CNN Prima News Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus

Výpis příspěvků ke štítku „Kryštof Kolumbus“

Netradiční demonstrace. Španělé v autech protestovali proti vládním opatřením

12. října 2020 19:44

Stovky aut, z nichž lidé mávali španělskými vlajkami, v pondělí způsobily dopravní komplikace v centru Madridu. Šlo o demonstraci, kterou na protest proti vládním koronavirovým opatřením uspořádala radikálně pravicová strana Vox. Demisi vlády podle místních médií požadovali i někteří Španělé sledující ceremonii ke státnímu svátku Španělska, jíž se v centru metropole účastnila královská rodina, premiér Pedro Sánchez a jeho vláda.

Oklahomský fotbalový tým vyměnil americkou hymnu za píseň od sympatizanta komunistů

26. června 2020 09:19

Pokleknutí některých hráčů fotbalu při uvedení americké hymny může být brzy minulostí. Ta totiž už vůbec nemusí před samotným utkáním zaznít. Fotbalový tým Tulsy v Oklahomě oznámil, že americkou hymnu na svých domácích zápasech nahradí písní „Tato země je tvojí zemí“ od amerického folkového zpěváka Woody Guthrieho. Ten přitom sympatizoval s komunistickou stranou.

Zatkněte každého, kdo se na ničení soch podílí. Trump pověřil federální vládu

23. června 2020 22:18

Americký prezident Donald Trump pověřil federální vládu, aby zatkla všechny, kteří se podílejí na poškozování a strhávání soch v USA. Výtržníci ve Spojených státech i v Evropě ničí a demolují podobizny osobností, které považují za kolonizátory či rasisty. Mezi ně patří například Kryštof Kolumbus, Leopold II. Belgický nebo Winston Churchill.

Munice z krále Jiřího a antická Venuše na cucky. Jaká je historie ničení soch?

19. června 2020 05:41

„Jako historička umění vím, že ničení je normou a zachování vzácností,“ řekla pro NY Times Erine L. Thompsonová, která se zaměřuje na ničení kulturního dědictví. Již sochy ze starověké Assyrské říše z roku 2700 před Kristem na sobě mají vytesané nápisy „Kdo sochu shodí, nechť trpí po zbytek života“. Jaká je historie shazování monumentů?

Ničení soch v USA se zvrtlo: Jižanský voják během pádu vážně zranil demonstranta

11. června 2020 22:06

Jedna z řady konfederačních soch, které svrhávají příznivci hnutí Black Lives Matter, spadla ve středu v Portsmouthu, státě Virginia, na jednoho z demonstrantů a vážně ho zranila, informoval web Daily Mail. Ve sto padesát kilometrů vzdáleném Richmondu pak podle CNN protestující strhli sochu prvního a jediného prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Obětí vandalů jsou také sochy Kryštofa Kolumba.

Sochy budeme bránit, vzkazují fotbaloví fanoušci. Británie se obává násilností

11. června 2020 19:11

Londýnská policie se obává násilí, ve které by během nadcházejícího víkendu mohly vyústit možné střety příznivců hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží, BLM) a uskupení Democratic Football Lads Alliance (Demokratická aliance fotbalových kámošů, DFLA). To vyzvalo k obraně pomníků a soch, které aktivisté z BLM označili za „rasistické“ a chtějí je odstranit. Informují o tom britská média.