reklama
CNN Prima News velvyslanec

velvyslanec

Výpis příspěvků ke štítku „velvyslanec“

Prach, střelba a jednání s Tálibánem. Velvyslanec popsal náročnou evakuaci z Kábulu

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun na tiskové konferenci popsal, jak probíhala evakuační mise. Doprovázela ji složitá vyjednávání, podmínky se každou chvílí měnily. „Kooperovali jsme s příslušníky vedení letiště, Turky, Američany, ale v poslední fázi i s Tálibánem,“ řekl ve čtvrtek novinářům Baloun, kterému Kulhánek udělil nejvyšší resortní vyznamenání.

Český speciál odletěl z Kábulu. Na palubě jsou Češi, Afghánci i dva Poláci

Aktualizováno

Český evakuační speciál odletěl v úterý odpoledne z kábulského letiště. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na palubě je 87 pasažérů včetně velvyslance Jiřího Balouna, vojenský airbus přepravuje dále vojáky a afghánské spolupracovníky. Premiér Andrej Babiš (ANO) prozradil, že letoun, který měl mezipřistání v Baku, převáží i dva Poláky. Zároveň ujistil, že se jedná o všechny zbývající Čechy, kteří v Afghánistánu dosud byli.

Česko požaduje náhradu škod za exploze ve Vrběticích. Je to vyděračství, reagují Rusové

Aktualizováno

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, ve které Česko požaduje plnou náhradu škod způsobených explozemi v muničních skladech ve Vrběticích. Ministerstvo chce také, aby Rusko přijalo mezinárodněprávní odpovědnost za své zapojení do výbuchů. Šéf ruského parlamentního výboru ale žádost označil za absurdní, mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dokonce za vyděračství.

Do Bulharska Čechům stačí občanka. Pokuty za roušky se tam už neřeší, ujišťuje Kaucký

Ročně do Bulharska vycestuje zhruba 200 tisíc Čechů. Po lobbování ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) země vzájemně zrušily všechna omezení, a tak turistům pro vycestování stačí pouze občanský průkaz nebo pas. V Bulharsku podle velvyslance Lukáše Kauckého (ČSSD) navíc lidé příliš neřeší ani povinné roušky. „Turisti se nemusí bát, že by dostali za jejich nenošení pokutu. Vše se řeší spíše domluvou,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Slovensko vyhlíží turisty, největší zájem je o Tatry. Jaké podmínky platí pro Čechy?

Slovensko rozvolňuje a připravuje se na letní turistickou sezónu. Ubytovací zařízení v Bratislavě, Slovenském ráji i Tatrách evidují zvýšený zájem, stále ale mají volné kapacity. S cenami navíc zamávala pandemie koronaviru, restaurace a služby zdražily o zhruba 10 procent, řekl český velvyslanec Tomáš Tuhý v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Jaké konkrétní podmínky platí pro vycestování na Slovensko a na co si dát pozor?

reklama