reklama

Ničení soch v USA se zvrtlo: Jižanský voják během pádu vážně zranil demonstranta

Jedna z řady konfederačních soch, které svrhávají příznivci hnutí Black Lives Matter, spadla ve středu v Portsmouthu, státě Virginia, na jednoho z demonstrantů a vážně ho zranila, informoval web Daily Mail. Ve sto padesát kilometrů vzdáleném Richmondu pak podle CNN protestující strhli sochu prvního a jediného prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Obětí vandalů jsou také sochy Kryštofa Kolumba.

reklama

Podle svědků i záběrů na sociálních sítích příznivci hnutí Black Lives Matter v Portsmouthu jednak sochy obklopující památník uvázali lanem a jednak na ně tlačili z „vnitřní strany“ nohama a rukama. Socha po svém uvolnění zasáhla do hlavy podle svědků muže okolo třiceti let.

„Mohli jsme vidět, jak se objevuje jeho lebka,“ uvedl podle WAVY News prezident Black Lives Matter 757 s tím, že zraněný ztratil velké množství krve. Z portsmouthského konfederačního památníku demonstranti sťali a posléze strhli čtyři sochy.

Svržen i Jefferson Davis nebo Kryštof Kolumbus

Ve středu byla rovněž ve Virginii demonstranty stržena socha prvního a jediného prezidenta Konfederovaných států amerických (takzvaného Jihu) Jeffersona Davise v Richmondu. V oblasti jde už o třetí násilím odstraněný památník.

Předtím se staly oběťmi vandalismu sochy mořeplavce a novodobého objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba a konfederačního generála Williamse Cartera Wickhama. Kolumbova socha byla po shození zapálena a pak svržena do jezera. Osamocený podstavec pak byl poškozen nápisem „Kolumbus představuje genocidu“.

Guvernér: Ve Virginii už nehlásáme falešnou historii

K tématu

„Musíme začít tam, kde to všechno začalo,“ uvedla podle Daily Mail aktivistka Chelsea Higgs-Wiseová v úterý během likvidace sochy. „Musíme začít s lidmi, kteří stanuli na této zemi jako první.“ Sochu Kryštofa Kolumba ve středu demonstranti shodili rovněž v Minnesotě.

V minulém týdnu nařídil pak i sám guvernér státu Virginie Ralph Northam odstranění ikonické sochy konfederačního generála Roberta E. Leeho vzdálené jen čtyři bloky od zničené sochy Davise. „Ve Virginii už dále nehlásáme falešnou verzi historie. Tu, která předstírá, že občanská válka se týkala státních práv a ne zel otroctví. Nikdo tomu už déle nevěří,“ uvedl guvernér.

Další hlavní zprávy

Školství

Situace je špatná, školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů, tvrdí Hamáček

Situace je špatná, školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů, tvrdí Hamáček

Děti ani týden před avizovaným nástupem do školy neví, jestli skutečně nastoupí. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) rozhodnou až čísla nakažených z konce týdne. Ta současná podle něj ale příliš pozitivní nejsou a zdá se, že návrat dětí do lavic se odloží. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů.

reklama
Schillerová sklízí kritiku. Do lodi teče a ona odmítá měřit stav vody, varují odborníci
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
Erdogan: S muslimy se zachází jako s Židy před druhou světovou válkou
Koronavirus: V ČR je k pondělnímu večeru 162 866 nakažených, přibylo 5 474 pacientů
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Babiš s Vojtěchem šířili nákazu z nedbalosti, tvrdí autor trestního oznámení
Další články
reklama
reklama