Na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) je rada podle Hampla přísná a předem avizuje, že pokud se příští vláda bude snažit „rozmontovat“ veřejné finance, dostane se s ní do konfliktu.

Jak na krizi bydlení? Vláda má na stole 12 klíčových návrhů, vypracovali je poradci z NERV

Poradci z Národní ekonomické rady vlády (NERV) doručili vládě jeden z posledních velkých materiálů – 12 bodů k řešení dostupnosti bydlení. Experti se shodli zejména na tom, že stát musí zrychlit povolování staveb a reformovat územní plánování, které je nyní nefunkční. V materiálu se dále hovoří o efektivnějším zapojení obcí, zrušení zbytečných výdajů nebo omezení rizik obchodu s chudobou v dávkovém systému. Co z toho stihne vláda prosadit?

Výrazně snižte daně chudým a zvyšte slevy na děti. Experti sepsali reformu pro vládu

Snižme daně chudším, dejme rodinám více peněz za výchovu dětí, vytáhněme tisíce lidí z šedé ekonomiky, zapojme do práce více maminek a seniorů a pomozme obyvatelům rozvojových regionů. To jsou hlavní cíle návrhu daňové reformy odborníků, kteří v posledních letech radili vládě. Kabinet je ale dosud nevyslyšel, a tak se sociolog Daniel Prokop (PAQ Research) společně se svým týmem rozhodl závěry sjednotit a zveřejnit. Chceme otevřít debatu, ať naše návrhy vezme za své kterákoliv politická strana, přejí si rok před volbami.

Superdávka má trestat „nemakačenka“, od práce ale odrazuje. Ještě to lze změnit, radí sociolog

Revize sociálních dávek v podobě připravené ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), kterou mají nyní na stole poslanci, nebude dostatečně bojovat proti „nemakačenkům“, varuje sociolog Daniel Prokop (PAQ Research). Právě on z velké části stojí za návrhem celé reformy. Celkově ji velmi oceňuje, ale je podle něj třeba vyprecizovat detaily, a to nejméně u takzvaného pracovního bonusu, normativů na bydlení a podmínek pro lidi v oddlužení. Jinak podle něj hrozí, že systém lidi do práce nevrátí, zůstanou na černém trhu a tolik potřebná reforma jim reálně nepomůže.

PŘEHLEDNĚ: Důchodová reforma schválena. Kdy půjdete do penze a jaká bude její výše?

Vládní důchodová reforma prošla v pátek ve Sněmovně finálním třetím čtením. Mimo jiné mění od roku 2026 výši důchodů, zastropovává věk odchodu do penze na 67 letech, zavádí možnost stejného důchodu manželů nebo zdůrazňuje ocenění za péči o děti či rodiče. Co všechno reforma mění, jsme přehledně sepsali v souhrnném článku. Přijaté změny budou nabíhat postupně, a to především v letech 2025 až 2027.

Důchodová reforma? To zvěrstvo zrušíme, říká Schillerová. Demagogické vystoupení, míní Jurečka

Aktualizováno

Vládní koalice po dlouhých jednáních ve Sněmovně prosadila důchodovou reformu. Páteční zasedání dolní komory Parlamentu se neslo v duchu mnoha ostrých sporů mezi koaličními a opozičními politiky. Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová změnu označila za asociální paskvil, který její hnutí zruší, až bude znovu vládnout. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) vnímá reformu jako nutný krok. Schillerová podle něj lže, když tvrdí, že vládní návrh nepřinese pozitivní změny. Představitelé ANO zvažují, že se obrátí na Ústavní soud.