CNN Prima News Vatikán

Vatikán

Výpis příspěvků ke štítku „Vatikán“

Papež pod palbou kritiky: Jeho slova o velkém Rusku vyvolala bouři. Vatikán mírní napětí

Výroky papeže Františka, který před mladými katolíky v Petrohradě hovořil o velké ruské říši, neměly podpořit imperialistické myšlení. V úterý to uvedl Vatikán poté, co páteční slova hlavy katolické církve vyvolala kritiku především ukrajinských uživatelů sociálních sítí. „Jste dědicové velkého Ruska,“ řekl papež. Za své vyjádření sklidil chválu Kremlu, píše agentura Reuters.

Záhadné zmizení dívky před 40 lety. Její bratr teď mluví o hanebném pokusu Vatikánu

Hanebný pokus Vatikánu. Těmito slovy 40 let po zmizení Emanuely Orlandiové komentuje její bratr Pietro jednu z verzí toho, co mohlo v roce 1983 vést ke zmizení jeho 15leté sestry. Domnívá se, že se Vatikán s římskou prokuraturou snaží vinu hodit na rodinu a naznačují, že za zmizením dívky stojí její dnes již zesnulý strýc. Kolem případu se již 40 let vede řada konspiračních teorií, které zahrnují i mafii či mezinárodní teroristy.

OBRAZEM: Papežovo poselství i hon na vajíčka. Jak slaví Velikonoční neděli lidé ve světě?

Křesťané po celém světě slaví Velikonoce. Konkrétně v neděli si věřící připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které je centrálním bodem jejich víry. Na mnoha místech se proto konají mše. Například bohoslužba na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, které jako obvykle předsedal papež František, přilákala tisíce lidí. Na tradiční velikonoční bohoslužbu v kostele svatého Jiří ve Windsoru ve Velké Británii pak dorazila královská rodina v čele s Karlem III. a jeho chotí Camillou.

Bože, osviť Rusy, prosil papež při velikonočním poselství. Přeje si i mír ve Svaté zemi

Papež František v neděli při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ. Ve zhruba desetiminutovém proslovu se František zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.

Sexuální skandály portugalské církve nabírají obřích rozměrů. Obětí je 5000, tvrdí komise

Nejméně 4 815 nezletilých bylo od roku 1950 v Portugalsku sexuálně zneužito činiteli katolické církve, uvedla v pondělí v Lisabonu nezávislá vyšetřovací komise. Ta během roku vyslechla přes 500 lidí a na základě jejich svědectví došla k tomuto závěru, informovala agentura AFP. Komise také oznámila, že valná většina případů je už promlčená, ale 25 případů poslala prokuratuře.