CNN Prima News velitel

velitel

Výpis příspěvků ke štítku „velitel“

Boje u Avdijivky vysávají úplně všechny: Ztráty okupantů měly vzrůst na 400 tisíc mužů

Ukrajinské a ruské jednotky svádějí urputné boje v Avdijivce na východě Ukrajiny, uvedl ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj, který jako velitel uskupení Tavrija velí danému úseku fronty. Obránci ve městě podle mluvčího 3. brigády čelí intenzivnímu bombardování, a to i fosforovou municí. Podle portálu BBC News přibývá signálů postupného stahování ukrajinských sil ze zničeného města, ale oficiální prohlášení v tomto smyslu dosud nezaznělo. Válka trvá už téměř dva roky a podle odhadu ukrajinského generálního štábu ruské ztráty od února 2022 přesáhly 400 tisíc mužů.

Čistka na Ukrajině: Bídná protiofenziva má stát krk Zalužného, vadil prezidentovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl koncem týdne vydat dekret o odvolání vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného, informovala stanice CNN na základě svého zdroje. Spekulace o chystaném největším vojenském personálním zemětřesení od začátku války se objevily již v posledních dnech. Podle zdrojů CNN dostal Zalužnyj zprávu o odvolání z funkce už v pondělí. Důvodem podle médií mají být neshody mezi prezidentem a velitelem kvůli selhání ukrajinské protiofenzivy.

Izraelci útočí, jen pokud v cíli nejsou civilisté. Plukovník popsal taktiku na bojišti

Pokud si izraelská armáda není zcela jistá, že v cíli útoku není žádný civilista, nezaútočí. Exkluzivně pro CNN Prima NEWS to uvedl plukovník a velitel 43. výsadkového pluku Petr Matouš, který je dobře obeznámen s fungováním obranných sil židovského státu. Ve vysílání rovněž popsal, jaké fáze probíhají při dobývání tunelové infrastruktury. Promluvil také o aktuální bojové situaci ve městě Gaza a postupu izraelských jednotek v boji proti Hamásu.

Duch Bachmutu zabil 113 ruských vojáků. Jeho elitní jednotka neztratila jediného muže

Ukrajinská armáda během dobývání Bachmutu výrazně spoléhá na elitní jednotku odstřelovačů, která podle slov svého velitele v okolí zmíněného doněckého města zlikvidovala již více než 550 okupantů. Skupina je známá pod označením Duchové Bachmutu. V uplynulých měsících se stala postrachem ruské armády. „Sám jsem osobně odpovědný za 113 nepřátel,“ řekl webu Insider šéf jednotky, která prý od vypuknutí invaze nepřišla o jediného člena.

Ukrajinci dobyli zpět důležité území. Ruský generál neustál neúspěch u Bachmutu

Ukrajincům se podařilo postoupit v oblasti hranice Doněcké a Záporožské oblasti, píše Institut pro studium války (ISW). Institut zároveň upozornil na spekulace o odvolání ruského generálporučíka Andreje Syčevoje z velení u Bachmutu, a to kvůli neúspěšnému vedení bojů. Podpora Ukrajiny je pevná, EU se nezalekne ruských raket, ujistil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Do Česka přiletěly další dva americké vrtulníky Viper a Venom. Kyjev po výhře Fica uvedl, že respektuje volbu slovenského lidu.

Tady se nebojuje jako v Harrym Potterovi. Ukrajinský velitel zkritizoval západní analytiky

Ukrajinští vojáci dobyli vesnici Urožajne na západě Doněcké oblasti. Postup obránců potvrzují i analytici z amerického Institutu pro studium války. Západní experty nicméně zkritizoval velitel ukrajinské armády. Nelíbí se mu některá vyjádření o tom, že by protiofenzíva obránců měla být rychlejší. Podle něj si někteří válku představují jako z fantasy filmů.

České pomoci si vážíme, řekl exkluzivně ukrajinský velitel. Vzpomněl na výcvik ve Vyškově

Dělostřelectvo je bohem bitevního pole, nejdůležitějšími muži armády jsou ale pěšáci. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velitel ukrajinského dělostřelectva a raketových vojsk Serhij Baranov. Tajemný plukovník, který absolvoval výcvik i v České republice, dosud rozhovor zahraničním médiím neposkytl. S vedoucím zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyášem Zrnem a kameramanem Petrem Židkem se sešel na utajeném místě.

Záběry hrdinského vzdoru ruské přesile: Úřadoval Predátor, Da Vinciho vlk i Chinaz v zákopu

Nezlomný vzdor ukrajinské armády je jedním z hlavních důvodů, proč původní záměr ruské invaze selhal a proč i nyní situace na bojišti zrovna neodpovídá představám Moskvy. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala příběhy tří různých ukrajinských vojáků, kteří s obrovským odhodláním bojovali proti ruské přesile. Ve všech třech případech existují vizuální záznamy. Bližší okolnosti takových záběrů je složité nezávisle ověřit.

Ukrajincům se krátí čas, varuje britský generál. Zmínil však i možný rozpad ruské armády

Ukrajina musí porazit Rusko ještě letos, jinak riskuje ztrátu podpory ze strany Západu. Upozornil na to bývalý velitel britské armády Richard Dannatt. Jeho varování přichází právě v době, kdy ukrajinské síly postupují a získávají převahu v obklíčeném městě Bachmut. Podle Dannatta existuje reálná možnost, že by se ruská armáda mohla zhroutit kvůli očekávanému ukrajinskému protiútoku, který by mohl nastat později během roku. Informuje o tom britský web Daily Mail.