reklama

Veganství na zkoušku: Přijměte měsíční veganskou výzvu a dejte si klidně i burger

Zkuste v květnu Veganskou výzvu
Foto:

Přemýšleli jste někdy o tom, zkusit se stravovat bez masa? Nám, kdo máme rádi zvířata, tato myšlenka asi párkrát naskočila. Teď máte jedinečnou možnost, zkusit si ze svého jídelníčku vyřadit nejen maso, ale veškeré živočišné produkty. Má to na svědomí Veganská výzva, za kterou stojí Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. Není to jen tak nějaký fanatický výkřik do tmy, ale velmi dobře propracovaný projekt.

reklama

Přemýšleli jste někdy o tom, zkusit se stravovat bez masa? Nám, kdo máme rádi zvířata, tato myšlenka asi párkrát naskočila. V květnu máte jedinečnou možnost, zkusit si ze svého jídelníčku vyřadit nejen maso, ale veškeré živočišné produkty. Má to na svědomí Veganská výzva, za kterou stojí Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. Není to jen tak nějaký fanatický výkřik do tmy, ale velmi dobře propracovaný projekt.

O co jde?

Nejen, že se dozvíte mnoho zásadních informací o stravování a jeho dopadu na životní prostředí, můžete se poradit s odborníky na výživu i lékaři a dostanete komplexně vytvořený jídelní plán na měsíc. Ne, nebudete 31 dní chroustat jen mrkev. Seznámíte se s alternativami živočišných výrobků, s tím: „Kde je sehnat?" a ke každému jídlu získáte podrobný recept. Třeba po měsíci zjistíte, že vám tato strava vyhovuje anebo taky ne. Pro třiceti dnech se tělo adaptuje a ukáže vám, jak se cítí. Zkusit se má všechno a díky měsíci veganského stravování minimálně pomůžete naší planetě.

Živočišný průmysl je v současnosti největší ekologický problém. Člověk, který se stravuje čistě rostlinnou stravou, produkuje 2x méně CO2, spotřebuje 11x méně ropy, 13x méně vody a 18x méně zemědělské plochy v porovnání s konzumentem masa. Čím víc nás bude, tím dřív zastavíme ničení pralesů a oceánů, ovzduší.

Tři fáze

Celá výzva má tři stupně. V první fázi se budete seznamovat. Seznámíte se s absolutními základy veganského jídelníčku a zjistíte, že vám nebude chybět žádná prasárnička, dopřát si můžete kuře na paprice, burger, knedlíky s uzeným, španělského ptáčka i palačinky. Ve druhé části přijde kutilství. Uvidíte, jak snadné a ekonomicky výhodné je, si místo kupovaného ořechového nebo obilovinového mléka, jogurtu nebo třeba margarínu, udělat domácí verzi.

V poslední fázi se dozvíte, co je nejzdravější forma čistě rostlinné stravy. Jak zdravě sladit, jak se vyhnout olejům, lepku a obecně zpracovaným výrobkům. Dostanete se až ke kosmetice netestované na zvířatech, nebo podomácky vyrobeným čisticím prostředkům. „Zboříme klasický koncept “plátku” a přílohy a nahradíme jej mísami hojnosti. Veganství vůbec nemusí být jen tofu na 1000 způsobů.“

Žijeme na dluh

Lidstvo vyčerpává přírodní zdroje nejrychleji v historii. Zásoby pitné vody, jídla a čistého vzduchu, které planeta dokáže obnovit za rok, lidé zkonzumovali za osm měsíců. Obyvatelé Země tak žijí na dluh a postupně se připravují o zásoby životadárných surovin. Zlom přišel v 70. letech minulého století, a od té doby se situace neustále zhoršuje. Souvisí to s ekonomickým i populačním růstem a většími nároky, které lidé mají. Vypouštíme do atmosféry víc oxidu uhličitého, než dovedou oceány a lesy absorbovat, podporujeme velkochovy a utrpení zvířat, lovíme víc ryb, než dokáže dorůst, oddělujeme matky od mláďat a kácíme příliš lesů.

KOMENTÁŘ: Za pandemii nemohou zvířata, ale lidé

UPOZORNĚNÍ: Z pohledu zdraví není veganství samospásné. Čistě rostlinné jsou i smažené hranolky s limonádou, cukr i olej a přesto jejich nadměrná konzumace není zdravá. Mějte prosím na paměti slovní spojení “správně vyvážená veganská strava”.

Máte chuť i na další výzvy? Kde jinde začít, než u sebe?

K veganům se hrdě hlásí například zpěvák Ben Cristovao, influencerka Dewií, Leonardo DiCaprio, Jared Leto, Natalie Portman, Michelle Pfeiffer, Moby, nebo stojednaletý kardiochirurg Dr. Ellsworth Wareham. Velký propagátorem veganství, díky kterému se podával i veganský raut na slavnostním předávání Oscarů, je herec Joaquin Phoenix. O tom, jak příznivý vliv má dobře poskládaný jídelníček bez masa na fyzickou i psychickou výkonnost i v těch nejnáročnějších sportech svědčí skvělé výsledky veganských sportovců z poslední doby, jako například Sereny Williamsové.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

I Srbsko má svého Aleksandra: Proč Srbové skutečně protestovali?

I Srbsko má svého Aleksandra: Proč Srbové skutečně protestovali?

Červencové protesty v Srbsku byly prezentovány jako vzpoura proti koronavirovým opatřením. Ve skutečnosti však Srby popudilo, že prezident Aleksandar Vučić zneužil pandemie pro dosažení politických cílů, vysvětlila televizní síť Al Jazeera. Srbský parlament se navíc naklání prudce doprava a od Evropské unie.

Evropská unie

„Mamánci“ Slováci versus samostatní Češi: Kdo si péči rodičů užívá v EU nejdéle?

„Mamánci“ Slováci versus samostatní Češi: Kdo si péči rodičů užívá v EU nejdéle?

V délce, jakou si užíváme péči svých rodičů, patříme mezi země pod průměrem Evropské unie. Češi z hnízda vylétnou v necelých 26 letech, zatímco průměr evropské sedmadvacítky činí 26,2 roku. Poměrně dobře si vedeme také ve statistice podílu mladých dospělých, kteří stále žijí se svými rodiči. Postavit se na vlastní nohy se naopak zdráhají Slováci, Chorvaté nebo Řekové. Do svého naopak spěchají děti seveřanů.

reklama
Vystrčil: Potěšilo mě, že se Pompeo nechal inspirovat Václavem Havlem
Stovky Romů se opět sešly u věžáku v Bohumíně. Organizátor plánuje romské hlídky
Párty na hřišti i mimo něj. Jak fotbalový génius Ronaldinho vyměnil slávu za vězení
Návštěva Pompea proběhla podle představ, posílila vztahy Česka s USA, hodnotí poslanci
Velký obrat: PSG v nastavení otočilo duel s Atalantou a dál sní o triumfu v Lize mistrů
reklama
reklama
Lukašenko vyzval nezaměstnané, aby si našli práci. Tvoří prý jádro demonstrací

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu, Vystrčila ocenil za cestu na Tchaj-wan
Zraky upřené na Olomouc. Spolupráci STAN a Pirátů ovlivní i výsledek krajských voleb
Když přibude nakažených ve Slavii, fotbalová reprezentace bude mít problémy, míní trenér Šilhavý
Negrilujte se na slunci. Choďte ven ráno a večer, opálíte se, říká dermatolog
Další články
reklama
reklama