Vláda: Čína zaútočila na komunikační síť české diplomacie. Lipavský si předvolal velvyslance

Kybernetický útok na ministerstvo zahraničí ze strany Číny

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) si nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Rovněž uvedl, že na resortu zavedl nový komunikační systém. Čínské velvyslanectví kvůli tomu vyjádřilo ve středu odpoledne silné znepokojení, obvinění jsou podle něj neopodstatněná. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová sdělila na síti X, že EU stojí za Českem.

„Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou ministerstva státní bezpečnosti (MSS),“ napsal resort na webu.

K TÉMATU: Chystá Rusko novou ofenzivu? Podle Zelenského shromažďuje u Sumské oblasti desetitisíce vojáků

Vyšetřování incidentu, které podle ministerstva určilo zodpovědnost za útok s vysokou mírou jistoty, provedly společně Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Lipavský: Útočníky jsme odhalili během činu

Šéf české diplomacie na síti X uvedl, že Čína se „montuje do naší společnosti manipulacemi, propagandou a kyberútoky“.

„Nechal jsem předvolat čínského velvyslance, aby čínská strana pochopila, že takovéto aktivity mají vážné dopady na vzájemné vztahy,“ zmínil také v příspěvku s tím, že útočníky odhalili v reálném čase.

„Na ministerstvu jsem zavedl nový komunikační systém, který posouvá bezpečnost o úroveň výš,“ dodal Lipavský.

Česka se zastala i šéfka unijní diplomacie

Solidaritu v souvislosti s kybernetickým útokem proti Česku vyjadřují EU a její členské státy a alianční spojenci. „Severoatlantická aliance (NATO) s obavami sleduje rostoucí trend škodlivých kybernetických aktivit pocházejících z Číny,“ uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. Také šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová podotkla, že EU stojí za Českem.

Americké velvyslanectví v Praze v tiskové zprávě uvedlo, že USA podporují Česko. „Spojené státy tyto aktivity odsuzují a vyzývají Komunistickou stranu Číny, aby všechny tyto činnosti okamžitě ukončila,“ uvedla ambasáda. Skupina APT31 podle ní cílila na americké i zahraniční politiky, odborníky na zahraniční politiku a další osoby, které byly zpravodajskými a hospodářskými špionážními cíli Číny.

„APT31 rovněž kradla obchodní tajemství a duševní vlastnictví, zaměřovala se na subjekty v některých nejdůležitějších odvětvích kritické infrastruktury Spojených států, včetně obranného průmyslu, informačních technologií a energetiky,“ uvedla ambasáda. USA vyzvaly Čínu k odpovědnému jednání v kybernetickém prostoru.

Čína se ohradila proti „mikrofonové diplomacii“

„Rámec odpovědného chování států OSN jasně stanoví, že zkoumání původu kybernetických útoků musí být založeno na jasných a spolehlivých důkazech. Čína v žádném případě nepřijímá, aby Česká republika bez jakýchkoli důkazů osočovala a očerňovala Čínu pod záminkou kybernetické bezpečnosti,“ uvedlo velvyslanectví.

„Musíme zdůraznit, že čínská strana je rozhodně proti a v souladu se zákonem potírá všechny formy kybernetických útoků a nepodporuje, nepropaguje ani netoleruje hackerské útoky,“ podotkla ambasáda. Zároveň velvyslanectví nesouhlasí s tím, aby státy zneužívaly otázku kybernetické bezpečnosti k prosazování geopolitických zájmů.

„Vyzýváme českou stranu, aby okamžitě napravila své nesprávné postupy, ukončila ‚mikrofonovou diplomacii‘ a skutečně dodržovala a plnila rámec odpovědného chování států OSN a objektivně a spravedlivě přistupovala k otázkám kybernetické bezpečnosti," dodala ambasáda.

Rakušan: Čína si nezadá s Ruskem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že toto varování před čínskými aktivitami není pouhými prázdnými slovy. „Ve snaze oslabit demokratické západní země si (Čína) nijak nezadá s Ruskem. Závislost na čínských technologiích a zdrojích je neméně riziková než předchozí závislost na ruských energetických surovinách,“ sdělil na síti X.

Podle Rakušana zajistí Česku dostatečnou ochranu nejen dobrá práce bezpečnostních složek, ale i pevné zakotvení v Evropské unii. Zdůraznil rovněž soběstačnost EU v klíčových oblastech pokročilé technologie či léků a vakcín.

K situaci se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). Poděkoval za vynikající práci zpravodajských a bezpečnostních složek.

„Bereme tuto situaci s maximální vážností a podnikáme kroky k posílení ochrany klíčových institucí, aby se do budoucna minimalizovalo riziko podobných útoků,“ deklaroval a poděkoval rovněž za spolupráci spojencům v NATO a Evropské unii.

Nejde o první problém s Čínou týkající se technologií. V prosinci 2018 například NÚKIB vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Loni na konferenci ve Sněmovně šéf BIS Michal Koudelka řekl, že zařízení od Huawei stále představují riziko.

NÚKIB také v roce 2023 vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Později v témže roce upozornil úřad na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o obranu a zničení ČR. SPD z nás chce udělat provincii Putina, vpálil Výborný Fialovi

Tagy: