CNN Prima News Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus

Výpis příspěvků ke štítku „Kryštof Kolumbus“

Netradiční demonstrace. Španělé v autech protestovali proti vládním opatřením

Stovky aut, z nichž lidé mávali španělskými vlajkami, v pondělí způsobily dopravní komplikace v centru Madridu. Šlo o demonstraci, kterou na protest proti vládním koronavirovým opatřením uspořádala radikálně pravicová strana Vox. Demisi vlády podle místních médií požadovali i někteří Španělé sledující ceremonii ke státnímu svátku Španělska, jíž se v centru metropole účastnila královská rodina, premiér Pedro Sánchez a jeho vláda.

Oklahomský fotbalový tým vyměnil americkou hymnu za píseň od sympatizanta komunistů

Pokleknutí některých hráčů fotbalu při uvedení americké hymny může být brzy minulostí. Ta totiž už vůbec nemusí před samotným utkáním zaznít. Fotbalový tým Tulsy v Oklahomě oznámil, že americkou hymnu na svých domácích zápasech nahradí písní „Tato země je tvojí zemí“ od amerického folkového zpěváka Woody Guthrieho. Ten přitom sympatizoval s komunistickou stranou.

Munice z krále Jiřího a antická Venuše na cucky. Jaká je historie ničení soch?

„Jako historička umění vím, že ničení je normou a zachování vzácností,“ řekla pro NY Times Erine L. Thompsonová, která se zaměřuje na ničení kulturního dědictví. Již sochy ze starověké Assyrské říše z roku 2700 před Kristem na sobě mají vytesané nápisy „Kdo sochu shodí, nechť trpí po zbytek života“. Jaká je historie shazování monumentů?

Ničení soch v USA se zvrtlo: Jižanský voják během pádu vážně zranil demonstranta

Jedna z řady konfederačních soch, které svrhávají příznivci hnutí Black Lives Matter, spadla ve středu v Portsmouthu, státě Virginia, na jednoho z demonstrantů a vážně ho zranila, informoval web Daily Mail. Ve sto padesát kilometrů vzdáleném Richmondu pak podle CNN protestující strhli sochu prvního a jediného prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Obětí vandalů jsou také sochy Kryštofa Kolumba.

Sochy budeme bránit, vzkazují fotbaloví fanoušci. Británie se obává násilností

Londýnská policie se obává násilí, ve které by během nadcházejícího víkendu mohly vyústit možné střety příznivců hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží, BLM) a uskupení Democratic Football Lads Alliance (Demokratická aliance fotbalových kámošů, DFLA). To vyzvalo k obraně pomníků a soch, které aktivisté z BLM označili za „rasistické“ a chtějí je odstranit. Informují o tom britská média.

VIDEO: Socha objevitele Ameriky Kolumba se zbarvila do ruda!

Vandalové o víkendu nastříkali červenou barvu na sochu Kryštofa Kolumba v San Franciscu na ostrově Providence. Lidé v USA se mezitím připravovali na oslavu italského mořeplavce - v mnoha zemích Ameriky a ve Španělsku se každoročně 12. října (nebo druhé pondělí v říjnu) slaví tzv. Kolumbův den.