reklama

Ve Varšavě zaútočila srna na lidi. Ve městě a okolí řádí vzteklina, případů přibývá

Srna nakažená vzteklinou napadala kolemjdoucí ve čtvrti Wilanów na okraji Varšavy. Nemoc zcela změnila chování jinak plachého zvířete. Situace se stala natolik vážnou, že vládní úřady vyslaly varováním občanům před vzteklinou v okolí hlavního města, uvedl na svém webu list Gazeta Wyborcza. Situaci podle něj komplikují odpůrci očkování mezi majiteli psů a koček.

reklama

Veterinární inspekce v regionu zaznamenala podle deníku již 111 případů vztekliny; naposledy ji laboratoř potvrdila v úterý v případu uhynulé lišky nalezené u železniční trati. Mezi potvrzenými případy převládají lišky, bylo jich celkem 95. Vyskytl se ale i nakažený jezevec či vzpomínaná nepřirozeně agresivní srna, kterou myslivci nakonec uspali. Testy u ní následně potvrdily vzteklinu. Kvůli tomu se speciální opatření platná v okolí metropole vztahují i na Wilanów. Odborníci přitom předpokládají, že výskyt vztekliny je mnohem častější, než vypovídají potvrzené případy.

Nemoc se nevyhýbá ani domácím mazlíčkům. Zatím bylo potvrzeno sedm případů nákazy u koček a pět u psů. Hlavní nebezpečí ale tkví v tom, že od zvířete chovaného v domácnosti se nejsnáze může nakazit člověk. V tomto tisíciletí v Polsku na vzteklinu zemřeli dva lidé –⁠ v jednom případě zůstal přenos nákazy neznámý, v druhém majitele kousl do prstu vlastní kocour. Ale až dosud se nevyskytlo tak velké ohnisko jako nyní, upozornil polský deník.

„Vzteklina u lidí je smrtelná nemoc,“ upozornil list s tím, že mazovský vojvoda, jehož funkce odpovídá v Česku krajskému hejtmanovi, vydal nařízení uvalující dodatečné povinnosti na majitele psů a koček. V oblasti postižené vzteklinou, která zahrnuje i část varšavských čtvrtí, platí zákaz pouštět z domovů kočky i zákaz venčení psů, a to i na vodítku. Platí také povinné očkování koček proti vzteklině; na psy se tato povinnost vztahovala už dříve. Majitelé na splnění požadavku dostali 30 dnů, později jim bude hrozit pokuta ve výši 500 zlotých (asi 2 700 Kč).

Nadějí může být nová vakcína

Nařízení vyvolalo u části veřejnosti pobouření. „Ukázalo se, že odpůrci očkování nechybějí ani mezi majiteli domácích zvířat,“ napsala Gazeta Wyborcza. „Své kočky jsem nechala očkovat, ale veterinář mi říkal, že bohužel ví o majitelích psů, kteří je roky nenechají očkovat proti vzteklině, přestože je toto očkování povinné,“ řekla deníku jedna ze čtenářek. „Bohužel odpůrci očkování mezi majiteli domácích zvířat je jev, který se vyskytuje již roky. Známé veterinářce se ozvala chovatelka psů, která se označuje za ekologickou chovatelku a která žádala, aby vakcínu rozředila. Kdyby se tak stalo, zvíře by nebylo odolné. Je to velice nebezpečné chování,“ řekla listu doktorka veterinárních věd Sybilla Berwidová. Sama má tři kočky a nikdy nepochybovala o tom, že by je měla očkovat. Vakcínu pro psy proti vzteklině pokládá za vůbec nejbezpečnější očkovací látku.

Úřady si hodně slibují hlavně od nové vakcíny proti vzteklině určené liškám a rozhazované po lesích v okolí metropole. Zkoumání uhynulých či ulovených lišek v laboratořích ukazuje, že okolo 80 procent těchto lišek je už očkováno.

Pokud jde o veverky z varšavských parků, které mají ve zvyku domáhat se pamlsků od kolemjdoucích, experti ujišťují, že výskyt vztekliny u těchto hlodavců je krajně vzácný, a tak při dodržení bezpečné vzdálenosti by nic nemělo hrozit ani při krmení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama